Zagraniczni kibice zadowoleni z Warszawy

Ponad 73 proc. kibiców obcokrajowców zadeklarowało chęć powrotu do Warszawy w ciągu najbliższych trzech lat. 89 proc. poleci odwiedziny stolicy znajomym i przyjaciołom - pokazuje badanie PBS

Publikacja: 27.06.2012 19:26

Zagraniczni kibice zadowoleni z Warszawy

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Badanie, które wykonała firma PBS, przeprowadzono na grupie ponad tysiąca cudzoziemców m.in. z Grecji (25,1 proc. badanych), Rosji (15,9 proc.), Hiszpanii (8,5 proc.), Anglii (6,9 proc.) i Włoch (6,8 proc.). Wśród badanych byli także miłośnicy futbolu m.in. z Niemiec, Francji, Czech, Ukrainy i Turcji. Ponad połowa wszystkich była w Polsce pierwszy raz.

Cudzoziemcy byli pytani o atmosferę podczas turnieju, komunikację miejską, bezpieczeństwo, pracę wolontariuszy i Strefę Kibica.

- Przyjezdni czują się w naszym mieście bezpiecznie. Bardzo pozytywnie ocenili niezwykłą atmosferę podczas turnieju. Podoba im się największa w historii mistrzostw Europy Strefa Kibica, która każdego dnia proponuje mnóstwo atrakcji" - powiedziała dyrektor biura promocji m.st. Warszawy Katarzyna Ratajczyk, która w środę przedstawiła wyniki sondażu.

90 proc. cudzoziemców odpowiedziało pozytywnie na pytanie: "jak ogólnie oceniasz atmosferę panującą w Warszawie w czasie turnieju Euro 2012". 43 proc. odpowiedziało, że "raczej dobrze", a 47 proc., że "zdecydowanie dobrze". Tylko 1 proc. negatywnie ocenił piłkarskie święto w stolicy Polski.

Podobnie wysoko kibice z zagranicy ocenili organizację turnieju w Warszawie (86 proc. badanych) i stołeczną komunikację miejską (85 proc.). Po ulicach miasta najczęściej poruszali się autobusem miejskim. Najwyżej ocenili szybkość komunikacji miejskiej m.in. niewielki czas oczekiwania, krótki czas przejazdu i zredukowaną liczbę przesiadek (82 proc. odpowiedzi pozytywnych). Najniżej - jakość taboru, czyli jego czystość, sprawność i nowoczesność (78 proc. pozytywnych).

85 proc. badanych powiedziało, że w czasie pobytu w Warszawie nie spotkało się z sytuacjami, które ich zaniepokoiły lub zaburzyły poczucie bezpieczeństwa. 15 proc. odpowiedziało, że takie sytuacje się zdarzyły; częściej na ulicach i w Strefie Kibica niż np. na stadionie, dworcu lub lotnisku. Na pytanie: "co konkretnie przyczyniło się do negatywnego zdarzenia", badani najczęściej odpowiadali, że incydent związany z alkoholem lub agresywne zachowania kibiców.

Bardzo wysoko obcokrajowcy ocenili pracę warszawskich wolontariuszy, którzy do końca turnieju będą pomagać kibicom w pobliżu stadionu, na lotnisku, w Strefie Kibica, szpitalach oraz głównych punktach komunikacyjnych miasta. 91 proc. zagranicznych kibiców wydało im oceny pozytywne, z czego 49 proc. mówiło ankieterom, że praca wolontariuszy jest "zdecydowanie dobra", a 42 proc. - "raczej dobra".

Strefę Kibica odwiedziło 70 proc. ankietowanych. Większość z nich (92 proc. badanych) oceniło ją pozytywnie. Najbardziej podobała się kibicom atmosfera panująca w strefie i jej lokalizacja na Placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki, a także wygląd i estetyka. Najniższe oceny zebrała panująca tam czystość (9 proc. badanych oceniło ten aspekt strefy negatywnie).

Ponad 73 proc. badanych obcokrajowców zadeklarowało chęć ponownych odwiedzin Warszawy i to w ciągu najbliższych trzech lat. 89 proc. osób poleciłoby odwiedziny stolicy Polski swoim znajomym i przyjaciołom.

Badanie "Ocena satysfakcji i poziomu obsługi kibiców w czasie turnieju w miastach gospodarzach UEFA Euro 2012 - Warszawa" przeprowadzano dwukrotnie: 8 czerwca (przed, w trakcie oraz po meczu Polska - Grecja) i 16 czerwca (przed, w trakcie oraz po meczu Grecja - Rosja).

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"