Włochy radzą turystom, by nosili ze sobą magnesy

Pixabay

Karabinierzy radzą turystom we Włoszech, aby na wakacje zabrali oprócz kremu do opalania także mały magnes. Jak wyjaśniają, uchroni ich to przed przyjęciem fałszywych monet

Alarm podniesiono po tym, gdy w Neapolu skonfiskowano 900 monet o nominale 2 euro, które miały trafić do kasy w lodziarni. Otrzymaliby je klienci wraz z wydaną resztą.

Dowództwo specjalnej komórki karabinierów do walki z fałszowaniem pieniędzy poinformowało, że w ramach operacji Lato 2017 przeprowadziło szereg kontroli, w wyniku których skonfiskowano podrobione monety o nominale 2 euro oraz banknoty – 10, 20 i 50 euro.

– Latem aktywność fałszerzy narasta przede wszystkim w związku z obecnością wielu zagranicznych turystów, którzy są mniej świadomi tego rodzaju ryzyka – opisuje pułkownik Florimondo Forleo, cytowany przez media. Podaje, że ostatnio fałszerze postawili na podrabianie monet, co potwierdza także znalezisko w neapolitańskiej lodziarni. – Łatwo sobie wyobrazić, w jak krótkim czasie w takim lokalu można rozprowadzić fałszywe monety, wydając resztę – dodaje.

Pułkownik karabinierów podkreśla, że wystarczy mały magnes, by odróżnić podrobioną monetę od prawdziwej. Magnes przyciąga tylko te oryginalne. – Fałszerze nie są w stanie odtworzyć magnetyzmu, który w mennicy otrzymuje się dzięki specjalnej procedurze po to, by możliwa była identyfikacja pieniędzy w automatach – tłumaczy Forleo. Przyznaje, że także karabinierzy posługują się magnesami, by rozpoznać monety.

Rekord fałszerstwa padł kilka lat temu, gdy karabinierzy skonfiskowali 4 tony monet o nominale 1 i 2 euro. W Neapolu rozbito niedawno gang, który wprowadzał do obiegu fałszywe monety wybite w Chinach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Węgłowski: Ceny w Polsce do nadrobienia

Dopóki gospodarka będzie się dobrze rozwijać, sektor hotelowy będzie na tym korzystał – mówi ...

Paweł Niewiadomski prezesem europejskich touroperatorów

Podczas obrad w Kuala Lumpur w Malezji Europejska Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej ...

Turyści na wyspie Krk

W Chorwacji przybywa turystów

188 tysięcy turystów przyjechało do Chorwacji w pierwszych dwóch tygodniach czerwca – informuje Ministerstwo ...

Właściciel DER Touristik: Pomoc dla TUI i FTI jest nie fair

Państwowa pomoc dla TUI i FTI jest, zdaniem szefa REWE, właściciela DER Touristik, nie ...

Do Chorwacji z testem lub szczepieniem, ale już bez kwarantanny

Chorwacja znosi kwarantannę, która dotąd obowiązywała przekraczających jej granice obywateli Unii Europejskiej. Warunkiem jej ...

Bitwa nad Kabulem – na latawce

Młodzi Afgańczycy lubią na wzgórzach Kabulu puszczać latawce. Kto ładniejszy, kto wyżej. Na miejscu ...