Wzrost liczby gości, porównując rok do roku, sięgnął więc 9 procent. Prawie połowę odwiedzających (49 procent) stanowili turyści krajowi. Największy wzrost liczby wizyt odnotowano jednak wśród dorosłych z zagranicy, którzy stanowili 41 procent zwiedzających (dla porównania: dorośli z kraju stanowili 30 procent, dzieci i młodzież z Polski – 18 procent, a dzieci i młodzież z zagranicy – 10 procent).
Wśród obcokrajowców najliczniejsi byli goście z Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Francji, USA, Norwegii, Szwecji, Czech i Belgii. Tych ostatnich przybywało najszybciej. Nie zabrakło też turystów z tak odległych krajów jak: Surinam, Bahrajn, Brunei czy Lesotho.
Największym powodzeniem cieszyła się główna trasa turystyczna, a spośród tematycznych ofert najczęściej wybierane były: Solilandia (dla dzieci w grupie lub rodzin) i Szlak Pielgrzymkowy. W 2017 roku w podziemiach zorganizowano ponad 350 wydarzeń kulturalnych, artystycznych i naukowych.
W minionym roku główną trasę turystyczną i Trasę Górniczą poddano renowacji. Zrekonstruowano mur w kaplicy św. Antoniego. W komorze Sielec zmodernizowano ekspozycję wraz z systemem oświetlenia. Komora Janowice zyskała nową instalację elektryczną i instalację do animacji świetlnych. Na Trasie Górniczej prace prowadzono w komorach Korytno, Gospoda i Janik. Po dwóch latach prac renowacyjnych do dyspozycji kuracjuszy w uzdrowisku oddano też komorę Wessel, dzięki czemu podwojono liczbę miejsc noclegowych. Nowe zabezpieczenia wprowadzone zostały też w komorach Baum, Saurau, Margielnik, Gaisruck, Geramb, Kuchnia, Brygida, Rainer, Maria Teresa IV i V oraz Freitag. Część prac otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kopalnia podaje, że tegoroczne prace zabezpieczające wymagały zużycia prawie tysiąca metrów sześciennych drewna zwiezionego do podziemi i prawie 9 km kotew, wprowadzonych w górotwór. Górnicy poddali renowacji m.in. chodniki: Świętosławskie, Bąkle, Neustadter, Król Saski i Kaniów. W wielickiej kopalni przez cały rok prowadzone były również iniekcje, które chroniły ją przed zalaniem (mieszaninami uszczelniającymi wypełniono 7,5 tys. metrów sześciennych pustek), i podsadzki hydrauliczne (piaskiem podsadzono 90,5 tys. metrów sześciennych niezabytkowych pustek poeksploatacyjnych w rejonie wschodnim, centralnym i zachodnim).