Fundacja dla Edukacji Ekologicznej ogłosiła właśnie oficjalną listę miejsc wyróżnionych tytułem, który można zdobyć po spełnieniu ostrych kryteriów, przede wszystkim związanych z ekologią. Międzynarodowa instytucja z główną siedzibą w Kopenhadze ocenia kąpieliska, mariny i łodzie z blisko 50 krajów na 6 kontynentach, także w Polsce. Hiszpania ma 590, Grecja – 519 docenionych plaż, i tylko te dwa kraje mają po ponad pół tysiąca kąpielisk z Błękitną Flagą – podaje rzecznik prasowy biura podróży Grecos Holidatl Adam Górczewski.
Grecja w 2017 roku miała 466 plaż oznaczonych Błękitną Flagą, a w tym sezonie Fundacja FEE dopisała aż 42 kolejne miejsca, w których plażowicze mogą cieszyć się nie tylko wodą i słońcem, ale też poczuciem odpowiedzialności wobec natury. Na czele listy pozostaje Hiszpania, ale w bieżącym sezonie ma 10 wyróżnionych plaż mniej niż przed rokiem. Błękitna Flaga to międzynarodowy program stworzony w 1985 roku przez Fundację dla Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education). Zrzesza ona organizacje w poszczególnych krajach. W tym roku do programu dołączyły kolejne państwa z Azji i Ameryki Południowej. Komisje oceniają plaże zwracając uwagę na cztery kategorie czynników: jakość wody, zarządzanie środowiskiem, edukację ekologiczną oraz bezpieczeństwo. Obiekty, które przechodzą weryfikację zapewniają plażowiczom komfortowy wypoczynek w naturalnym otoczeniu.
Komisje FEE w Grecji doceniły też dużo plaż na Peloponezie oraz Krecie, Rodos i Zakynthos. Po Hiszpanii i Grecji najwięcej wyróżnionych kąpielisk jest w Turcji (459), Francji (399) i Włoszech (368). W Polsce są 23 plaże z Błękitną Flagą w 2018 roku, to o 8 mniej niż przed rokiem.