Chopin na Festiwalu Śniegu w Sapporo

Fot. materiały prasowe

Na tegorocznym Festiwalu Śniegu w japońskim Sapporo pojawiły się dwie śnieżno-lodowe rzeźby związane z Polską – Pałac na Wyspie i pomnik Fryderyka Chopina z warszawskich Łazienek.

Pomysłodawcą takiej promocji Polski jest ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Tokio, a instytucją wspierającą tamtejszy Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej – informuje POT w komunikacie. Czytamy w nim również, że w ceremonii „otwarcia” pałacu wzięli udział ambasador RP w Tokio Paweł Milewski i burmistrz Sapporo Fumio Ueda.

CZYTAJ TEŻ: Japonia popularna jak nigdy dotąd

Jak powstały polskie rzeźby w Sapporo? Tokijski ZOPOT i Warszawska Organizacja Turystyczna ufundowały podróż do Polski dwóm japońskim rzeźbiarzom. Mogli oni przyjrzeć się budowli i pomnikowi z bliska i zarejestrować je, by później stworzyć ich lodowe odpowiedniki. Polskie rzeźby są jednymi z większych, jakie w tym roku można oglądać w Sapporo (te największe mają ponad 15 metrów wysokości i kilkadziesiąt metrów szerokości).

W trakcie festiwalu odbędą się również chopinowskie koncerty fortepianowe i występ zespołu folklorystycznego z Sapporo, który tańczy polskie tańce ludowe. Pracownicy ZOPOT-u zaprezentują także japońskiej publiczności polskie atrakcje turystyczne.

Rzeźby pomnika Chopina i Pałacu na Wyspie mają związek z obchodami 100-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Ponadto wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, na który przyjeżdża do Polski wielu Japończyków. W tym roku obchodzimy również 210. rocznicę urodzin kompozytora.

ZOBACZ TAKŻE: Warszawa promuje się w Chinach Chopinem

– Japonia jest dla nas bardzo ważnym rynkiem. Japończycy wydają w Polsce średnio 873 dolary na osobę. Więcej pieniędzy zostawiają tylko Australijczycy, Brazylijczycy, Chińczycy i Koreańczycy – mówi prezes POT-u Robert Andrzejczyk, cytowany w komunikacie. – Przez pierwsze trzy kwartały 2019 roku do Polski przyjechały 72 tysiące turystów z Kraju Kwitnącej Wiśni, o 7,5 procent więcej niż w tym samym okresie 2018 roku – dodaje.

Festiwal Śniegu w Sapporo (Sapporo Yuki Matsuri) to wystawa i zarazem konkurs rzeźb ze śniegu i lodu, który odbywa się od 1950 roku. Tegoroczna, 71. jego odsłona trwa od 31 stycznia do 11 lutego. Szacuje się, że festiwal odwiedzą 2 miliony osób.

Fot. materiały prasowe

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na hamburgera z pistoletem przy biodrze

Lauren Boebert otworzyła w 2013 roku z mężem Jasonem bar pod nazwą Shooters Grill ...

Od listopada pięć nowych tras Wizz Aira z Polski

W zimowej siatce Wizz Aira pojawi się pięć nowych połączeń z Polski – z ...

Noclegi nieskategoryzowane podbiły ceny

Średnia cena pokoju w hotelu w kwietniu wyniosła 256,90 złotego, i była o 5,94 ...

Pozamieniał prawie 300 walizek i wysłał je w świat. Był zły

Bagażowego z lotniska w Singapurze sąd skazał na 20 dni aresztu za zamienienie identyfikatorów ...

PKL: Góry latem coraz atrakcyjniejsze

Więcej hoteli, lepsze restauracje, rozwinięta infrastruktura do rodzinnego wypoczynku – Polacy z coraz większym ...

Neckermann: Kuba i inne egzotyczne regiony z wylotem z Wrocławia

Neckermann otwiera połączenia z Wrocławia na egzotyczne wakacje: na Karaiby, wyspy Oceanu Indyjskiego, do ...