To pierwsze tego rodzaju wydarzenie organizowane w działań włączających podróżnych, mieszkańców, przedstawicieli władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych w proces przygotowania inwestycji dworcowych. - Warsztaty z lokalnymi społecznościami odbywać się będą przy wszystkich projektach – zapowiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Michał Beim, członek zarządu PKP SA.

PKP ma do zmodernizowania około 460 dworców. Pochłonie to prawie 600 milionów euro. W pierwszej kolejności mają być remontowane dworce wzdłuż korytarzy, gdzie jest prowadzona lub już przeprowadzono modernizację linii. Plany PKP zakładają m.in. integrację dworców z lokalną komunikacją. Dworce mają być także ekologiczne. Konsultacje z lokalnymi społecznościami mają w miarę możliwości dopasować projekty do ich potrzeb.

Uczestnicy spotkania w Nidzicy podzieleni na kilkuosobowe grupy mogli w ankiecie określić najważniejsze oczekiwania i preferencje dotyczące nowego obiektu. Wskazywali także najważniejsze ich zdaniem funkcjonalności dworca, takich jak: poczekalnia z miejscami siedzącymi, kasy, informacja wizualna, bankomat, wifi, lokale gastronomiczne. Otrzymali również plan przestrzenny budynku i terenów przyległych, na który należało nanieść najważniejsze elementy infrastruktury dworcowej. Podczas całego spotkania pomocą służyli pracownicy PKP. Na końcu każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy, a pozostali uczestnicy mieli za zadanie wybrać najlepszy pomysł.

- Warsztaty we wczesnym etapie inwestycji pomogą nam w jak najlepszym dostosowaniu modernizowanych i budowanych dworców do potrzeb podróżnych i społeczności lokalnych – mówi Marek Michalski, członek zarządu PKP.

W środę PKP opublikowała ogłoszenie o zamówieniu na opracowanie materiałów niezbędnych do wykonania kompleksowej dokumentacji projektowej dla budowy dworca w Nidzicy. Usługi ujęte w zamówieniu obejmują m.in. projekt zieleni, opinię geotechniczną wraz z badaniem podłoża gruntowego. Za ostateczny projekt nowego obiektu odpowiada Biuro Projektowania PKP.