1 sierpnia pierwsi beneficjenci zapłacą za wakacje bonem

Fot. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

1 sierpnia to data, od której system ZUS ma być udostępniony beneficjentom bonów turystycznych. Wcześniej, bo już w nocy z piątku na sobotę, 25 lipca, będą się mogły w nim rejestrować obiekty noclegowe i organizatorzy turystyki.

Teoretycznie więc 1 sierpnia pierwsi klienci będą mogli zapłacić za wakacje Polskim Bonem Turystycznym, uchwalonym przez Sejm 17 lipca.

Trwają jeszcze testy systemu informatycznego, przygotowanego specjalnie z myślą o obsłudze bonów turystycznych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak się dowiadujemy nieoficjalnie, ZUS zadeklarował dzisiaj, że część służąca branży turystycznej będzie gotowa w sobotę. Druga część – do aktywowania bonów przez beneficjentów, ma być czynna tydzień później, od 1 sierpnia.

CZYTAJ TEŻ: Prezes POT: Mamy zadanie bez precedensu – uruchomić bon turystyczny

Co powinien zrobić przedsiębiorca, żeby być gotowym na przyjmowanie bonów od 1 sierpnia? Musi zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Znajdą tam formularz, w którym będą musieli podać podstawowe informacje, jak: imię i nazwisko, nazwę lub firmę, adres zamieszkania (jeśli to przedsiębiorca będący osobą fizyczną), siedziby (gdy rejestruje się osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną), wykonywania działalności (gdy miejsce realizacji usług hotelarskich lub oferowania imprez turystycznych jest inne niż adres zamieszkania lub siedziby). Oprócz tego: numer NIP, PESEL, informację o wpisie do ewidencji lub właściwego rejestru, numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego albo informację o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, informację o oferowaniu usług hotelarskich lub imprez turystycznych, numer rachunku bankowego, adres poczty elektronicznej i numer telefonu.

Przedsiębiorca, który będzie miał problemy z rejestracją zdalną, będzie mógł poprosić o pomoc w dopełnieniu tych formalności w oddziale ZUS.

ZOBACZ TEŻ: ZUS: Branża turystyczna pierwsza z dostępem do bonu turystycznego

Jak może dostać swój bon uprawniony rodzic lub opiekun dziecka? On też musi zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, ale jeśli pobiera 500+ na dziecko, już tam jest. Musi wybrać w głównym menu zakładkę „Ogólny” i przejść do podstrony „Polski Bon Turystyczny”. Bon w postaci 16 cyfrowego numeru zostanie aktywowany po potwierdzeniu poprawności danych. Na jego telefon lub pocztę elektroniczną, w zależności od tego, jaką formę wybrał, zakład wyśle dodatkowo identyfikator, który turysta musi okazać usługodawcy, któremu płaci, żeby uruchomić samą płatność. Teoretycznie takich płatności może być więcej niż jedna, jeśli będą opiewały na sumę mniejszą niż 500 złotych. Za każdym razem będzie więc potrzebny nowy identyfikator do tego samego bonu.

Beneficjenci, którzy nie poradzą sobie z aktywowaniem bonu przez internet, będą mogli poprosić o pomoc w oddziale ZUS.

Teraz może udać się do przedsiębiorcy turystycznego i zapłacić za nocleg lub za imprezę turystyczną (pakiet co najmniej dwóch usług turystycznych). Ważne żeby wybrał usługodawcę, który wcześniej zarejestrował się jako podmiot, który może przyjmować zapłatę w bonach. Ich lista będzie dostępna na stronie pot.gov.pl i bonturystyczny.gov.pl.

WARTO: Polski Bon Turystyczny – instrukcja obsługi

Co ciekawe, ustawodawca nie przewidział, wszystkich rozwiązań, jeśli chodzi o wyszukiwanie podmiotów w rejestrze prowadzonym przez Polską Organizację Turystyczną. Znajdą się tam dziesiątki tysięcy podmiotów, z usług których beneficjent może skorzystać. Tyle, że będą one tam figurowały pod nazwą spółki, która prowadzi daną działalność, a nie pod jej nazwą handlową. Szczególnie rodzi to kłopot w wypadku firm, które mają wiele hoteli – na przykład „Bałtycka Bryza” w Kołobrzegu, „Harnaś” w Szklarskiej Porębie i „Relaks” w Mikołajkach. Nazwy hoteli nie znajdą się w wykazie. Na ten problem zwrócili uwagę uczestnicy dzisiejszego webinaru, zorganizowanego przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego z przedstawicielami POT i ZUS. Jak mówił, sekretarz generalny IGHP, w skrajnym wypadku może się okazać, że w wykazie będzie figurować zakład blacharsko-lakierniczy, a nie hotel, którego jest właścicielem. To przykład prawdziwy, jednego z członków tej branżowej organizacji.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes Qatar Airways: ONZ powinno uznać blokadę Kataru za nielegalną

– ONZ powinno uznać blokadę lotniczą Kataru za nielegalną – powiedział w CNN prezes ...

TRVL zamienia podróżnych w agentów turystycznych

„Zarabiaj pieniądze jako agent-amator” – zachęca platforma rezerwacyjna TRVL. Dzięki niej turysta, który namówi ...

Bułgaria ma nową minister turystyki

Dotychczasową szefową resortu turystyki Nikolinę Angelkową zastąpi na stanowisku wicepremier Bułgarii Mariana Nikolowa. Premier ...

Ryanair: Polacy kupili setki tysięcy biletów

Od czasu wznowienia przez Ryanaira operacji lotniczych w Polsce liczba rezerwacji wzrosła czterokrotnie. Lot ...

Barceló chce być największe w Tunezji

Prawie 1,5 tysiąca pokojów w sześciu hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych powstanie w Tunezji. W ...

Lotnisko Chopina – dzisiaj rekord, a jutro?

Warszawskie Lotnisko Chopina ma za sobą rekordowy sezon letni. W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy ...