Nie powinno być dla nikogo szczególnym zaskoczeniem, że najmniejsze miasto na świecie dość łatwo przeoczyć – nosi ono nazwę Hum, ma zaledwie kilkunastu mieszkańców (według rozmaitych źródeł od 14 do 22 osób) i znajduje się w Istrii. Wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako „najmniejsze miasto świata” Hum zachowało swój specyficzny, średniowieczny urok i klimat dzięki wąskim uliczkom oraz kamiennym zabytkom architektury (najstarsza jest pochodząca z XVI wieku dzwonnica). Warto jednak się tu zatrzymać na chwilę nie tylko po to, by przespacerować się dwiema uliczkami przebiegającymi przez ten urokliwy zakątek Chorwacji, ale również ze względu na to, że w przeszłości był to znaczący ośrodek piśmienniczy, w którym powstawały liczne teksty pisane głagolicą, czyli pierwszym słowiańskim alfabetem. Repliki tego rodzaju tekstów można zobaczyć np. w bramie miejskiej.
Warto również przed wyjazdem z Hum wybrać się do kaplicy świętego Hieronima i zobaczyć znajdujące się tam unikatowe freski, a po tej uczcie dla ducha osoby spragnione odczuć w wymiarze bardziej cielesnym powinny skusić się na szklaneczkę wyrabianej lokalnie brandy o nazwie Humska Biska. Receptura tego napitku liczy sobie według tradycji około 2000 lat i jest dziedzictwem zamieszkujących niegdyś tę okolicę celtyckich druidów, a znana jest wyłącznie jej wytwórcom w Hum. Niewykluczone, że w opowieściach kryje się jakieś ziarno prawdy, brandy ta ma bowiem rzeczywiście właściwości lecznicze – skutecznie reguluje poziom ciśnienia krwi, a także jest jednym z najlepszych naturalnych leków na arteriosklerozę!
Rzeka, której nie ma
Pod względem liczby unikatowych i niezwykłych miejsc Chorwacja znajduje się bez dwóch zdań w ścisłej światowej czołówce: w niewielkiej odległości od Dubrownika, w miejscowości Komolac można trafić na kolejną wyjątkową ciekawostkę. To mierząca niecałe 30 metrów długości rzeka, która jest najkrótszą rzeką w Europie (i zarazem jedną z najkrótszych rzek na świecie – uznawana za najkrótszą na świecie rzeka Tamborasi w Indonezji ma około 20 metrów długości). Na uwagę zasługuje fakt, że braki w długości Ombla nadrabia szerokością: średni przepływ wody wynosi w tej rzece około 24 metry sześcienne!
Gra o Dalmację
Twierdza Klis, strzegąca drogi mającej szczególne znaczenie strategiczne jeszcze w okresie Imperium Rzymskiego (trakt przechodzący przez przełęcz między górami Kozjak i Mosor łączy wybrzeże Adriatyku z wnętrzem kontynentu), to kolejny unikatowy punkt na mapie Chorwacji. Zachowana do dziś w dobrym stanie pomimo wielokrotnie podejmowanych prób zdobycia jej stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów chorwackiego krajobrazu. Widok rozciągający się z jej murów jest naprawdę urzekający, a dodatkowego uroku temu miejscu dodaje fakt, że twierdza Klis zagrała w serialu „Gra o tron” jako fragment miasta Meereen, jest więc obowiązkowym punktem programu dla wszystkich fanów tej telewizyjnej opowieści.