Kolej przyspiesza od grudnia

Po wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy, pociągi między siedmioma miastami będą kursować szybciej. Ale tylko niektóre. Pojawi się też kilka nowych połączeń

Publikacja: 23.11.2011 01:42

Kolej przyspiesza od grudnia

Foto: Fotorzepa

Nowy rozkład wejdzie w życie 11 grudnia.

Jak zapowiada Andrzej Massel, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej, nadchodzący rok przyniesie skrócenie czasu przejazdu pociągów. Po remontach suma odcinków, na których prędkość przejazdu pociągu się zwiększy, będzie większa niż odcinków o obniżonej prędkości.

W tym roku PKP Polskie Linie Kolejowe, spółka odpowiedzialna za modernizację i bieżące utrzymanie torów, zakończyła bowiem modernizację 430 km linii kolejowych. – Są pierwsze efekty - pociągi z Warszawy do Poznania  będą jeździć 17 minut krócej, a ze stolicy do Szczecina – o 16 minut krócej – mówi Andrzej Pawłowski, wiceprezes PKP PLK.  Dzięki zakończeniu prac został wznowiony ruch między Łodzią a Łowiczem.

PKP Intercity udało się uruchomić osiem pociągów, które będą niektóre trasy pokonywać szybciej niż inne na tym samym szlaku. Jeden pociąg dziennie będzie jechać z Poznania do Warszawy 2 godziny i 29 minut.  Obecnie podróż z Warszawy do Krakowa trwa od trzech do pięciu godzin, ale po zmianie rozkładu jeden pociąg dziennie będzie jechał tylko 2 godziny i 42 minuty. Tyle samo ma trwać podróż do Katowic, a jeden z pociągów z Warszawy do Łodzi ma mieć czas przejazdu 1 godzinę i 35 minut. Najbardziej odczuwalnie skróci się czas przejazdu z Gdyni do Warszawy - z prawie 7 godzin do 5 godzin i 12 minut. A z Bydgoszczy do Gdańska - z 3 godzin i 20 minut do 2 godzin.

Prace modernizacyjne, które powodują wydłużanie czasu przejazdu pociągów, wciąż trwają na trasie z Gdyni do Warszawy, z Warszawy do Krakowa i Katowic oraz z Wrocławia do Poznania. W grudniu rozpoczną się na ośmiu odcinkach między Krakowem a Rzeszowem.

Przewoźnicy, dzięki zakończeniu części realizowanych przez PKP PLK prac mogli zacząć obsługiwać nowe połączenia. Pociągi będą od grudnia kursować m.in. z Warszawy do Przemyśla przez Skarżysko Kamienną i Stalową Wolę, z Sopotu do Zakopanego – przez Kraków, a nie, jak teraz, przez Katowice. Ten ostatni pociąg będzie w weekendy i w sezonie wakacyjnym kursował równeież do Krynicy. Pociąg Tetmajer z Gdyni do Krakowa w weekendy i święta pojedzie wydłużoną trasą do Zakopanego.

Częściej pociągi mają kursować  m.in. z Warszawy do Zakopanego i z Warszawy do Szczecina.

Nowa ofertę wprowadzają też Przewozy Regionalne. – Po torach będzie kursować 90 pociągów Interregio i Regio Express oraz 2382 pociągi regionalne – mówi Anna Lenarczyk, dyrektor handlowa Przewozów Regionalnych.

Jak dodaje, samorządowy przewoźnik planuje uruchomić dodatkowe pociągi  na trasach z Katowic do Warszawy, z Wrocławia do Warszawy, z Bydgoszczy przez Toruń do Warszawy i z Lublina do Warszawy. Pociągi będą zatrzymywać się w rejonach wcześniej nie obsługiwanych, czyli m.in. w Kłodzku, Międzylesiu i Gorzowie Wielkopolskim.  Przewoźnik rozpocznie również obsługę nowych połączeń- z Zamościa do Rzeszowa i z Zamościa do Jarosławia.

- Więcej pociągów Interregio ma pojawić się w aglomeracjach poznańskiej, krakowskiej i śląskiej. Mniej może zostać uruchomionych w opolskim i na Podlasiu, negocjacje z samorządem wciąż trwają – mówi Anna Lenarczyk..

W zeszłym roku  wprowadzenie nowego rozkładu jazdy skończyło się chaosem. Podróżni nie mogli kupić biletów na niektóre pociągi, a zdobycie informacji o połączeniach graniczyło z cudem. Skończyło się to dymisją szefa PKP i wiceministra infrastruktury odpowiedzialnego za kolej. W tym roku ma być lepiej.

Nowy rozkład wejdzie w życie 11 grudnia.

Jak zapowiada Andrzej Massel, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej, nadchodzący rok przyniesie skrócenie czasu przejazdu pociągów. Po remontach suma odcinków, na których prędkość przejazdu pociągu się zwiększy, będzie większa niż odcinków o obniżonej prędkości.

Pozostało 91% artykułu
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Lotniska
Tadeusz Syryjczyk: Rozbudowa lotniska w Radomiu to wyrzucanie pieniędzy