Zmiany cen wycieczek obrazuje mapa, jaką przygotowała Traveldata.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów z okresu pierwszego pełnego tygodnia października 2017 wskazuje, że różnica wyniosła 39 złotych.
Jak wynika z zestawienia, zdecydowanie wyższe przez większość tego sezonu ceny wycieczek wobec sezonu poprzedniego dla wyjazdów w okresie szczytu wakacji (pierwszy tydzień sierpnia) widoczne w poprzednich materiałach praktycznie zanikły dla wylotów w pierwszym tygodniu października. Te tylko niewiele wyższe niż przed rokiem ceny mogą być efektem słabszej dynamiki - wcześniej znacznie powiększonego - popytu na wyjazdy zagraniczne – wyjaśnia Betlej.
Ceny wypoczynku najbardziej skoczyły w odniesieniu do wyjazdów do Grecji -o 92 złotych (poprzednio o 68 złotych). Największy wzrost średnich cen imprez zanotowano na Krecie (o 204 zł), Kos (o 196 zł) i Zakintos (o 168 złotych).
Na drugim miejscu znalazły się Wyspy Kanaryjskie, na których średnia cena była o 27 złotych wyższa (poprzednio o 13 złotych). Przy czym najbardziej podrożały wyjazdy na Teneryfę (o 250 zł) i Lanzarote (o 91 złotych). Ceny spadały natomiast na wypoczynek na Fuerteventurze (o 147 zł) i Gran Canarii (o 85 złotych).
Turcja uplasowała się na trzeciej pozycji pod względem zmiany średniej ceny rok do roku. Była ona większa o 21 złotych (poprzednio o 64 złote).
Na ostatniej pozycji na liście zmian cen - tym razem czwartej, z zestawienia obejmującego październik wypadła bowiem z racji zakończenia sezonu Bułgaria - jest Egipt, gdzie średnia cena była o 135 złotych mniejsza niż przed rokiem (poprzednio o 163 złote). Sytuacja taka jest w dalszym ciągu skutkiem konsekwentnie niższych rok do roku średnich cen na największym kierunku egipskim, czyli w Hurghadzie – tym razem o 305 złotych, podczas gdy ceny w Marsa Alam były niższe jedynie o 58 złotych, a na Synaju były wyższe – o 53 złote. Perspektywom popytu na wyjazdy do Egiptu powinny pomagać relatywnie wyższe ceny w Turcji i stopniowo zbliżający się koniec sezonu w Bułgarii – pisze Betlej.
Z mniejszych kierunków największe dodatnie różnice cen rok do roku zanotowały dla październikowych wyjazdów tanie o tej porze w ubiegłym sezonie Cypr i Malta – o 502 i 334 złote, mniejszy wzrost cen wycieczek dotyczył Majorki i Tunezji – o 157 i 73 złote, a spadły ceny wycieczek do Maroka i Portugalii – o średnio 128 i 499 złotych.
Porównania zmian cen rok do roku u głównych organizatorów turystyki wskazują, że oferty o niższych cenach niż w ubiegłym sezonie w ostatnim tygodniu miały biura Rainbow (po znaczącej obniżce wielu cen sprzed dwóch tygodni) i Coral Travel Wezyr Holidays. W pierwszym różnica wynosiła 145 złotych, a w drugim - 110 złotych.
TUI na czele niskich cen
Umiarkowany wzrost cen i jednocześnie nieco wyższy od średniej (obecnie jest to 39 złotych) miała oferta TUI Poland i Itaki - o około 50 i 85 złotych. W pozostałych dużych biurach roczne zwyżki średnich cen w wyraźnym stopniu przekraczały tę przeciętną i mieściły się w granicach 150 - 315 złotych.
Jakie biura podróży miały w chwili badania tego przez Traveldatę najwięcej najniższych cen? Porównania zmian cen rok do roku u głównych organizatorów turystyki wskazują, że było to TUI Poland z liczbą 21 ofert (poprzednio 11). To biuro wyprzedziło etatowego w tym sezonie w tej dziedzinie lidera, czyli Itakę (17 ofert), a także Exim Tours (16 takich ofert).
TUI Poland i Exim Tours zawdzięczają wysoką pozycję korzystnej cenowo ofercie ekonomicznej (hotele 3*), a Itaka nadal ma pierwszeństwo w ofertach obiektów 4* i 5*.
Wśród mniejszych organizatorów dość wysoką liczbę atrakcyjnych cenowo propozycji na analizowany okres oferują biura Net Holiday oraz Sun & Fun – z liczbą 6 i 5 takich ofert - pisze Betlej.
Źródło wszystkich wykresów, map i tabeli: Traveldata
Wielka podwyżka w Ryanairze
Na koniec autor opisuje sytuację z biletami tanich przewoźników lotniczych. Średnie ceny przelotów na kierunkach turystycznych w Ryanairze z wylotami w okresie 2-8 października mocno wzrosły wobec cen z poprzedniego tygodnia, a mianowicie z 649 do 854 złotych, czyli o 31,6 procent (poprzednio spadły o 195 złotych).
Wzrost na kierunkach kanaryjskich był jeszcze większy - z 805 do 1115 złotych, czyli o 38,5 procent, a na pozostałych średnie ceny wzrosły z 618 do 802 złotych, a zatem o 29,8 procent. Największe zwyżki cen przelotów miały miejsce na trasach z Warszawy na Teneryfę i z Rzeszowa na Korfu – o 855 i 629 złotych, a zniżki na trasach z Krakowa do Malagi i z Poznania na Korfu – o 143 i 76 złotych.
Średnie ceny przelotów w Wizz Airze wobec cen z poprzedniego zestawienia ponownie podążyły w przeciwnym niż u konkurenta kierunku, a mianowicie spadły z 919 do 860 złotych, czyli o 6,4 procent. Najbardziej staniały przeloty z Warszawy i z Katowic na Cypr – o 250 i 225 złotych, a zdrożały z Katowic do Lizbony oraz z Warszawy do Alicante – o 195 i 150 złotych – wylicza Betlej.
W porównaniu rok do roku średnie ceny w Ryanairze na kierunkach turystycznych również bardzo znacznie wzrosły - z 597 do 854 złotych, a zatem aż o 43 procent. Zwyżka cen rejsów na kierunkach kanaryjskich była nieco mniejsza - z 862 do 1115 złotych, czyli o 29,4 procent, a na pozostałych kierunkach ceny wzrosły z 539 do 797 złotych, czyli o 48 (sic!) procent. Najwięcej rok do roku zwyżkowały ceny przelotów z Warszawy do Chanii i z Rzeszowa na Korfu – o 722 i 620 złotych, a spadły na połączeniach z Krakowa do Malagi i z Warszawy do Barcelony – o 42 i 28 złotych.
W Wizz Airze średnia cen przelotów na kierunkach turystycznych ukształtowała się na poziomie wyraźnie wyższym niż przed rokiem i wzrosły z 707 do 860 złotych, czyli o 153 złote lub o 21,6 procent. Najmocniej rok do roku wzrosły ceny przelotów z Warszawy i z Katowic na Cypr – o 825 i 330 złotych, a spadły z Katowic i z Warszawy do Barcelony – o 160 i 40 złotych – zamyka materiał autor.