Portal Kayak.pl przeprowadził ankietę, w której zapytał przedstawicieli 26 krajów, w tym Polski, o sposoby oszczędzania na podróże.
Z zebranych danych wynika, że 59 procent Polaków regularnie odkłada pieniądze, aby później przeznaczyć je na wakacyjny wyjazd. Taki sposób oszczędzania jest chętniej wybierany przez kobiety: 63 procent z nich opowiedziało się za systematycznym zbieraniem na wakacje, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wyniósł trochę mniej – 56 procent. Kobiety częściej niż mężczyźni (34 do 31 procent) deklarowały również, że ograniczają zakupy i wychodzenie na miasto, żeby pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd. 16 procent Polaków podało zaś, że nie musi robić nic specjalnego, by było ich stać na urlop. Odpowiedź taką mężczyźni wybierali dwukrotnie częściej niż kobiety (20 do 11 procent).

Zauważalne różnice widać także przy zestawieniu odpowiedzi Polaków z odpowiedziami przedstawicieli innych krajów. Polacy są znacznie mniej skłonni do opłacania swoich wyjazdów w ratach (5 procent respondentów), choć na świecie jest to dość popularna metoda płatności (12 procent). Polscy użytkownicy serwisu są za to bardziej skłonni niż inni do regularnego odkładania na wakacje (59 do 53 procent). Statystycznie najrzadziej do skarbonki na wakacje wrzucają Holendrzy. Regularne oszczędzanie przed wakacyjnym wyjazdem deklaruje 41 procent z nich. Jednak, jak podają, zazwyczaj nie mają oni problemu ze znalezieniem pieniędzy na wyjazd (39 procent). Tego typu kłopotów nie mają również statystyczni Norwegowie (35 procent), Austriacy (33 procent), Niemcy (32 procent) i Finowie (30 procent).
Z ankiety wynika, że co trzeci Polak po przyjeździe na miejsce wypoczynku chętnie ogranicza wydatki na zakupy i redukuje koszty wynajmu samochodu. Polscy użytkownicy serwisu podają również, że rachunek za wakacje obniżają, wybierając tańsze bilety lotnicze (25 procent) i mniej kosztowne zakwaterowanie (24 procent). Najbardziej elastyczni w wyborze środka transportu na miejscu podróży są Polacy między 18 a 22 rokiem życia (39 procent). Co ciekawe, do oszczędzania na logistyce wyjazdu - lotach, zakwaterowaniu czy wynajmie auta - bardziej skłonni są mężczyźni. Kobiety chętniej ograniczają zaś wydatki związane z zakupami czy jedzeniem na mieście.