Młodzi nie wejdą na Wzgórze Świątynne

AFP

Izraelska policja ogłosiła, że mężczyźni poniżej 50. roku życia nie będą mieli dziś wstępu na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Obostrzenia wprowadzono po incydentach i zakończeniu bojkotu przez muzułmanów

„Dokonano oceny bezpieczeństwa i istnieją przesłanki, że dojdzie do przepychanek i demonstracji” – wyjaśniła policja w oświadczeniu. „Wstęp mają tylko mężczyźni w wieku ponad 50 lat i kobiety w każdym wieku. Ograniczony zostanie dostęp do niektórych ulic wokół Starego Miasta w Jerozolimie” – dodano.

Policja zapewniła, że „podejmowane są wszelkie niezbędne środki bezpieczeństwa, aby zapobiec wybuchom przemocy i by na nie odpowiedzieć”.

Dzisiaj, po ponad dwóch tygodniach bojkotu, muzułmanie mieli wrócić na Wzgórze Świątynne na cotygodniowe modlitwy. Powodem bojkotu było zaostrzenie przez Izrael środków bezpieczeństwa na Starym Mieście po zastrzeleniu 14 lipca przy jednym z wejść na Wzgórze Świątynne dwóch policjantów przez trzech izraelskich Arabów.

Według muzułmanów umieszczenie bramek z wykrywaczami metalu i innych środków bezpieczeństwa u wejść na Wzgórze Świątynne było próbą rozszerzenia kontroli Izraela nad tym świętym zarówno dla żydów, jak i dla muzułmanów miejscem. W starciach, które wybuchły między Palestyńczykami a izraelskimi siłami bezpieczeństwa, zginęło pięciu Palestyńczyków. Trzech izraelskich cywilów zostało zabitych przez Palestyńczyka, który wszedł do ich domu na terenie osiedla żydowskiego na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Wczoraj rano zdemontowano kamery przy wejściach i metalowe barierki; we wtorek usunięto bramki z wykrywaczami metalu.

Po usunięciu tych środków muzułmańscy duchowni wezwali wiernych do powrotu do modlitw w meczecie Al-Aksa i sanktuarium Kopuła na Skale. Jednak po południu wybuchły starcia między muzułmanami a izraelską policją, gdy tysiące osób ruszyły do meczetu Al-Aksa. Rannych zostało ponad sto osób.

Wzgórze Świątynne, gdzie stała Świątynia Jerozolimska, dla muzułmanów jest trzecim najświętszym miejscem, po Mekce i Medynie; stamtąd prorok Mahomet miał wstąpić do nieba. Terenem administruje Jordania, ale Izrael sprawuje kontrolę nad dostępem.

Liczące ok. 15 hektarów Wzgórze Świątynne góruje nad Ścianą Płaczu, dawnym murem oporowym od strony zachodniej, który jest jedyną pozostałością po zburzonej przez Rzymian Świątyni Jerozolimskiej. Dla żydów z całego świata jest to najświętsze miejsce, gdzie mogą się modlić.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko Modlin prosi o pomoc

Podwarszawskie lotnisko uważa, że może się rozwijać mimo budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Tak jak ...

Wizz Air sięgnie głębiej do kieszeni pasażerów?

Chcesz mieć bagaż przy sobie podczas lotu? Zapłać. To nowy pomysł węgierskich tanich linii ...

Lotnisko we Wrocławiu: We wrześniu jak w szczycie sezonu

We wrześniu Port Lotniczy Wrocław obsłużył 365 tysięcy podróżnych, o 4 procent więcej niż ...

Stolica Kataru – jedno z najbogatszych miast na świecie, wybudowane na środku pustyni

Doha – miasto na piasku Doha, stolica Kataru – niewielkiego emiratu, graniczącego z Arabia ...

Klienci Rainbowa zażyczyli sobie więcej wygód

Dla rodzin – pięciogwiazdkowe hotele. Dla dzieci – więcej klubów z animacjami. Dla seniorów ...

Sąd: Córka kłamała o gwałcie. Matka: Bojkot Cypru.

Matka 19-letniej Brytyjki, która jest podejrzana o to, że kłamliwie oskarżyła o gwałt grupę ...