System kategoryzacji nie był zmieniany od 2006 roku - informuje portal Egypt Today. Jak zapewnia minister turystyki Egiptu Rania al Maszat, nowy system oceny hoteli, który powstał we współpracy ze Światową Organizacją Turystyki (UNWTO) i Egipskim Stowarzyszeniem Hoteli, jest zgodny z międzynarodowymi standardami. Dla kraju to kolejny krok na drodze do poprawy konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

Zobacz też: "Egipscy hotelarze narzekają na koszty, chcą podnieść ceny".

W dokumencie pojawiły się nowe typy hoteli, a konkretnie domki przyjazne naturze, luksusowe rzeczne łodzie dahabeya (bez silnika), hotele historyczne, aparthotele i obozowiska na pustyni. Według resortu w ostatnich latach popyt na noclegi w takich obiektach jest coraz większy. Wytyczne dotyczą nie tylko infrastruktury, zabudowy i innych stałych elementów, ale także jakości usług i standardów dotyczących zdrowia, higieny i poszanowania środowiska.

Portal informuje, że UNWTO przeprowadziła intensywny program szkoleniowy dla inspektorów, uwzględniający nowe kryteria oceny. Przy audytach mają korzystać na przykład z tabletów, stworzonych specjalnie na te potrzeby, które mają zapewnić przejrzysty przebieg kontroli.