Reklama
Rozwiń

Bochnia z unijną dotacją na trasę turystyczną

Zabytkowa kopalnia soli w Bochni stworzy nową podziemną trasę turystyczną. Placówka otrzymała na ten cel ponad 8 milionów złotych unijnego dofinansowania

Publikacja: 23.02.2017 08:03

fot. kopalnia-bochnia.pl

fot. kopalnia-bochnia.pl

Foto: Materiały promocyjne

- Będzie to całkowicie nowy produkt, nieco zmieniający filozofię zwiedzania naszej kopalni - zapowiada prezes kopalni Zbigniew Rojek.

Według niego nowa trasa, funkcjonująca niezależnie od już istniejących, za pomocą nowoczesnych technik multimedialnych będzie łączyć w sobie wiele warstw narracyjnych, odnoszących się zarówno do świata baśni i legend, historii kopalni i codziennej pracy górniczej, po wiedzę z zakresu geologii. W trakcie zwiedzania goście zapoznają się też z krótkimi informacjami o postaciach historycznych związanych z ziemią bocheńską, m.in. Janie Matejce, Helenie Modrzejewskiej, gen. Leopoldzie Okulickim czy rtm. Witoldzie Pileckim.

Zwiedzanie obliczone na prawie trzy godziny będzie się zaczynać od zejścia nowymi schodami, które zostaną zbudowane w szybie Sutoris, położonym w centrum Bochni. Po osiągnięciu poziomu Danielowiec (70 metrów pod ziemią), turyści przejdą na wschód, gdzie obejrzą fragment trasy historycznej „Wyprawa w Stare Góry", prowadzącej najstarszymi, średniowiecznymi wyrobiskami bocheńskiej kopalni. Następnie zwiedzający dotrą do przebudowanego fragmentu trasy przyrodniczej, gdzie dzięki specjalnym szklanym platformom będą mogli podziwiać odkryty tam fenomen geologiczny - zjawisko fluorescencji halitu. W 2014 roku natrafiono w zalanych solanką wyrobiskach na pięknie wykształcone sześcienne kryształy halitu (chlorek sodu NaCl), które pod wpływem promieniowania UV świecą mocnym pomarańczowym bądź różowo-czerwonym kolorem. Zwiedzanie zakończy się na poziomie August w powiększonej i przebudowanej komorze Kołdras. Znajdzie się tam część gastronomiczna i wypoczynkowa.

Jak podkreśla prezes Rojek, koncepcję nowej trasy opracowała firma, która wcześniej zrealizowała m.in. szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

Projekt, szacowany na prawie 12 milionów złotych, otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości ponad 8,1 miliona złotych w konkursie dotyczącym ochrony dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Według zapowiedzi władz kopalni jego realizacja zacznie się w tym roku, a zakończenie planowane jest najpóźniej w 2020 roku. - Chcielibyśmy, i będziemy do tego dążyli, aby trasa była gotowa dla turystów wcześniej - zaznacza prezes.

Zabytkowa Kopalnia Soli w Bochni w czerwcu 2013 roku została dopisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Znajduje się na niej wraz z pobliską kopalnią w Wieliczce i Zamkiem Żupnym.

Początki kopalni soli w Bochni datowane są na rok 1248, kiedy to, najprawdopodobniej przypadkowo podczas pogłębiania studni solankowych, na głębokości 50-60 m po raz pierwszy w Polsce odkryto sól kamienną. Po odkryciu soli cały teren wykupił król Bolesław Wstydliwy, który kilka lat później wezwał cystersów z Wąchocka, by pomogli w rozpoczęciu eksploatacji złóż niedoświadczonym górnikom bocheńskim. Znajomość trudnych technik górniczych została przyniesiona do Wąchocka z zakonnikami sprowadzonymi tam z opactwa Morimond, bowiem francuscy mnisi pracowali m.in. jako górnicy.

Ok. 40 lat po tym, jak kopalnia bocheńska była już dużym, dobrze prosperującym przedsiębiorstwem, odkryto sól kamienną w Wieliczce. W następnych latach kopalnie w Bochni i Wieliczce połączono w jedno duże przedsiębiorstwo, pod nazwą "Żupy Krakowskie". Stanowiło ono własność królów Polski i przynosiło w średniowieczu 1/3 dochodów ich skarbca.

W bocheńskiej kopalni wydobycie soli było znacznie trudniejsze niż w Wieliczce, stosowano tam więc pionierskie i unikatowe techniki górnicze. W 1981 roku kopalnię wpisano do rejestru zabytków. W latach 90. zeszłego wieku rozpoczęła ona działalność turystyczną. Strefę zabytkową stanowią trzy szyby, w tym najstarszy w Europie działający nieprzerwanie od 1251 roku szyb Sutoris oraz dziewięć poziomów usytuowanych pod powierzchnią terenu. W zeszłym roku kopalnię zwiedziło prawie 165 tysięcy turystów.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta