Europejska Agencja Środowiska (EEA) i Komisja Europejska opublikowały doroczne sprawozdanie dotyczące jakości wody w europejskich kąpieliskach (oprócz krajów unijnych raport objął także kąpieliska w Szwajcarii i Albanii). Zebrano próbki wody z ponad 21 tys. morskich i śródlądowych kąpielisk i przebadano je m.in. pod kątem zanieczyszczenia odchodami pochodzącymi ze ścieków lub od zwierząt gospodarskich.
Z raportu wynika, że w 2016 roku ponad 96 procent europejskich kąpielisk spełniało przynajmniej minimalne wymagania jakościowe określone w przepisach Unii Europejskiej, a w 85 procent z nich czystość wody oceniono jako „doskonałą".
- Na duchu podnosi fakt, że coraz więcej kąpielisk w Europie spełnia najwyższe normy jakości wody. Dzięki temu Europejczycy mogą dokonać bardziej świadomego wyboru miejsc, które chcą odwiedzić tego lata. Świadczy to również o skuteczności naszej polityki ochrony środowiska i praktycznych korzyściach pod względem ochrony zdrowia i udogodnień w życiu codziennym dzięki zbieraniu i analizie wysokiej jakości danych – ocenia dyrektor EEA Hans Bruyninckx.
Według raportu najczystsze kąpieliska znajdują się w Luksemburgu (przebadano tu wodę z 11 kąpielisk śródlądowych), na Cyprze, Malcie, w Grecji i Austrii, gdzie najwyższe normy spełnia od 95 do 99 procent kąpielisk. Zaraz za nimi uplasowały się kąpieliska m.in. w Chorwacji, Niemczech i Portugalii.
Co ciekawe, zarówno we Włoszech, gdzie aż 91 procent kąpielisk uznano za najczystsze w Europie, jak i w Hiszpanii, gdzie 85 procent obiektów spełnia doskonałe normy jakości, znajduje się także najwięcej brudnych plaż w UE. Jak wykazał raport, najwięcej kąpielisk o niedostatecznej jakości wody znajduje się we Włoszech (100 obiektów, 1,8 procent wszystkich przebadanych), Francji (82 kąpieliska) i Hiszpanii (39 kąpielisk).