Mniej turystów w Dominikanie

Fot. materiały prasowe

W zeszłym roku do Dominikany przyjechało 6,4 miliona zagranicznych turystów, o 1,9 procent mniej niż rok wcześniej. Liczba Polaków nieznacznie wzrosła.

W zeszłym roku Dominikana gościła 6,4 miliona turystów zagranicznych, o 1,9 procent (122,9 tysiąca) mniej niż rok wcześniej, wynika ze statystyk tamtejszego Banku Centralnego. Dokładniejsza analiza pokazuje, że liczba obcokrajowców faktycznie spadła o 4,6 procent, ale straty te częściowo zrekompensował wzrost przyjazdów Dominikańczyków mieszkających za granicą (plus 14,5 procent).

Bank Centralny podkreśla, że w zeszłym roku kraj padł ofiarą negatywnej kampanii spowodowanej nagłośnieniem przez amerykańskie media kilku przypadków śmierci turystów spędzających urlop w Dominikanie. Pociągnęło to za sobą falę rezygnacji z wyjazdu gości ze Stanów Zjednoczonych. Pod koniec roku sytuacja poprawiła się, a liczba przyjazdów zaczęła rosnąć.

CZYTAJ: FBI bada śmierć turystów na Dominikanie

Z danych firmy ForwardKeys, która analizuje rezerwacje turystów z całego świata, wynika, że ta tendencja będzie się utrzymywała w najbliższych miesiącach. Ma się do tego przyczynić także kampania wizerunkowa Ministerstwa Turystyki, która pokazuje kraj jako miejsce bezpieczne.

Dla Dominikany nadal najważniejsi są goście z Ameryki Północnej (58,4 procent udziałów w rynku), na drugim miejscu znajduje się Europa (23,6 procent), na trzecim Ameryka Południowa (13,3 procent), a dalej Ameryka Środkowa z Karaibami (4,3 procent), pozostałe 0,4 procent stanowią goście z Azji i innych regionów świata.

CZYTAJ TEŻ: Fala rezygnacji powodem zamknięcia hotelu

W zeszłym roku z Ameryki Północnej do Dominikany przyjechało o 151,7 tysiąca (z których 148,3 tysiąca to obywatele USA), czyli o 4,6 procent mniej turystów. Liczba gości z Europy spadła o 5 procent, a z Ameryki Południowej o 6,3 procent. Powodem tych zmian była gorsza sytuacja gospodarcza na tamtejszych rynkach – uważa Bank Centralny Dominikany.

Statystyki dla Polski są bardziej optymistyczne, choć wzrost był raczej niewielki. Podczas gdy w 2018 roku do Dominikany wybrało się 40 tysięcy polskich turystów, to w 2019 roku było ich 40,9 tysiąca. Najczęściej podróżowali w styczniu (6,7 tysiąca), lutym (5,5 tysiąca), listopadzie (5,4 tysiąca) i grudniu (5 tysięcy). Wśród turystów z Europy najliczniejszą grupę stanowili Francuzi (219,6 tysiąca), na drugim miejscu znaleźli się Rosjanie (217 tysięcy), na trzecim Niemcy (180,6 tysiąca).

ZOBACZ TAKŻE: Dominikana straciła ponad 100 tysięcy turystów

Bank podaje, że najpopularniejszym regionem turystycznym kraju była Punta Cana (64,9 procent przylotów zagranicznych), na drugim miejscu w tym zestawieniu znalazło się lotnisko Las Americas (17,8 procent), na trzecim Puerto Plata (7,3 procent). Z ankiet prowadzonych wśród odwiedzających wynika ponadto, że 94,6 procent z nich odwiedza Dominikanę w celach turystycznych, a 59 procent to turyści w wieku od 21 do 49 lat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Joon poleci do Rzymu i Kapsztadu

Joon, nowa linia lotnicza stworzona przez Air France, zapowiedziała rozbudowę siatki połączeń o 7 ...

Lufthansa: Do USA z lekką taryfą

Taryfa pod nazwą „light” ma ułatwić tanie latanie do Stanów Zjednoczonych klientom linii lotniczych ...

Polski narciarz zginął w słowackich Tatrach

Do wypadku doszło w Dolinie Żarskiej, gdy dwóch polskich skialpinistów podcięło śnieg i wywołało ...

Mouzenidis w Niemczech do agentów turystycznych: Państwu już dziękujemy

Grecka grupa spółek turystycznych, obecna także w Polsce, Mouzenidis Travel zakończyła w Niemczech współpracę ...

Agenci: 5 procent prowizji niezależnie od wyniku

Niemiecka organizacja skupiająca niezależnych przedsiębiorców turystycznych, VUSR, żąda, by touroperatorzy wypłacali agentom 5 procent ...

Egipt: Hotele z rządowym dofinansowaniem

10 milionów funtów egipskich wydało w ostatnich dwunastu miesiącach Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu ...