Ponad 2 miliony miejsc w samolotach więcej

Trwa gorący sezon na lotniskach. Przewoźnicy tej zimy oferują w samolotach prawie 19 milionów miejsc, ale i tak pasażerów może czekać overbooking - mówi dr Damian Ostrowski z Instytutu Logistyki w Wyższej Szkole Bankowej

Publikacja: 20.12.2018 07:55

Dr Damian Ostrowski z Instytutu Logistyki w Wyższej Szkole Bankowej

Dr Damian Ostrowski z Instytutu Logistyki w Wyższej Szkole Bankowej

Foto: Newseria Biznes

Agencja Newseria Biznes zapytała dr. Damiana Ostrowskiego z Instytutu Logistyki w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu o jego opinię o ruchu lotniczym w Polsce. Jak mówi ekspert, z roku na rok na polskich lotniskach przybywa podróżnych. W grudniu trzeba się liczyć z perturbacjami związanymi z tym, że jest szczyt przewozów, bo wielu ludzi wyjeżdża lub wraca do domu na Boże Narodzenie i Nowy Rok albo udaje się na zimowe wakacje. Na lotniskach może być ścisk i opóźnione loty.

– Jak zwykle grudzień jest miesiącem, w którym mocno wzrasta ruch na lotniskach ze względu na święta, okres noworoczny, urlopy Polaków, którzy chcą spędzać wakacje poza krajem, oraz gości, którzy przylatują na święta do Polski do rodziny i przyjaciół – mówi agencji Ostrowski.

Z danych portalu Pasażer.com, który sprawdził, jak zmieniła się oferta linii lotniczych w porównaniu z poprzednim sezonem zimowym, wynika że w tym roku linie lotnicze operujących ze wszystkich polskich lotnisk mają 18,87 mln miejsc. To o 2,25 mln więcej niż w poprzednim sezonie (wzrost o 13,5 proc.), o ponad 4,75 mln więcej niż dwa lata temu i prawie 6 mln więcej niż w sezonie 2015/2016.

Lotnisko Chopina podaje, że już w listopadzie obsłużyło 1,3 mln ludzi, czyli o 10,5 procent więcej niż rok wcześniej. Dotychczasowe wyniki wskazują, że na koniec grudnia – pierwszy raz w historii – Okęcie obsłuży ponad 17 mln podróżnych.

– W szczycie ruchu, jak Boże Narodzenie czy Nowy Rok, mamy do czynienia z overbookingiem – jest to unormowana przez prawo unijne forma zachowania linii lotniczych, które sprzedają większą liczbę biletów niż mają miejsc w samolotach. To może spowodować, że pasażer, który przybędzie na lotnisko zbyt późno, nie poleci tym samolotem, bo jego miejsce zostanie zajęte przez kogoś innego – mówi dr Damian Ostrowski.

Jego zdaniem overbooking jest stosowany przez wszystkich przewoźników w Europie. Dlatego pasażerowie powinni pamiętać, że w razie niewpuszczenia do samolotu przysługuje im prawo do odszkodowania - od 250 do 600 euro. Podstawą ubiegania się o rekompensatę jest karta pokładowa albo bilet lotniczy. Prawa pasażera regulują również wysokość odszkodowania należnego w wypadku odwołania bądź opóźnienia lotu.

– Linie lotnicze starają się maksymalnie zapełnić samoloty, dlatego stosują tego typu mechanizm. W wypadku każdego rejsu może się zdarzyć, że pasażer się spóźni, nie dojedzie, z różnych powodów zrezygnuje z danego lotu – i wówczas te dodatkowe osoby uzupełniają braki – wyjaśnia Ostrowski.

Jak przypomina w ubiegłym roku polskie lotniska obsłużyły w sumie prawie 40 mln pasażerów, czyli o 18-procent więcej rok do roku. Urząd Lotnictwa Cywilnego szacuje, że już w 2035 roku polskie lotniska będą obsługiwać średnio 94 mln pasażerów rocznie, czyli ponad dwukrotnie więcej niż obecnie.

– Największym portem lotniczym w Polsce jest Warszawa-Okęcie, który w zeszłym roku przyjął około 16 mln pasażerów. Później mamy Kraków, Gdańsk, Katowice, Modlin i Wrocław. Na polskim niebie góruje Ryanair, następnie polski LOT i węgierski Wizz Air. Tradycyjni przewoźnicy są skoncentrowani na przewozach długodystansowych i biznesowych, z kolei Ryanair i inne tanie linie są nastawione na krótkie przewozy, łączące Europę w ramach siatki połączeń – mówi Ostrowski.

Ekspert wrocławskiej WSB zwraca uwagę, że rynek lotniczy jest bardzo elastyczny, szybko dostosowuje się do wymagań klientów i zmieniającego się popytu. Stąd, kiedy zwiększa się ruch turystyczny np. do krajów południa, w tym kierunku rozbudowywana jest również siatka połączeń lotniczych.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem