Ubezpieczenie samochodu w praktyce. Dowiedz się, przed czym warto zabezpieczyć się wybierając się w wakacyjną podróż samochodem.

Perspektywa wyjazdu wakacyjnego niewątpliwie wiąże się z pozytywnymi emocjami. Każdy dłuższy wyjazd wymaga jednak odpowiedniego przygotowania – dla komfortu wypoczynku, a przede wszystkim bezpieczeństwa.

Ubezpieczenie OC i AC

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla posiadaczy pojazdów. Chroni sprawcę szkody przez ponoszeniem konsekwencji finansowych w stosunku do osób trzecich, z własnej kieszeni. Dotyczy to zarówno zniszczonego mienia, jak i szkód osobowych. Mimo, że OC jest obligatoryjne, nadal istnieje swoboda wybrania najbardziej odpowiadającej opcji i ceny tego rodzaju ubezpieczenia. Wybierając OC na pewno będziesz kierować się ceną polisy, ale warto też upewnić się, na jakie dodatkowe produkty ubezpieczeniowe można przy jej zakupie liczyć w pakiecie.

Jeśli masz droższe auto albo po prostu nie chcesz martwić się potencjalną kradzieżą, ewentualnymi kosztami napraw, warto zainwestować w polisę AC (Autocasco). Ten rodzaj ubezpieczenia samochodu pokrywa koszty napraw auta uszkodzonego w wyniku zdarzeń losowych. Może to być akt wandalizmu, skutki żywiołów lub wypadek. Polisa AC zapewnia też wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży. Część firm ubezpieczeniowych do oferty AC oferuje pomoc assistance 24h na dobę. Warto zapytać u ubezpieczyciela, czy istnieje możliwość zastosowania posiadanych zniżek na zakup OC także w przypadku polisy AC.

Ubezpieczenie NNW

To ubezpieczenie samochodu gwarantuje wypłatę świadczeń poszkodowanym w wyniku kolizji na drodze. Wypadki to nie tylko uszkodzone auta, ale też uszkodzenia ciała, utrata zdrowia lub nawet życia kierowcy lub/i pasażerów. NNW pokrywa zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji poszkodowanych w zdarzeniu na drodze, jak i wypłatę świadczeń: poszkodowanym – w razie uszkodzeń ciała, bliskim – w razie śmierci poszkodowanego.

Suma ubezpieczenia NNW, czyli maksymalna kwota, jaką może wypłacić ubezpieczyciel każdemu ubezpieczonemu w razie wypadku, zależy od decyzji ubezpieczonego. Mniej zapłacisz za ubezpieczenie NNW, jeśli kupisz je w pakiecie z OC i AC.

Ubezpieczenie NNW dotyczy wypadków, które zdarzyły się podczas jazdy autem lub podczas wsiadania i wysiadania, pakowania rzeczy do samochodu lub rozładowywania go, a także w czasie otwierania lub zamykania drzwi lub bramy garażu czy posesji, tankowania pojazdu na stacji paliw, naprawy na miejscu zdarzenia oraz zatrzymywania lub postoju pojazdu.

Nie tylko ubezpieczenie samochodu. O czym warto pamiętać wybierając się autem w podróż?

  • Upewnij się, że masz ze sobą dokumenty pojazdu i polisy ubezpieczeniowe
  • l W zależności od kierunku podróży, rozważ następujące ubezpieczenia, skierowane do podróżujących: koszty leczenia (KL), koszty ratownictwa i poszukiwania np. w górach (KRiP, KR), ubezpieczenie sprzętu sportowego (SS), ubezpieczenie bagażu podróżnego (BP) i Assistance.
  • l Wyruszając w podróż, zadbaj o wcześniejszy wypoczynek. Czasem warto wyjechać w trasę o bardzo wczesnej porze następnego dnia, niż nerwowo wyruszać w podróż tuż po pracy czy długim pakowaniu.
  • l Zapewnij sobie widoczność w czasie jazdy – nie zasłaniaj tylniej szyby auta, ustaw dobrze lusterka.
  • l Zaopatrz się w zestaw głośnomówiący lub słuchawki do telefonu – dla bezpieczeństwa swojego i pasażerów.
  • l Sprawdź, czy dobrze zamontowałeś/aś bagażnik na dachu i sprawdź jego zamknięcia.

Mogą Ci się również spodobać

Google porówna ceny wycieczek zorganizowanych

Google testuje porównywarkę wyjazdów zorganizowanych już od 2017 roku. Teraz zamierza ją rozwinąć – ...

Alpy i południe Polski najpopularniejsze na ferie

Narty i snowboard to wciąż najpopularniejszy sposób na aktywny wypoczynek w czasie ferii. Coraz ...

Ryanair odzyskuje dyrektora ds. operacyjnych

Stanowisko dyrektora ds. operacyjnych w liniach lotniczych Ryanair obejmie Peter Bellew. Pełnił on już ...

GUS: Więcej gości i jeszcze więcej noclegów w hotelach

O 7 procent wzrosła liczba gości, którzy od stycznia do kwietnia skorzystali z noclegów ...

Hotel musi zapewnić dobre warunki do pracy

Szybki internet bezprzewodowy, biurko, a zawsze kiedy to możliwe, także drukarka – takie są ...

Jak wydać 1000 złotych od rządu na turystykę?

Planowany przez Ministerstwo Rozwoju program turystycznego 1000+ powinien objąć wszystkich Polaków i powinni oni ...