Stłuczka lub wypadek samochodowy do stresująca sytuacja, szczególnie jeśli dotyka właściciela auta podczas wakacji lub podróży. W okresie wakacyjnym na drogach panuje wzmożony ruch, ponadto niektórzy korzystają z dobrych warunków i znacznie przekraczają dozwoloną prędkość, narażając innych uczestników ruchu. Według danych Komendy Głównej Policji w 2016 roku w okresie wakacyjnych na polskich drogach doszło do 9 885 wypadków i 98 190 kolizji. Często doświadczenie i ograniczone zaufanie mogą być niewystarczające, a stres narasta w momencie, kiedy nie ma się wiedzy, w jakich sytuacjach dochodzić swoich praw.
Obowiązkowe OC
OC komunikacyjne to obowiązkowe ubezpieczenie dla właścicieli samochodów w Polsce, które daje ochronę na wypadek, kiedy ubezpieczony będzie zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej komukolwiek na drodze. OC ważne jest przez 12 miesięcy i gwarantuje poszkodowanemu otrzymanie rekompensaty dla poniesionych przez niego szkód w razie zdarzenia. W praktyce jest to pokrycie strat lub kosztów naprawczych. Jeżeli jednak sprawca nie posiadał ważnej polisy OC, odszkodowanie osobom poszkodowanym wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
Dzięki OC można zlikwidować szkodę z OC. Podczas tego procesu niezbędna jest odpowiednia dokumentacja i opis miejsca zdarzenia. Następnie ubezpieczyciel weryfikuje umowę pod kątem zakresu i skuteczności, sprawdza dokumenty pod kątem formalnym i ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. W tym miejscu znacznym ułatwieniem jest BLS, czyli bezpośrednia likwidacja szkody.
Pierwszy krok w przypadku stłuczki