Polski paszport coraz cenniejszy

Fotorzepa, Roman Bosiacki

O trzynaście miejsc do góry awansowała Polska w rankingu krajów z najcenniejszymi paszportami świata. Polski dokument daje nam prawo do wjazdu bez wizy do 175 krajów

Awans Polski w przygotowywanym co roku Henley&Partners Passport Index oznacza, że wzrosła również jego cena na czarnym rynku. Szczególnie pożądane są paszporty krajów z pierwszej dwudziestki, chociaż, co ciekawe, najczęściej kradzione są dokumenty Nowozelandczyków. Na czarnym rynku taki dokument kosztuje nawet 10 tys. dolarów. W grupie „cennych dokumentów” znajdują się również paszporty wszystkich krajów Unii Europejskiej. Przy tym najwyżej cenione są paszporty niemieckie (188 krajów bez wizy), francuskie, fińskie, włoskie, szwedzkie, hiszpańskie, austriackie, luksemburskie i holenderskie (187). Polski jest wyceniany na 3-4 tys. euro.

Choć nadal obywatele Polski nie mogą wjechać bez wizy do Stanów Zjednoczonych, to mogą już udac sie np. do Australii, Nowej Zelandii, Kanady i kilku innych krajów, które wcześniej mocno filtrowały przyjezdnych z Polski. W przypadku Kanady i Australii do wjazdu uprawnia dokument wypełniony w Internecie.

Nie zawsze jednak przy odprawach na lotniskach, zwłaszcza kiedy podróżuje się tranzytem, urzędnicy mają wszystkie informacje o ruchu bezwizowym w innych krajach. Jeśli więc podróżuje sie do kraju, który w niedalekiej przeszłości zniósł wizy, dobrze jest mieć na wszelki wypadek wydruk w języku angielskim z oficjalnej strony ambasady, bądź ministerstwa spraw zagranicznych tego kraju. Sprawdzanie, czy to co mówimy, jest rzeczywiście prawdą, może potrwać tyle, że samolot odleci bez nas.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wizz Air połączy Katowice z Abu Zabi

Wizz Air ogłosił uruchomienie pięciu połączeń z Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Samoloty ...

Krzysztof Piątek: Było wspaniale

– Neckermann wprowadzi lada dzień nowe rozwiązania technologiczne. Do ich realizacji mój następca nadaje ...

Droga do przejęcia Condora otwarta, czy LOT się zdecyduje?

Niemiecki sąd odrzucił roszczenia wierzycieli Condora i tym samym otworzył drogę do przejęcia linii ...

Największa linia lotnicza Ameryki Południowej, LATAM, bankrutuje

To największy upadek linii lotniczej na świecie. Brazylijsko-chilijski LATAM wystąpił do amerykańskiego sądu upadłościowego ...

Kraków Airport z trenerami fitnessu

Od stycznia pasażerowie odlatujący z krakowskiego lotniska mogą poćwiczyć przed podróżą pod okiem instruktorów. ...

Za rok Niemcy znów wybiorą Turcję

Przyszły rok będzie dla Turcji dobry, przynajmniej jeśli chodzi o turystów z Niemiec – ...