W czasie ramadanu muzułmanie zobowiązani są do powstrzymywanie się od przyjmowania w ciągu dnia wszelkich posiłków. Ale to tylko jeden z nakazów religii, którym powinien się podporządkowywać wierzący. Poza tym nie powinien kłamać, mieć złych myśli, kląć, krytykować bliźnich i uprawiać seksu w dzień. Miesiąc święty potrwa 29 dni.

Wierni też modlą się i kontemplują, słuchają w radiu i telewizji programów religijnych, odwiedzają rodzinę i przyjaciół. Sklepy i restauracje są zamknięte. Jednak codziennie po zachodzie słońca świętujący muzułmanie zasiadają do wspólnych posiłków. Do stołu zaprasza się ubogich i nieznajomych, żeby nikt nie został bez iflaru, wieczornego posiłku.

Władze krajów muzułmańskich proszą cudzoziemców tam mieszkających i wyznających inne religie oraz turystów, żeby uszanowali święte zwyczaje i nie ranili uczuć muzułmanów, na przykład śmiałymi strojami czy jedzeniem na ulicy w ciągu dnia.

Jednak na przykład władze Dubaju zgadzają się na bardziej liberalne podejście do ograniczeń wynikających z religii i pozwalają niektórym hotelom i restauracjom podawać w ciągu dnia cudzoziemcom i turystom posiłki i alkohol.