Jak podała Światowa Organizacja Podróży i Turystyki (WTTC), Działalność turystyczna na całym świecie powinna zwiększyć się w tym roku o 3,1 procent. To więcej niż spodziewany wzrost gospodarki światowej, czyli 2,3 procent. Stanie się tak dzięki dużej liczby podróżnych z Azji, głównie z Chin i Indii. - Gospodarka w skali makro wykazuje powszechnie oznaki słabości, ale sektor podróży i turystyki wychodzi bardzo dobrze. Osiąga takie samo tempo wzrostu co w 2015 roku - uważa przewodniczący WTTC David Scowsill. - Mimo problemów z bezpieczeństwem ludzie nadal podróżują, ale zmienili kierunki. Azjaci wybierają częściej Australię, zamiast Europy - dodaje.

Są jednak kraje, potęgi turystyczne, na których odbije się brak poczucia bezpieczeńs5twa spowodowany terroryzmem. Zamachy w Paryżu, Brukseli i Nicei wpłynęły na spadek przyjazdów do Europy. We Francji wkład sektora turystyki do produktu krajowego brutto zwiększy się wprawdzie o 1,1 procent, ale wcześniej przewidywano, że będzie to 2,9 procent. - Zamach w Paryżu miał duży wpływ, bo jest to dla wielu podróżnych z Azji i Ameryki Północnej brama do Europy - mówi Scowsill.

Liczba turystów odwiedzających Francję zmalała w drugim kwartale - według danych urzędu statystycznego INSEE. Francuscy hotelarze i restauratorzy informują o spadku rezerwacji latem o 10 - 15 procent, największy spadek notują najdroższe hotele, tak zwane palace. Jeśli ta tendencja utrzyma się do końca roku, Hiszpania może wyprzedzić Francję w liczbie turystów zagranicznych. W 2015 r. ten sektor zapewnił Francji wpływy 80,4 mld euro, czyli 3,7 proc. PKB.

Brak bezpieczeństwa w Turcji, gdzie dochodzi do zamachów a ostatnio nawet do próby przewrotu politycznego, również zniechęca turystów. Udział tego sektora w PKB zmaleje w tym roku o 3,2 procent, znacznie bardziej od zakładanych wcześniej minus 0,2 procent.

Igrzyska olimpijskie nie wiele pomogą Brazylii, która jest pogrążona w kryzysie politycznym i największej od 30 lat recesji. Ponadto istnieje zagrożenie sanitarne związane z wirusem Zika. Wkład sektora turystyki w PKB Brazylii zmaleje więc o 1,6 procent, a nie o 0,9, jak wcześniej przewidywała WTTC.