Bułgaria: Darmowe leżaki się sprawdziły – w tym roku powtarzamy akcję

Fot. Pixabay

Już w zeszłym roku turyści mogli w niektórych miejscowościach korzystać z parasoli i leżaków na plaży za darmo. Ponieważ projekt się sprawdził, w tym roku będzie kontynuowany.

Branża turystyczna w Bułgarii już przygotowuje się do sezonu letniego, który rozpocząć się ma 1 maja. Ministerstwo Turystyki Bułgarii obserwuje, czy wszystko przebiega w zgodzie z zasadami sanitarnymi. Jak mówi wicepremier i minister turystyki tego kraju Mariana Nikolowa, także w tym roku leżaki i parasole na plażach mają być bezpłatne – podaje resort w informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej. Stosowne poprawki do przepisów o rozwoju regionu Morza Czarnego już zostały przygotowane. Wkrótce zostaną wdrożone.

CZYTAJ TEŻ: W przyszłym roku Bułgaria liczy na Bułgarów

Na stronie resortu znajduje się mapka z zaznaczonymi plażami w Bułgarii i cenami wynajmu leżaków i parasoli. Podane kwoty obowiązywały w zeszłym roku, na nadchodzący sezon dopiero będą zaktualizowane. W niektórych miejscowościach za leżaki i parasole nie trzeba było płacić, w innych ceny zostały obniżone, zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami ministerstwa o co najmniej 50 procent wobec 2019 roku. W zamian firmy je wynajmujące płaciły mniej za dzierżawę plaż.

Minister spodziewa się, że w każdej chwili urzędy odpowiedzialne za zdrowie publiczne ogłoszą, na jakich zasadach obcokrajowcy będą wjeżdżać latem do Bułgarii, ale dodaje, że w tym roku branża liczy głównie na turystów krajowych. Jej zdaniem to, jakie warunki będą musieli spełnić goście z zagranicy, będzie regulować zielone zaświadczenie cyfrowe, które ma być dokumentem uznawanym przez kraje unijne. Chodzi o tak zwany paszport szczepień – będą w nim zapisane informacje o przyjętej szczepionce na covid-19 (pełnej dawce), status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu na koronawirusa. Dokument ma być gotowy przed latem, prawdopodobnie do końca czerwca i będzie wydawany bezpłatnie mieszkańcom państw wspólnoty.

ZOBACZ TAKŻE: Bułgaria w Warszawie. Uroczyste otwarcie przedstawicielstwa turystycznego

Polska branża turystyczna liczy przede wszystkim na to, że zniesiony będzie obowiązek przedstawiania negatywnego wyniku testu PCR przy wjeździe do kraju. Jak mówią touroperatorzy, koszty jego wykonania w stosunku do ceny pakietu wyjazdowego są zbyt wysokie, a to może drastycznie obniżyć sprzedaż oferty do tego kraju.

W zeszłym roku w Bułgarii z zakwaterowania w legalnie działających obiektach skorzystało 4,5 miliona gości, z czego 1,2 miliona z zagranicy. Z Polski do kraju przyjechało około 85 tysięcy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Google pomoże wybrać hotel w czasach pandemii

Google pokaże, ile hoteli w danym regionie jest otwartych i które linie lotnicze tam ...

Będą strajki na lotnisku na Majorce

W sumie osiem dni strajkować będą pracownicy lotniska na Majorce. Protesty zapowiedziano na kwiecień ...

Niemiecki MSZ odradza egipską e-wizę

W grudniu zeszłego roku Egipt uruchomił system do elektronicznego wydawania wiz. Ponieważ nie działa ...

POT ściąga obcokrajowców na „Weekend za pół ceny”

Pierwszy raz do skorzystania z polskiej oferty turystycznej w ramach akcji „Polska zobacz więcej ...

Niemieccy agenci chcą turystycznego szczytu

Mamy problemy, jak malejące prowizje i nowe przepisy unijne, które lepiej rozwiązywać wspólnie – ...

Turcja namieszała w wakacyjnych rankingach, ale Grecja wciąż pierwsza

Tegoroczne wakacje znacznie różniły się od poprzednich – nawet dwie połówki lata nie były ...