Stowarzyszenie Tureckich Biur Podróży zorganizowało w Warszawie warsztaty branżowe. - TÜRSAB wraca do Polski po sześcioletniej przerwie. Przez ten czas koncentrowaliśmy się na innych rynkach, przeczekując spadek zainteresowania polskich turystów Turcją. Widzimy jednak, że kryzys mija i Polacy znów chcą do nas przyjeżdżać. Liczba rezerwacji rośnie, a rok 2018 zapowiada się bardzo dobrze - mówi Turystyce.rp.pl wicedyrektor TÜRSAB ds. kontaktów zagranicznych Gülberk Aşyapar.
W roku Troi muzeum i lotnisko
Czwartkowe spotkanie otworzył ambasador Turcji w Polsce Tahsin Tunç Ü?dül. - Rok 2017 był dla nas bardzo pomyślny. Po znaczącym spadku ruchu turystycznego w 2016 roku liczba Polaków podróżujących do Turcji wzrosła o 44 procent i wyniosła prawie 300 tysięcy - mówił. Ambitny cel na ten rok to milion polskich turystów w Turcji.
Goście, którzy wzięli udział w prezentacji, dowiedzieli się też, że Turcja jest szóstym pod względem popularności kierunkiem turystycznym świata. Zajmuje też trzecie miejsce na świecie pod względem liczby plaż i marin z certyfikatem Błękitnej Flagi (454 plaże i 22 mariny w 2017 roku). W kraju działa prawie 10 tysięcy biur podróży, a swoje usługi oferuje ponad 10 tysięcy licencjonowanych przewodników. Turyści mają do dyspozycji 1,5 miliona miejsc noclegowych z licencją Ministerstwa Kultury i Turystyki. Podróżni mogą korzystać z 58 lotnisk, w tym z 37 międzynarodowych. Siatka połączeń narodowego przewoźnika Turkish Airlines obejmuje ponad 300 kierunków, w tym pięć połączeń tygodniowo do Warszawy. A, jak poinformowała przedstawicielka Turkish Airlines w Warszawie Anna Mizrahi, do obecnego rozkładu dodane zostaną dwa kolejne rejsy - pierwszy w październiku, a drugi w kwietniu przyszłego roku.
17 miejsc i obiektów w Turcji figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z okazji 20-lecia wpisania na listę stanowiska archeologicznego w Troi Ministerstwo Kultury i Turystyki ogłosiło rok 2018 rokiem Troi, zapowiadając zorganizowanie w kraju i za granicą wydarzeń promocyjnych. W czerwcu w pobliżu ruin Troi zostanie otwarte muzeum poświęcone historii tego starożytnego miasta.
- W Polsce natomiast odbędzie od 8 do 10 czerwca na Bulwarze Jana Karskiego w Warszawie festiwal kultury tureckiej. Planowane są koncerty, występy folklorystyczne, pokazy tradycyjnych rzemiosł i sportów, prezentacje ofert turystycznych. Nie zabraknie też akcentów kulinarnych. Podobny festiwal z wielkim rozmachem zorganizowany został w ubiegłym roku w Moskwie - dodaje Agata Ayd?n z Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji.