Do wyboru są duże wyspy (Ikaria, Samos, Limnos, Lesbos, Chios, Thasos, Samotraka) i mniejsze (Agios Efstratios, Agios Minas, Antipsara, Thymaina, Oinousses, Samiopoula, Fournoi i Psara), które oferują ekscytujące możliwości wakacyjne.

Choć niektóre z tych wysp są oddalone od Grecji kontynentalnej, to stały się popularnymi celami podróży dzięki regularnym połączeniom promowym i lotniczym.

Agios Efstratios

Mała wyspa na skraju Morza Egejskiego, naznaczona przez współczesną historię polityczną Grecji jako miejsce zesłań, Agios Efstratios – Ai Stratis dla miejscowych – jest obdarzona pięknem krajobrazu, a przede wszystkim hartem ducha swoich mieszkańców.

Jedyna osada na wyspie leży w dolinie utworzonej przez dwa wyschnięte koryta rzek. Do czasu niszczycielskiego trzęsienia ziemi w 1968 roku to właśnie tutaj znajdowały się ogrody warzywne i owocowe mieszkańców. Stara wioska znajdowała się na szczycie wzgórza, ponad portem, z kamiennymi, dwu- lub trzypiętrowymi tradycyjnymi domami, ale po 1968 roku nieliczni mieszkańcy zostali zmuszeni przez wojskowy rząd do przeniesienia się do standardowych domów i porzucenia swojej starej „Chory”. Na szczęście niektóre z kamiennych domów zostały uratowane przed całkowitym zniszczeniem, zostały odrestaurowane z pietyzmem przez mieszkańców Agios Efstratios. W jednym z nich, Szkole Marasleios z 1909 roku, mieści się dziś Muzeum Demokracji.

""

Chios

turystyka.rp.pl

Chios

Choć Chios słynie z mastyksu, nie jest to jedyna „magia”, którą można znaleźć na wyspie. Obok bogatej historii, począwszy od epoki neolitu, poprzez przygody z saraceńskimi piratami i Turkami podczas rewolucji greckiej, Chios mieni się również miejscem narodzin Homera. Z pewnością zaś było to miejsce narodzin wybitnych greckich polityków i pisarzy, takich jak Adamantios Korais, Emmanouil Roidis i Alexandre Mavrokordatos.

""

Fourni

turystyka.rp.pl

Fournoi

Jest tylko jeden sposób, aby cofnąć się w czasie i poznać starą Grecję z bliska: popłynąć statkiem i wysiąść w Fournoi!

Miejsce to jest przepełnione historią: po całej wyspie rozsiane są starożytne znaleziska pochodzące z czasów jońskich, klasycznych i hellenistycznych. Mur cyklopowy ze śladami Akropolu na wzgórzu Ai Giorgis, ruiny starożytnej świątyni w Kamari i pozostałości domów na dnie morza, świątynia Posejdona w Agia Triada w Chryssomilia, starożytny kamieniołom w Petrokopio. Fournoi nazywano niegdyś Wyspą korsarzy, gdyż w średniowieczu była idealną bazą dla piratów, ze względu na setki małych fiordów i ukrytych plaż, gdzie ich statki mogły pozostać niezauważone.

""

Ikaria

turystyka.rp.pl

Ikaria

Ikaria to miejsce o bogatej mitologicznej przeszłości, a jej nazwa związana jest z mityczną postacią Ikara. Piaszczyste plaże, cieki wodne, góry i bujne zielone zbocza tworzą majestatyczną rzeźbę terenu wyspy.

Ikaria słynie również ze źródeł termalnych, unikalnych na skalę światową ze względu na skład chemiczny i promieniowanie. Duże wrażenie na gościach odwiedzających Ikarię wywiera także niepowtarzalny styl życia mieszkańców, z wyjątkowym rozkładem pracy i odpoczynku, słynne festiwale z tradycyjnymi tańcami, miejscowe zachowania i zwyczaje.

Wyspa ma powierzchnię 260 kmkw., a linia brzegowa ma długość 102 km. Jest tutaj 8 500 mieszkańców.

""

Lesvos

turystyka.rp.pl

Lesbos

Piękna Lesbos z licznymi strumieniami, bogatą florą i fauną, słynnymi gajami oliwnymi, łagodnym śródziemnomorskim klimatem, urokliwymi tradycyjnymi wioskami i niezwykłymi przykładami architektury przemysłowej (tłocznie oliwek, fabryki mydła, garbarnie) pochodzącymi z okresu rozwoju przemysłowego wyspy w XIX wieku, robi wrażenie na wszystkich odwiedzających.

Limnos

Dostojnie wznosząca się w północnej części Morza Egejskiego wyspa Limnos (pisana również Lemnos) jest miejscem na spokojne wakacje w bliskim kontakcie z naturą.

Zaciszne zatoki, rozległe plaże i krajobrazy skał wulkanicznych przeplatają się z małymi wzgórzami i tradycyjnymi wioskami z kamiennymi domami. Wulkaniczna wyspa Hefajstosa, boga ognia, jest bogata w żyzne równiny, z których miejscowi czerpią to, co najlepsze, produkując towary o wyjątkowym smaku i doskonałej jakości. Wśród nich znajduje się słynny Muscat z Limnos, słodkie białe wino o złotym kolorze, bogatym aromacie i pełnym smaku, a także ser kalathaki (mały koszyk) – rodzaj białego sera, który suszy się i dojrzewa w małych słomianych koszyczkach, oraz jego pyszna żółtawa odmiana zwana melíchloro (co oznacza miękki ser o miodowym kolorze). Jedne z najwspanialszych darów natury dla tej szczęśliwej wyspy to również smakowity miód tymiankowy i świeże ryby.

Oinousses

Oinousses jest skupiskiem dziewięciu małych wysp i wysepek: Oinoussa, Panagia, Vatos, Gaidouronissi, Pontikonisso, Archontonisso, Pontikoudiko, Laimoudiko i Prassonisia. Podczas ostatniego spisu ludności ich populacja przekraczała tysiąc osób.

Wyspy Oinousses położone są między wyspą Chios a Półwyspem Erytrejskim w Azji Mniejszej. Są celem spokojnego letniego wypoczynku. To idylliczne miejsce dla tych, którzy preferują podwodne aktywności, takie jak odkrywanie kolorowego dna morskiego. Więcej informacji o wielowiekowej tradycji morskiej wysp można znaleźć w Muzeum Morskim. Cały kompleks wysp został włączony do europejskiej sieci NATURA 2000.

""

Psara

turystyka.rp.pl

Psara

Kiedy rozpoczęła się grecka rewolucja, pewna wyspa oddała całą swoją flotę handlową – trzecią co do wielkości w Grecji po Hydrze i Spetses – na rzecz walki o wyzwolenie. Tą wyspą była Psara!

Przewodniki turystyczne opisują tę wyspę jako „kropkę na morzu, z dala od znanych ośrodków turystycznych” – ale to tylko połowa prawdy, gdyż na tej kropce bystrzy podróżnicy z całego świata odkrywają – lub, jeszcze lepiej, tworzą – swój własny raj, korzystając z darów oferowanych przez nieokiełznaną naturę Morza Egejskiego.

Mieszkańcy Psary są przede wszystkim dumni ze swojej chwalebnej przeszłości. Flaga rewolucyjna z 1821 roku – biało-czerwona z krzyżem i kotwicą owiniętą wężem – wita gości w porcie, przypominając im, że historia wyspy jest spleciona z historią jej nieokiełznanej duszy.

""

Samos

turystyka.rp.pl

Samos

Samos to wyspa, na której króluje legenda i piękno. To wyspa ojca matematyki, Pitagorasa, astronoma Arystarcha i filozofa Epikura. To ojczyzna Hery i ziemia, która gościła Herodota i Ezopa. Ważny ośrodek handlu na Morzu Egejskim i znacząca siła morska w starożytności, utrzymywała kontakty z wiodącymi kulturami śródziemnomorskimi.

To nie przypadek, że wielki historyk Herodot uznawał Samos za pierwsze spośród wszystkich greckich i barbarzyńskich miast. Wyspa, będąca centrum cywilizacji jońskiej, była świadkiem czasów nieopisanej świetności, która przetrwała do dziś. Nawet obecnie bliskość wybrzeża Azji Mniejszej sprawia, że wyspa jest „pomostem” między dwoma kulturami; odmienność nie przeszkadzała we współistnieniu, współpracy i przyjaźni dwóch narodów, które oddziela woda.

""

Samos

turystyka.rp.pl

To na Samos, mitycznym miejscu narodzin Hery, znajduje się największa świątynia w Grecji (według Herodota) w nadmorskiej osadzie Heraion, poświęcona wyłącznie bogini małżeństwa i kobiet. Z jej 155 gigantycznych kolumn tylko jedna nadal stoi i daje wyobrażenie skali tego miejsca kultu religijnego, które obejmuje ruiny co najmniej trzech wcześniejszych świątyń.

Samotraka – Wyspa Wielkich Bogów

W mitologii nazywana wyspą Eolosa, Samotraka (można też spotkać się z pisownią Samothraki) ozdobiona jest górą Saos, najwyższą górą Morza Egejskiego. Legenda głosi, że Posejdon usiadł na jej szczycie, aby obserwować wojnę trojańską. Wyspa ze swoimi stromymi szczytami (najwyższy – liczący 1 611 m n.p.m. – nazywa się Fengari, czyli Księżyc), starożytnymi legendami, kamienistymi plażami, strumieniami i rzekami, dziewiczą przyrodą, słynnymi źródłami i znaleziskami archeologicznymi – a to tylko niektóre z atrakcji, które można tu spotkać – jest miejscem, w którym można się zakochać.

Thasos

Dzięki swojej bogatej historii i pozostałościom archeologicznym, wspaniałym plażom, różnorodności aktywności i przyjaznym ludziom, Thasos stała się jedną z tych wysp, na które urlopowicze wracają rok w rok. Jest ona również bardzo popularna wśród Greków ze względu na dobre jedzenie, wysoki standard świadczonych usług oraz bardzo intrygująca mieszanka nowoczesności z tradycją.

Materiał powstał we współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną