Włochy radzą turystom, by nosili ze sobą magnesy

Pixabay

Karabinierzy radzą turystom we Włoszech, aby na wakacje zabrali oprócz kremu do opalania także mały magnes. Jak wyjaśniają, uchroni ich to przed przyjęciem fałszywych monet

Alarm podniesiono po tym, gdy w Neapolu skonfiskowano 900 monet o nominale 2 euro, które miały trafić do kasy w lodziarni. Otrzymaliby je klienci wraz z wydaną resztą.

Dowództwo specjalnej komórki karabinierów do walki z fałszowaniem pieniędzy poinformowało, że w ramach operacji Lato 2017 przeprowadziło szereg kontroli, w wyniku których skonfiskowano podrobione monety o nominale 2 euro oraz banknoty – 10, 20 i 50 euro.

– Latem aktywność fałszerzy narasta przede wszystkim w związku z obecnością wielu zagranicznych turystów, którzy są mniej świadomi tego rodzaju ryzyka – opisuje pułkownik Florimondo Forleo, cytowany przez media. Podaje, że ostatnio fałszerze postawili na podrabianie monet, co potwierdza także znalezisko w neapolitańskiej lodziarni. – Łatwo sobie wyobrazić, w jak krótkim czasie w takim lokalu można rozprowadzić fałszywe monety, wydając resztę – dodaje.

Pułkownik karabinierów podkreśla, że wystarczy mały magnes, by odróżnić podrobioną monetę od prawdziwej. Magnes przyciąga tylko te oryginalne. – Fałszerze nie są w stanie odtworzyć magnetyzmu, który w mennicy otrzymuje się dzięki specjalnej procedurze po to, by możliwa była identyfikacja pieniędzy w automatach – tłumaczy Forleo. Przyznaje, że także karabinierzy posługują się magnesami, by rozpoznać monety.

Rekord fałszerstwa padł kilka lat temu, gdy karabinierzy skonfiskowali 4 tony monet o nominale 1 i 2 euro. W Neapolu rozbito niedawno gang, który wprowadzał do obiegu fałszywe monety wybite w Chinach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Znalezienie wycieczki w sieci trwa trzy tygodnie

Przeciętny konsument, zanim zdecyduje się zarezerwować wyjazd, zasiada do wyszukiwania 33 razy i odwiedza ...

Itaka touroperatorem 2018 roku

Na zakończonych w niedzielę targach Tour Salon pięć biur podróży odebrało nagrody w konkursie ...

Sto milionów złotych na polsko-czeską turystykę

Do końca czerwca można starać się pieniądze na polsko-czeskie projekty turystyczne. Do wykorzystania są ...

Brytyjska turystyczna Grupa Malvern zbankrutowała

53 tysiące klientów dotknie bankructwo brytyjskiej firmy turystycznej Malvern Group. Była to spółka matka ...

Awantura o bagaż w Ryanairze

Hiszpański sąd stwierdził, że polityka bagażowa Ryanaira jest niezgodna z prawem. I zakazał pobierania ...

Francja sparaliżowana strajkiem związkowców

We Francji strajkują dziś pracownicy różnych związków zawodowych, m.in. pilotów i kolejarzy To dopiero ...