Cancun chce więcej zarobić na turystach

Bloomberg

Od początku roku w meksykańskim Cancun obowiązuje „podatek ekologiczny”, który płacą wszyscy goście hotelowi. Hotelarze i touroperatorzy obawiają się, że wpłynie to negatywnie na ruch turystów

Stawka podatku wynosi 25 pesos za pokój za noc, czyli nieco ponad dolara. Opłata jest pobierana przez obiekty noclegowe – zarówno hotele, jak i pensjonaty, hostele, motele i kwatery prywatne przy meldowaniu lub wymeldowaniu gościa.

Władze Półwyspu Jukatan zadecydowały też o niemal dwukrotnym podniesieniu ceny biletów wstępu do kompleksu archeologicznego Chichen Itzá. Obecnie zwiedzanie będzie kosztować 480 pesos (ok. 25 dolarów), a nie jak dotychczas 242 pesos.

Prezes Rady Przedsiębiorców Turystycznych Jukatanu Jaime Solis Garza napisał w oświadczeniu, że zmiana ta spowoduje, że zabytek nie będzie odwiedzany tak licznie jak dotychczas, a dla touroperatorów, którzy już zamówili bilety dla swoich klientów oznacza to wyższe koszty.

Chichen Itzá była centrum kulturalnym i miejskim Majów i jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obiekt znajduje się o 2,5 godziny drogi od kurortów na Riwierze Meksykańskiej. Prezes dodaje, że jeśli opłata nie zostanie zrewidowana, turyści zostaną przekierowani przez biura podróży do ruin w Tulum, które są położone o pół godziny drogi bliżej z Cancun, a bilet wstępu kosztuje tam 75 pesos, czyli około 4 dolarów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Państwo chce skonsolidować zarządzanie swoimi hotelami. Powstanie Polski Holding Hotelowy

Chopin Airport Development opracuje model konsolidacji, a następnie rozpocznie integrowanie hoteli, których właścicielem są ...

Szef IATA: Polska i LOT potrzebują dużego lotniska

Zawsze się planuje, że stare lotnisko ma zostać zamknięte, kiedy nowe przejmuje główny ruch ...

Grecos z Diamentem „Forbesa”

Biuro podróży Grecos znalazło się wśród firm wyróżnionych Diamentami „Forbesa” na rok 2019, jako ...

Turyści Itaki utknęli w Tajlandii

Około 330 Polaków utknęło w Tajlandii. To turyści Itaki, którzy wczoraj mieli przylecieć z ...

Włoskie plaże w oku kamery

Na co szóstej plaży we Włoszech zainstalowane są kamery. Początkowo traktowane były jako narzędzie ...

Związkowcy z LOT: Strajk będzie bezterminowy

Związkowcy zrzeszeni w sześciu związkach zawodowych działających w LOT zapowiedzieli, że 1 maja rozpoczną ...