MSZ: Nie ma Polaków wśród poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

AFP

Nie ma informacji, żeby wśród poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w rejonie greckiej wyspy Kos byli Polacy – poinformowało MSZ. Resort przestrzegł jednocześnie, że możliwe są jeszcze wstrząsy wtórne

Jak podały greckie władze w nocy z czwartku na piątek w wyniku trzęsienia ziemi na wyspie Kos zginęło dwóch mężczyzn – turystów z Turcji i ze Szwecji – po tym, jak zawalił się dach baru w starej części miasta Kos, głównego portu wyspy. Rannych zostało zaś ponad 100 osób, w tym pięć ciężko.

W piątek rano polski resort dyplomacji zamieścił na Twitterze wpis: „Konsulowie @PLinGreece i @PLinIstanbul weryfikują, czy wśród poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi są obywatele RP”. W kolejnym tweecie dodano: „#Kos trzęsienie ziemi. Brak informacji o poszkodowanych Polakach. Możliwe wstrząsy wtórne”.

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej MSZ podano, że według wstępnych informacji Polaków nie ma „wśród dwóch ofiar śmiertelnych i pięciu najciężej rannych osób”, które ucierpiały w trzęsieniu.

Jak podkreśliło MSZ, na Kos trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa; jednocześnie działa już uruchomione ponownie po kilkugodzinnej przerwie lotnisko na wyspie. „Osoby pozostające na wyspie prosimy o zachowania ostrożności i uważne śledzenie komunikatów władz greckich o możliwych wstrząsach wtórnych” – podkreślił, zwracając się do polskich turystów, resort.

Zaapelowano również o stosowanie się do poleceń wydawanych przez przedstawicieli policji, straży pożarnej i obrony cywilnej. „Osoby chcące uzyskać informacje o swoich bliskich, mogą dzwonić na numer dyżurny Ambasady RP w Atenach 00 30 693 655 46 29 lub kontaktować się z biurami podróży, w których wycieczki wykupili obywatele RP” – dodano.

Amerykańskie służby geologiczne USGS podały, że trzęsienie ziemi miało magnitudę 6,7. Jego epicentrum znajdowało się między wyspą Kos na Morzu Egejskim a miastem Bodrum na wybrzeżu Turcji, a ognisko na głębokości 12 km pod dnem morskim.

Według świadków trzęsienie spowodowało niewielkie tsunami. Woda wdarła się w głąb portowej dzielnicy miasta.

W turystycznym mieście Bodrum wstrząsy wywołały panikę, ludzie uciekali z domów na ulice.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gdański ibis wyróżniony za bryłę

Ibis Gdańsk Stare Miasto uznany został hotelem o najlepszej bryle w konkursie Property Design ...

Sposób na utrzymanie klienta? Uczciwe informowanie

Wielu klientów szuka wyjazdów przez internet i nawet nie pomyśli, by zapytać o poradę ...

Cztery słoneczka w ofercie to nie cztery gwiazdki

Biuro podróży zapłaci za zmarnowany urlop, bo zakwaterowało turystów w brudnych pokojach i hotelu ...

Artur Godlewski na czele sprzedaży w Mouzenidisie

Artur Godlewski, dotychczasowy przedstawiciel regionalny, z początkiem pażdziernika obejmie stanowisko kierownika sieci sprzedaży w ...

PAŻP: Inwestujemy w unowocześnianie lotnisk

Prawie 230 milinów złotych wydała w zeszłym roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na modernizację ...

Ryanair ogłosił letni rozkład lotów z Modlina

Irlandzki przewoźnik zapowiedział dziś, że w przyszłym sezonie letnim uruchomi 51 tras z lotniska ...