Rosja otworzyła pierwszy w historii most na Krym

Post Image
Post Image
Post Image

Prezydent Władimir Putin otworzył dzisiaj oficjalnie most łączący Rosję z okupowanym przez nią Półwyspem Krymskim. Jutro ruszy po nim ruch samochodowy. To najdłuższy most w Europie

Most ma 19 km długości z czego 7,5 km nad wodą i 11,5 km estakady biegnącej przez Mierzeję Tuzlińską. Dla porównania – most z Danii do Szwecji nad cieśniną Sund ma 8,85 km długości, a poprzedni europejski rekordzista – most Vasco da Gamy w Portugalii liczy 17,8 kilometra.

Jak informuje centrum prasowe Kremla, samochody osobowe, autobusy i ciężarówki od środy 16 maja będą mogły przejechać w obu kierunkach – po dwóch pasach ruchu w każdą stronę. Dopuszczalna prędkość na moście wynosi 90 km/h. Przepustowość roczna to 14 mln ludzi i 13 mln ton towarów, 40 tysięcy pojazdów i 47 tys. par pociągów (część kolejowa ma być gotowa w grudniu 2019 r.).

Budowa rozpoczęła się w lutym 2016 roku. Generalnym wykonawcą była firma Strojgazmontaż Arkadija Rotenberga jednego z najbliższych ludzi prezydenta Rosji. Rosjanie podkreślają, że zastosowana przy budowie technologia, to ich własne rozwiązania i wykonawstwo. Ze względu na sankcje Zachodu wobec Krymu, nie było możliwe skorzystanie z rozwiązań i firm zagranicznych. Jednak niedawno wyszło na jaw, że technologii dostarczyły i najważniejsze prace wykonywały trzy firmy z Holandii. Konstrukcja opiera się na 595 filarach wbitych w dno Zalewu Kierczeńskiego.

Całość kosztowała ok. 3,5 mld dolarów. Ani Rosja carska, ani sowiecka, nie miała mostowego połączenia z Krymem. Także Ukraina, do której należał Krym po rozpadzie ZSRR, nie planowała budowy mostu do Rosji. Most stał się konieczny po aneksji Krymu przez Moskwę w 2014 r.

Unia Europejska odmawia uznania aneksji Krymu przez Rosję.Określiła budowę mostu jako „atak na integralność terytorialną Ukrainy”. Rzecznik prasowy biura ds. polityki zagranicznej Unii Europejskiej stwierdził w oświadczeniu, że Federacja Rosyjska zbudowała most na Półwysep Krymski bez zgody Ukrainy, co stanowi kolejne naruszenie suwerenności tego kraju. Otwarcie mostu potępiły również władze Ukrainy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Siedem pomysłów na rodzinną zabawę w Dubaju

Tych, którzy szukają sposobu, by wiosną spędzić trochę czasu z rodziną, Dubai Tourism zaprasza ...

Słowacka turystyka ma w Polsce nową szefową

Bea Egriová to nowa szefowa biura Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Warszawie. Zastąpiła na ...

Niemcy kupili największe biuro podróży w Czechach

Czeski touroperator Fischer został częścią DER Touristik. Jak informuje koncern, po tym jak w ...

TFG: Zakazać działalności 120 biurom podróży

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny postuluje wykreślenie z ewidencji organizatorów turystyki 120 biur podróży. Prawdopodobnie większość ...

POT: Czas na Polskę – Time For Poland

Ruszyła nowa kampania Polskiej Organizacji Turystycznej – „Time For Poland”. Ma ona zachęcić turystów ...

Samotne Brytyjki coraz śmielej ruszają w świat

O 14 procent wzrosła w 2017 roku liczba klientów podróżujących w pojedynkę z brytyjskim ...