Cancun chce więcej zarobić na turystach

Bloomberg

Od początku roku w meksykańskim Cancun obowiązuje „podatek ekologiczny”, który płacą wszyscy goście hotelowi. Hotelarze i touroperatorzy obawiają się, że wpłynie to negatywnie na ruch turystów

Stawka podatku wynosi 25 pesos za pokój za noc, czyli nieco ponad dolara. Opłata jest pobierana przez obiekty noclegowe – zarówno hotele, jak i pensjonaty, hostele, motele i kwatery prywatne przy meldowaniu lub wymeldowaniu gościa.

Władze Półwyspu Jukatan zadecydowały też o niemal dwukrotnym podniesieniu ceny biletów wstępu do kompleksu archeologicznego Chichen Itzá. Obecnie zwiedzanie będzie kosztować 480 pesos (ok. 25 dolarów), a nie jak dotychczas 242 pesos.

Prezes Rady Przedsiębiorców Turystycznych Jukatanu Jaime Solis Garza napisał w oświadczeniu, że zmiana ta spowoduje, że zabytek nie będzie odwiedzany tak licznie jak dotychczas, a dla touroperatorów, którzy już zamówili bilety dla swoich klientów oznacza to wyższe koszty.

Chichen Itzá była centrum kulturalnym i miejskim Majów i jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obiekt znajduje się o 2,5 godziny drogi od kurortów na Riwierze Meksykańskiej. Prezes dodaje, że jeśli opłata nie zostanie zrewidowana, turyści zostaną przekierowani przez biura podróży do ruin w Tulum, które są położone o pół godziny drogi bliżej z Cancun, a bilet wstępu kosztuje tam 75 pesos, czyli około 4 dolarów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wybuch w londyńskim metrze – są ranni

W londyńskim metrze doszło do wybuchu; są ranni – podaje dziennik „The Sun”. Policja ...

Samorządowcy krytykują białą księgę promocji turystycznej

Polskie kurorty chcą mieć prawo do uchwalania własnych uregulowań dotyczących najmu na doby. Władze ...

Prywatne odrzutowce – nowy wymiar podróżowania

Rynek prywatnych odrzutowców w Polsce nabiera na sile. Coraz więcej osób decyduje się na ...

MSZ Francji: Wciąż jesteśmy turystycznymi debeściakami

Prawie 83 miliony turystów odwiedziły Francję w 2016 roku co, mimo spadku tej liczby ...

Brytyjscy chuligani zdewastowali polski autokar

Autokar firmy przewozowej Agat został w nocy zniszczony na parkingu przy hotelu w Southampton, ...

Niemiecka turystyka ma już Centrum Kompetencji

Centrum Kompetencji Turystyki przy ministerstwie gospodarki i energii ma analizować trendy gospodarcze, technologiczne i ...