Polski paszport coraz cenniejszy

Fotorzepa, Roman Bosiacki

O trzynaście miejsc do góry awansowała Polska w rankingu krajów z najcenniejszymi paszportami świata. Polski dokument daje nam prawo do wjazdu bez wizy do 175 krajów

Awans Polski w przygotowywanym co roku Henley&Partners Passport Index oznacza, że wzrosła również jego cena na czarnym rynku. Szczególnie pożądane są paszporty krajów z pierwszej dwudziestki, chociaż, co ciekawe, najczęściej kradzione są dokumenty Nowozelandczyków. Na czarnym rynku taki dokument kosztuje nawet 10 tys. dolarów. W grupie „cennych dokumentów” znajdują się również paszporty wszystkich krajów Unii Europejskiej. Przy tym najwyżej cenione są paszporty niemieckie (188 krajów bez wizy), francuskie, fińskie, włoskie, szwedzkie, hiszpańskie, austriackie, luksemburskie i holenderskie (187). Polski jest wyceniany na 3-4 tys. euro.

Choć nadal obywatele Polski nie mogą wjechać bez wizy do Stanów Zjednoczonych, to mogą już udac sie np. do Australii, Nowej Zelandii, Kanady i kilku innych krajów, które wcześniej mocno filtrowały przyjezdnych z Polski. W przypadku Kanady i Australii do wjazdu uprawnia dokument wypełniony w Internecie.

Nie zawsze jednak przy odprawach na lotniskach, zwłaszcza kiedy podróżuje się tranzytem, urzędnicy mają wszystkie informacje o ruchu bezwizowym w innych krajach. Jeśli więc podróżuje sie do kraju, który w niedalekiej przeszłości zniósł wizy, dobrze jest mieć na wszelki wypadek wydruk w języku angielskim z oficjalnej strony ambasady, bądź ministerstwa spraw zagranicznych tego kraju. Sprawdzanie, czy to co mówimy, jest rzeczywiście prawdą, może potrwać tyle, że samolot odleci bez nas.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wakacyjne połączenia zostają we wrześniowej siatce LOT-u

W jesiennej siatce LOT-u pojawi się więcej połączeń biznesowych, pozostaną w nim także najpopularniejsze ...

Funclub zaprasza na nową stronę

Świeża grafika, rozszerzona oferta, łatwiejszy dostęp do własnych rezerwacji – to tylko niektóre ze ...

PIT znalazł błąd w systemie PFR. Może przedsiębiorcę drogo kosztować

Polska Izba Turystyki wystosowała do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców list, w którym prosi ...

Forum Informacji Turystycznej ma nowy (stary) zarząd

Przez kolejną, dwuletnią kadencję Forum Informacji Turystycznej nadal kierował będzie dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji ...

Zakopane: Wolnych miejsc brak

Aby znaleźć nocleg na sylwestra w Zakopanem, trzeba liczyć na cud – ocenia Agata ...

Więcej Polaków w Dominikanie

O prawie 5 procent zwiększyła się liczba turystów odwiedzających Dominikanę w pierwszych czterech miesiącach ...