Obniżka opłat za płatność kartą to efekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych z 30 października 2013 r. Komitet decyzyjny Visa Polska, który zatwierdził właśnie wprowadzenie nowych stawek oczekuje, że niższa opłata interchange będzie stanowić dodatkową zachętę do coraz szerszego przyjmowania płatności kartami, co powinno znacząco powiększyć liczbę punktów akceptacji i zaowocować przyspieszeniem rozwoju obrotu bezgotówkowego. Ten z kolei ma być korzystniejszy zarówno dla konsumentów, detalistów, sektora bankowego, jak i całej gospodarki.

Małgorzata O'Shaughnessy, dyrektor generalna odpowiedzialna w Visa Europe za Polskę, Czechy i Słowację liczy, że tak istotne obniżenie opłat przełoży się na niższe koszty obsługi transakcji kartowych ze strony detalistów, tym samym zachęcając punkty do akceptacji kart płatniczych.

- W rezultacie powinna zwiększyć się sieć akceptacji i wzrośnie poziom poziom płatności kartami Visa, umożliwiając bankom - wydawcom kart dalsze inwestycje w innowacyjne rozwiązania, takie jak portfel elektroniczny V.me by Visa oraz płatności mobilne – zaznacza O'Shaughnessy i dodaje, że organizacja utrzymała niskie stawki na płatności Visa za domowe rachunki oraz płatności publiczno-prawne, wprowadzone w ostatnich latach. Wszystko po to, by zachęcić przedstawicieli tego sektora do akceptacji kart płatniczych.

Jak komentował niedawno na naszych łamach Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, obniżka interchange z pewnością przyczyni się do rozwoju sieci akceptacji w Polsce. - Im głębsza i jednorazowa będzie to obniżka tym efekt będzie bardziej korzystny – zaznacza. - Z punktu widzenia przedsiębiorcy przyjmującego jedynie gotówkę jednym z najważniejszych kryteriów jest niwelacja dysproporcji pomiędzy kosztami przyjmowania płatności kartami a kosztami przyjmowania gotówki. Obecnie ta dysproporcja jest ogromna i wynosi dla przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw kilkakrotność (gotówka – 0,1 proc., karty – 1,6 proc.)

Dodajmy, że wpływy z interchange trafiają poprzez agenta rozliczeniowego do banku wydawcy karty. W roku 2013 było to około 2 mld złotych. Bank otrzymanym interchange dzieli się z organizacją płatniczą. Szacuje się, że do Visy i Mastercard może trafiać 0,2 - 0,3 procent wartości transakcji.