Wołga, Wołga… i po Wołdze

Pixabay

Równowartość 15,2 mld złotych przeznaczy Kreml na oczyszczenie największej rzeki Europy. Eksperci uważają, że pieniędzy powinno być kilka razy więcej

Prezydium rady przy prezydencie Rosji zatwierdziło priorytetowy program rządowy „Ochrona i zapobieganie zanieczyszczeniu rzeki Wołgi”, podała agencja Prime. Na program Kreml przeznaczy w ciągu siedmiu najbliższych lat 245,2 mld rubli. Prace ruszą jeszcze w tym roku, bowiem sytuacja jest już bliska katastrofie ekologicznej.

Wołga to największa i najdłuższa rzeka Europy (3531 km) i Rosji przeduralskiej. To także najdłuższa rzek świata uchodząca do jeziora. W wyniku różnych przedsięwzięć hydrologicznych w czasach sowieckich (zbiorniki retencyjne, progi itp) Wołga stała się krótsza o 160 km.

Rzeka przez setki lat była głównym szlakiem komunikacyjnym Rosji. Do dziś pozostaje centralną arterią wodną Federacji. Żeglowne jest 2604 km rzeki a także 40 km delty. Wołga to także potężne źródło produkcji prądu. Po uruchomieniu w 1983 roku zbiornika Czeboksarskiego, rzeka stała się kaskadą wielkich jezior przepływowych.

Wołga jest nie tylko największym rosyjskim jeziorem (w europejskiej części), ale i najbardziej zanieczyszczonym. W dorzeczu Wołgi znajduje się 45 procent przemysłu i połowa rolnictwa Rosji. A to oznacza ścieki, pestycydy i nawozy trafiające do rzeki. Ze 100 najbardziej brudnych miast Rosji, aż 65 leży w basenie Wołgi. Do rzeki i jej dopływów trafia 38 procent wszystkich rosyjskich ścieków.

Dlatego głównym celem przyjętego programu jest ograniczenie zrzutu ścieków do Wołgi o co najmniej 80 procent. Władze planują inwentaryzację głównych trucicieli wód rzeki, stworzenie zautomatyzowanego systemu kontroli stanu wód i sieci laboratoriów do badania zanieczyszczenia. Powstaną nowoczesne oczyszczalnie miejskie, systemy kanalizacyjne, wodociągowe itp; Zaplanowano też działania na rzecz racjonalnego wykorzystania rzeki.

Jednak wielu ekspertów uważa, że jest już za późno, by uratować niezwykły wołżański ekosystem. Ich zdaniem kwota, którą rząd chce przeznaczyć, musiałaby być kilka razy większa, a prace wykonane na masową skalę, szybciej i z wykorzystaniem najnowszych zachodnich technologii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko w Hamburgu wróciło do pracy

Lotnisko w Hamburgu wznowiło działalność po ponad godzinnej przerwie spowodowanej pojawieniem się na pasie ...

Warimpex sprzedaje osiem hoteli

Spółka Warimpex sprzedała połowę udziałów w swych hotelach tajskiej firmie U City Public. Transakcja ...

Biuro podróży wyśle na egzotyczne wakacje i na weekend w kraju

Niemieckie biuro podróży DER Touristik chce, by jego sklepy były nie tylko miejscem, w ...

Ceny na kolei wyższe, za to mają być dynamiczne

PKP Intercity zmienił swój cennik. Za bilety na wybranych połączeniach trzeba zapłacić więcej o ...

Katastrofa małego samolotu w Australii

W katastrofie małego samolotu, który spadł rano na centrum handlowe na przedmieściu Melbourne zginęło ...

LOT tworzy nową organizację lotniczą w Europie

LOT, Turkish Airlines, Ukraine Airlines i 16 członków stowarzyszenia International Air Carrier Association (IACA) ...