Jak podają PKL, najważniejszą atrakcją w Tatrach dla 82 procent badanych planujących wyjazd w polskie góry jest teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Niewiele mniej osób za ważny punkt wyjazdu uznało spacer do Morskiego Oka (78 procent). Większość turystów chce wyjechać koleją linową na Kasprowy Wierch (54 procent) i koleją linowo-terenową na Gubałówkę (52 procent). Samodzielnie wejść na szczyt, np. Rysów lub Giewontu, chciałoby 47 procent zapytanych, a spacer po Krupówkach planuje 42 procent respondentów.
Z danych PKL wynika, że na południe Polski wybierają się przede wszystkim ludzie po czterdziestce – stanowią 78 procent wszystkich planujących urlop w tej części kraju. Natomiast wśród osób deklarujących urlop nad polskim morzem dominują podróżni w grupie wiekowej od 30 do 39 lat (38 procent).
PKL podają, że wakacje w górach to sposób spędzania urlopu preferowany przez ludzi z wyższym wykształceniem (24 procent ankietowanych). Niewiele mniej z nich chciałoby jednak pojechać także nad polskie morze (19 procent). Na szlakach w tym sezonie będzie można spotkać więcej kobiet niż mężczyzn – o wyjeździe w góry myśli co piąta przedstawicielka płci pięknej i 15 procent panów. Znacząca grupa Polaków (25 procent) zamierza w tym roku wyjechać za granicę. W domu część lub całość swojego urlopu spędzi 32 procent badanych.
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Polskich Kolei Linowych SA w kwietniu 2017 roku metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), z odpowiedziami jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, na próbach losowo–kwotowych 1100 i 500 osób, stanowiących liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu mieszkańców Polski (dane wg GUS).