1 sierpnia pierwsi beneficjenci zapłacą za wakacje bonem

Fot. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

1 sierpnia to data, od której system ZUS ma być udostępniony beneficjentom bonów turystycznych. Wcześniej, bo już w nocy z piątku na sobotę, 25 lipca, będą się mogły w nim rejestrować obiekty noclegowe i organizatorzy turystyki.

Teoretycznie więc 1 sierpnia pierwsi klienci będą mogli zapłacić za wakacje Polskim Bonem Turystycznym, uchwalonym przez Sejm 17 lipca.

Trwają jeszcze testy systemu informatycznego, przygotowanego specjalnie z myślą o obsłudze bonów turystycznych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak się dowiadujemy nieoficjalnie, ZUS zadeklarował dzisiaj, że część służąca branży turystycznej będzie gotowa w sobotę. Druga część – do aktywowania bonów przez beneficjentów, ma być czynna tydzień później, od 1 sierpnia.

CZYTAJ TEŻ: Prezes POT: Mamy zadanie bez precedensu – uruchomić bon turystyczny

Co powinien zrobić przedsiębiorca, żeby być gotowym na przyjmowanie bonów od 1 sierpnia? Musi zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Znajdą tam formularz, w którym będą musieli podać podstawowe informacje, jak: imię i nazwisko, nazwę lub firmę, adres zamieszkania (jeśli to przedsiębiorca będący osobą fizyczną), siedziby (gdy rejestruje się osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną), wykonywania działalności (gdy miejsce realizacji usług hotelarskich lub oferowania imprez turystycznych jest inne niż adres zamieszkania lub siedziby). Oprócz tego: numer NIP, PESEL, informację o wpisie do ewidencji lub właściwego rejestru, numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego albo informację o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, informację o oferowaniu usług hotelarskich lub imprez turystycznych, numer rachunku bankowego, adres poczty elektronicznej i numer telefonu.

Przedsiębiorca, który będzie miał problemy z rejestracją zdalną, będzie mógł poprosić o pomoc w dopełnieniu tych formalności w oddziale ZUS.

ZOBACZ TEŻ: ZUS: Branża turystyczna pierwsza z dostępem do bonu turystycznego

Jak może dostać swój bon uprawniony rodzic lub opiekun dziecka? On też musi zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, ale jeśli pobiera 500+ na dziecko, już tam jest. Musi wybrać w głównym menu zakładkę „Ogólny” i przejść do podstrony „Polski Bon Turystyczny”. Bon w postaci 16 cyfrowego numeru zostanie aktywowany po potwierdzeniu poprawności danych. Na jego telefon lub pocztę elektroniczną, w zależności od tego, jaką formę wybrał, zakład wyśle dodatkowo identyfikator, który turysta musi okazać usługodawcy, któremu płaci, żeby uruchomić samą płatność. Teoretycznie takich płatności może być więcej niż jedna, jeśli będą opiewały na sumę mniejszą niż 500 złotych. Za każdym razem będzie więc potrzebny nowy identyfikator do tego samego bonu.

Beneficjenci, którzy nie poradzą sobie z aktywowaniem bonu przez internet, będą mogli poprosić o pomoc w oddziale ZUS.

Teraz może udać się do przedsiębiorcy turystycznego i zapłacić za nocleg lub za imprezę turystyczną (pakiet co najmniej dwóch usług turystycznych). Ważne żeby wybrał usługodawcę, który wcześniej zarejestrował się jako podmiot, który może przyjmować zapłatę w bonach. Ich lista będzie dostępna na stronie pot.gov.pl i bonturystyczny.gov.pl.

WARTO: Polski Bon Turystyczny – instrukcja obsługi

Co ciekawe, ustawodawca nie przewidział, wszystkich rozwiązań, jeśli chodzi o wyszukiwanie podmiotów w rejestrze prowadzonym przez Polską Organizację Turystyczną. Znajdą się tam dziesiątki tysięcy podmiotów, z usług których beneficjent może skorzystać. Tyle, że będą one tam figurowały pod nazwą spółki, która prowadzi daną działalność, a nie pod jej nazwą handlową. Szczególnie rodzi to kłopot w wypadku firm, które mają wiele hoteli – na przykład „Bałtycka Bryza” w Kołobrzegu, „Harnaś” w Szklarskiej Porębie i „Relaks” w Mikołajkach. Nazwy hoteli nie znajdą się w wykazie. Na ten problem zwrócili uwagę uczestnicy dzisiejszego webinaru, zorganizowanego przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego z przedstawicielami POT i ZUS. Jak mówił, sekretarz generalny IGHP, w skrajnym wypadku może się okazać, że w wykazie będzie figurować zakład blacharsko-lakierniczy, a nie hotel, którego jest właścicielem. To przykład prawdziwy, jednego z członków tej branżowej organizacji.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wielka Brytania traci na braku turystów 60 milionów funtów dziennie

60 milionów funtów – tyle traci dziennie Wielka Brytania z powodu załamania się turystyki ...

Niemcy będą mogli wyjechać na wakacje za granicę

Polska wraz z innym państwami Unii Europejskiej znajdzie się na liście krajów, wobec których ...

Betlej: Koronawirus nadal w ofensywie

Gdyby polscy touroperatorzy mieli zyskać taką samą pomoc publiczną, jaką od niemieckiego rządu dostała ...

Betlej: Dobre notowania PiS to zła wiadomość dla turystyki

Rządzący mają ciągle duże poparcie społeczne, nie troszczą się więc dostatecznie, żeby obywatele lepiej ...

Wielka Brytania: Wakacje w kraju droższe niż za granicą

Zagraniczne wakacje w popularnych europejskich kurortach turystycznych są w tym roku dla Brytyjczyków tańsze ...

Prywatne linie lotnicze podbijają Rosję

Sto pięć operujących w Rosji linii lotniczych przewiozło w 2019 roku 128,3 miliona pasażerów ...