Solec-Zdrój zaprasza na basen i gokarty

Świętokrzyskie dzięki dotacjom europejskim zyskało infrastrukturę, która przyciągnie turystów, a miejscowym dała pracę

Publikacja: 17.05.2013 10:36

Solec-Zdrój zaprasza na basen i gokarty

Foto: Materiały Promocyjne

Jedna z nowych atrakcji turystycznych województwa Świętokrzyskiego to kompleks basenów mineralnych w Solcu-Zdroju. Na powierzchni 3,65 ha powstał obiekt turystyczny i rekreacyjny z dostępem do wód siarkowych o niepowtarzalnych właściwościach leczniczych. Na kompleks składa się m.in. hala basenowa i zespół odnowy biologicznej. Basen dzieli się na część rehabilitacyjną (kąpiele i terapie lecznicze) oraz rekreacyjną (baseny rekreacyjne i dla dzieci).

Turyści odwiedzający obiekt korzystają z wody z dodatkiem siarki w stężeniach określonych przez lekarzy balneologów, o temp. od 28 do 35 – 37 stopni Celsjusza. Można też skorzystać z zabiegów hydroterapeutycznych z wykorzystaniem wody wzbogaconej siarką oraz odnowy biologicznej. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Władze Solca-Zdroju zakładają, że do końca 2018 r. ruch turystyczny w gminie zwiększy się o 5 procent, a liczba turystów, którzy odwiedzą kompleks, wyniesie 88 140 rocznie. –

Zrealizowany w Solcu-Zdroju projekt to przykład pierwszego w Polsce partnerstwa publiczno-prywatnego o modelu hybrydowym, czyli z udziałem funduszy unijnych. Gmina pozyskała dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego, by wspólnie z partnerem prywatnym wybudować kompleks basenów mineralnych – podkreśla Kazimierz Kotowski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. – W przypadku Solca-Zdroju wartością jest nie tylko nowy, bardzo atrakcyjny produkt turystyczny, który wywoła większy ruch kuracjuszy i turystów, ale także prawie 50 nowych miejsc pracy stworzonych do obsługi obiektu – dodaje.

Również dzięki dotacji z programu regionalnego, tyle że dla Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Elektro-Jarex Janusz Tutaj – Kielce, pod koniec ubiegłego roku powstało pierwsze w województwie miasteczko kartingowe F1 Gokart dla dzieci i dorosłych.

Firma realizując tę inwestycję, stworzyła dziewięć nowych miejsc pracy. Poza wybudowaniem hali sportowej z częścią biurowo-socjalną i zakupem standardowych gokartów kupiła gokart dwuosobowy przeznaczony dla osób niepełnosprawnych i uczących się jeździć. Trasa kartingowa przygotowana dla kierowców amatorów jest w pełni bezpieczna. Wyposażono ją w urządzenia do kontroli prędkości poruszania się gokartów oraz do pomiaru czasu przejazdów.

Na dotacjach zyskali nie tylko jeżdżący gokartami, ale również pasażerowie regionalnych pociągów. Województwo zakupiło bowiem dwa nowe elektryczne pojazdy szynowe wyposażone w nowoczesne technologie, takie jak: system wykrywający pożar, sprzęt nagłaśniający czy komputer pokładowy. Nowe pociągi są też przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"