Traveldata: Lekka przecena ferii z biurami podróży

Fot. Andrzej Litwicki

O 975 złotych więcej trzeba było zapłacić w zeszłym tygodniu za ferie w Maroku. Cypryjski wypoczynek podrożał o 421 złotych, a na Tureckiej Riwierze o 368 złotych. Ale spokojnie – średnia podwyżka to tylko 228 złotych.

O 29 złotych spadła średnia cena wycieczek z biurem podróży na ferie zimowe w okresie między 10-16 lutego 2020 w ostatnim tygodniu – wyliczył Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata. W poprzednich tygodniach średnia spadła o 12 złotych, rosła o 10, spadła o 3 i rosła o 121 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ćwierć tysiąca złotych za ferie więcej

Najbardziej potaniały wyjazdy na Maltę – o 275 złotych (poprzednio był tam duży wzrost). Dużo też mniej kosztowały ferie na Gran Canarii i Teneryfie – o 190 i 110 złotych.

Z kolei najbardziej podrożały w minionym tygodniu podróże zimowe na Dżerbę i do Portugalii – o 217 i 182 złote (poprzednio na obu tych kierunkach były duże spadki). Trzeci raz z rzędu drożały też wyjazdy na Fuerteventurę, tym razem o 76 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawiony jest na wykresie niżej.

W minionym tygodniu wyraźnie spadły ceny podróży do dwóch najpopularniejszych o tej porze miejsc, czyli na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu – o 52 i 51 złotych. A jeśli liczyć ostatnie dwa tygodnie to zniżki wyniosły 16 i 54 złote. Na pozostałych kierunkach zmiany cen w tym okresie były wyraźnie większe.

W ostatnim tygodniu najbardziej wzrosły ceny ferii na Dżerbie i w Portugalii – o 217 i 182 złote (w okresie dwutygodniowym odpowiednio o 178 i 145 złotych).

Najsilniejszy spadek cen wycieczek w ostatnim tygodniu i dwóch tygodniach odnotowano jednak w wypadku Malty – o 275 (i 208) złotych.

Roczna podwyżka słabnie

W relacji rok do roku utrzymuje się jednak duża podwyżka. W ostatnim tygodniu średnia cena była większa od tej sprzed roku – chodzi o okres ferii w województwie mazowieckim, czyli 28 stycznia-3 lutego 2019 i 10-16 lutego 2020 – o 228 złotych. W poprzednich zestawieniach ceny były wyższe o 259, 96, 266 i 255 złotych.

Czy taka podwyżka była usprawiedliwiona wzrostem kosztów? Raczej nie, bo jak pokazuje analiza Traveldaty, w minionym tygodniu paliwo lotnicze było tańsze niż przed rokiem o 3,3 procent. Wprawdzie polska waluta była o 1,2 procent słabsza wobec euro i amerykańskiego dolara, ale „wspólny wpływ obu tych czynników na przeciętną zmianę kosztów cen wycieczek pozostawał nadal korzystny dla organizatorów i wyniósł w przybliżeniu 5 – 15 złotych”.

W wypadku dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) skala rocznego wzrostu cen wobec poprzedniego uległa dość wyraźnemu zmniejszeniu. Łagodniejszy spadek wykazał Egipt, gdzie ceny przewyższały poziom z sezonu 2019/2020 średnio o 139 złotych (poprzednio o 177 złotych). W skali roku najbardziej podniosły się ceny wycieczek w Hurghadzie – o 225 złotych. Na Wyspach Kanaryjskich średni roczny wzrost średnich cen wycieczek wyniósł 71 złotych (przed dwoma tygodniami 152 złote). W tym znaczny roczny wzrost cen notowano na Teneryfie, średnio 274 złote, a jedyny spadek Traveldata odnotowała na Gran Canarii – o 131 złotych.

Mocno skoczyła też cena wypoczynku na Cyprze – o 421 złotych. Nie mało wzrosła również na Tureckiej Riwierze – o 368 złotych. Bardziej umiarkowane były tym razem roczne zwyżki wypoczynku na Malcie, Dżerbie i w Portugalii – o średnio 276, 155 i 64 złote.

Z mniej masowych kierunków zdecydowanie największy wzrost średniej ceny wycieczek rok do roku miało Maroko – o 975 złotych.

TUI na czele niskich cen

W porównaniu z ubiegłym sezonem jedyną, ale za to bardzo znaczącą, zniżkę średnich cen wśród dużych i średnich organizatorów Traveldata zauważyła w ofercie biura TUI Poland – o około 180 złotych (ma to wyraźne odzwierciedlenie w zmianie cen tego biura wobec średnich cen referencyjnych). Relatywnie nieduże roczne wzrosty cen widoczne były w wypadku ofert biur Prima Holiday i Best Reisen – po 50 złotych. W innych biurach zmiany mieściły się w granicach od 130 (ETI) do prawie 400 złotych – opisuje sytuację prezes Traveldaty Andrzej Betlej.

W bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 13 zimowych kierunków (wobec poprzedniego sezonu przybyło porównanie dotyczące Dżerby) i trzech kategorii hoteli, kolejny raz pierwsze miejsce zajmował TUI Poland, który miał 15 najtańszych ofert. Za nim w tej kategorii uplasowały się Rainbow (12 ofert) i Exim Tours (9 ofert).

„Należy zaznaczyć, że wysoka pozycja biura TUI Poland w tym ujęciu w dużej mierze wynika z tego, że posiadało ono jako jedyne oferty na niektórych kierunkach (np. Dżerba, Portugalia, Fuerteventura i Lanzarote, jeśli chodzi o hotele pięciogwiazdkowe), co daje mu aż 10 wskazań (na ogólną liczbę 15) podczas gdy na pozostałych kierunkach zajmuje pozycję 2-3 (zwykle za biurami Exim Tours i Rainbow)” – zaznacza Betlej.

Najwięcej korzystnych propozycji wśród hoteli trzygwiazdkowych miało biuro Rainbow, dla hoteli czterogwiazdkowych Exim Tours i TUI Poland, a w kategorii hoteli pięciogwiazdkowych wyraźnie przodował TUI Poland.

Najwięcej najniższych cen wyjazdów do Egiptu Traveldata znalazła w ofercie Rainbowa i Sun & Funa (po 4) i Best Reisen (3). Na Wyspy Kanaryjskie najtaniej można było zarezerwować ferie w Rainbow i TUI Poland (po 6) i Itace (5 ofert). Z kolei na Tureckiej Riwierze w TUI Poland i Primie Holiday (po 2 oferty) – wylicza prezes.

Traveldata przygotowała zestawienie biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne (zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków).
W pierwszej siódemce biur podróży odnotowano tylko dwie zmiany wobec zestawienia sprzed dwóch tygodni. Pierwszą jest zamiana między Rainbow i Coral Travel na pozycjach czwartej i piątej, która wynika z tego, że w tym okresie ceny w pierwszym biurze w umiarkowanym stopniu wzrosły, a w drugim w podobnej skali spadły. Drugą jest przesunięcie poza obręb zestawienia biura Ecco Holiday (dość istotna zwyżka cen), co pozwoliło na przesunięcie się w górę Itaki i Primy Holiday. Na czele całego zestawienia nadal widnieją biura Best Reisen, Sun & Fun i Exim Tours, czyli ta sama trójka biur, która zajmowała te miejsca dwa tygodnie temu.

Ceny przelotów przeważnie w górę

Traveldata badała też ceny biletów na przeloty tanich linii lotniczych do miejsc turystycznych. Okazało się, że w Ryanairze w ostatnich dwóch tygodniach przeloty zdrożały, licząc rok do roku, w wypadku kierunków greckich średnio o 192 złote. W niewiele mniejszym stopniu zdrożały bilety na loty do Hiszpanii i Portugalii – odpowiednio o 152 i 137 złotych. W najmniejszym stopniu natomiast, bo tylko o 48 złotych, do Włoch.

Wizz Air w umiarkowanym stopniu podniósł ceny rok do roku rejsów do Włoch – średnio o 48 złotych, a bardzo mocno opuścił do Hiszpanii – o 583 złote, co miało związek z nadal wyjątkowo dużą roczną przeceną lotów na Teneryfę. Podobnie jak miało to już miejsce w poprzednim sezonie zimowym z zestawienia zniknęły kierunki portugalskie, z których Wizz Air zrezygnował (połączenia do Lizbony i Porto zarówno z Warszawy jak również z Katowic).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tajemniczy klienci wchodzą do tureckich hoteli

Tureckie Ministerstwo Turystyki sprawdzi, czy hotele stosują się do wytycznych mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się ...

Polacy kupują więcej biletów, ale płacą mniej

O 46 procent wzrosła liczba rezerwacji biletów lotniczych w 2017 roku. Średni koszt zakupu ...

Przywracanie obostrzeń zniechęca do podróżowania

W czasie wakacji ruch lotniczy trochę odżył. Teraz jednak lotniska przygotowują się na ponowne ...

LOT tworzy nową organizację lotniczą w Europie

LOT, Turkish Airlines, Ukraine Airlines i 16 członków stowarzyszenia International Air Carrier Association (IACA) ...

Pandemia szansą dla Enter Aira?

Wiele europejskich linii lotniczych przeżywa poważne turbulencje. Polski przewoźnik szuka w tym szansy na ...

Trump zakazuje wjazdu do USA gości z Europy

Prezydent Donald Trump ogłosił wprowadzenie 30-dniowego zakazu podróżowania z Europy do Stanów Zjednoczonych w ...