Rzeszów świętuje powrót czarterów do Tunezji

Od lewej: Maher Lili (Prima Holiday), Tomasz Wrześniewski (Oasis), Ahmed Meddeb (ONTT), Adam Hamryszczak (Jasionka), Sławomir Szulc (Exim Tours), Nadia Ennakhla (Nouvelair), Fourat Haddad (GTS), Semir Hamouda (Sun&Fun). Fot. Filip Frydrykiewicz

Po latach przerwy na lotnisko w Rzeszowie wracają czartery do Tunezji. I to od razu dwa w tygodniu.

Od 11 czerwca do końca września z podrzeszowskiej Jasionki do Monastyru latać będą samoloty tunezyjskiej linii lotniczej Nouvelair. Organizatorem rejsów jest firma GTS, a zamawiającymi cztery biura podróży: Sun & Fun Holidays (około 90 foteli), Prima Holiday (40 foteli), Exim Tours (30) i Oasis (30). Z tej okazji lotnisko, Tunezyjski Urząd ds Turystyki (ONTT) i Nouvelair zaprosiły do rzeszowskiego hotelu Hilton Garden Inn agentów turystycznych z Podkarpacia na prezentację.

Jak mówił Ahmed Meddeb, dyrektor polskiego biura ONTT, w 2019 roku do Tunezji wyjechało 108 tysięcy klientów biur podróży. Na kolejny rok jest już zamówionych 152 tysiące miejsc w samolotach czarterowych. Oznacza to 50 procentowy wzrost.

Meddeb wymieniał zalety swojego kraju jako miejsca na odpoczynek (stosunkowo bliskie położenie, „optymalny klimat”, hotele nad samym morzem, różnorodność kuchni i kultury) i zapewniał, że jeżeli ktoś odwiedził Tunezję kilka lat temu, to jego ocena dotycząca jakości hoteli jest już mocno nieaktualna, ponieważ wiele starych obiektów przeszło renowacje. Radykalnie zmieniły się też zasady bezpieczeństwa. – To nie jest ta sama Tunezja, co sześć lat temu – mówił.

O TUNEZJI CZYTAJ TEŻ: Prezes Best Reisen: Nareszcie jestem wolna

Prezes lotniska w Jasionce Adam Hamryszczak deklarował, że lotnisko włączy się w promowanie Tunezji na Podkarpaciu i w okolicznych regionach, z których pasażerowie korzystają z usług jego portu.

Jasionka bardzo zyskuje ostatnio na czarterach. W 2019 roku przez ten port przewinęło się 774 tysiące pasażerów, z czego 55 tysięcy było klientami biur podróży lecącymi na wakacje czarterami. Na ten rok zapowiada się, że będzie ich już ponad 90 tysięcy. Z Rzeszowa polecą samoloty TUI, Itaki, Corala Travel, Rainbowa i właśnie zapowiadane GTS-u. W sumie 22 maszyny tygodniowo do Bułgarii, Turcji, Tunezji, Albanii i na Wyspy Kanaryjskie.

Loty do Monastyru były planowane od miesięcy. Od miesięcy są też w systemach rezerwacyjnych czterech touroperatorów. I, jak się okazuje, turyści z Rzeszowa i okolic chętnie je kupują. To budzi duży entuzjazm organizatorów.

– Sprzedaż Tunezji z Rzeszowa rośnie dynamiczniej niż z innych portów – zapewnia prezes Eximu Tours Sławomir Szulc. – Sprzedaliśmy już 30 procent wszystkich foteli na cały sezon. To bardzo dobry wynik. W ogóle Tunezja ma dynamikę wzrostu lepszą niż Turcja, czy Egipt – dodaje.

Podobne wyniki notują szefowie Primy Holiday Maher Lili i Oasisa Tomasz Wrześniewski. Ale największy entuzjazm wykazuje prezes Sun & Funa Semir Hamouda. Podczas spotkania zdradził w kuluarach, że właśnie podjął decyzję o dodaniu w Rzeszowie jeszcze jednego samolotu w tygodniu, całkowicie na potrzeby klientów jego biura. – Zdecydowałem o tym po konsultacjach z najlepszymi naszymi agentami w regionie i po uzyskaniu zapewnienia od Nouvelaira, że będzie miał dla nas taką maszynę – mówi. Dodatkowy lot będzie się odbywać w niedzielę. Dzięki temu z Rzeszowa do Monastyru będzie można polecieć nie tylko na tydzień, ale też na 10 i 11 dni (pierwszy zaplanowany samolot ma latać w czwartki).

Jak wskazuje Hamouda już to zwiększy zainteresowanie wyjazdami do Tunezji, bo wielu klientów biur podróży lubi takie nietypowe terminy – dłuższe niż tydzień, ale krótsze niż pełne dwa tygodnie. Na ten właśnie aspekt zwracali uwagę agenci.

W zeszłym roku Sun & Fun sprzedał 20,4 tysiąca wycieczek do Tunezji. W tym roku myśli o zwiększeniu tej liczby do 35 tysięcy.

Hamouda pokazuje najnowsze dane o sprzedaży – w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego sezonu ogółem sprzedaż wycieczek w jego firmie rośnie o 120 procent, licząc rok do roku, w tym do Tunezji o 147 procent. – Jesteśmy zaskoczeni, bo już 30 procent wszystkich miejsc w samolotach do Tunezji jest zarezerwowanych – wyjaśnia. I dodaje, że wzrost nie jest wcale okupowany niskimi cenami, wręcz przeciwnie „marżowość jest najlepsza w całej naszej historii”.

– Tunezja przestała być kierunkiem lastowym. Już teraz ludzie kupują wyjazdy na . Tego wcześniej na taką skalę nie było – podkreśla Hamouda.

Jego zdaniem w wypadku Sun&Funa o sukcesie decyduje jakość produktu. Jego biuro oferuje 60 hoteli, z przewagą cztero- i pięciogwiazdkowych, z których wiele to obiekty rodzinne, z aquaparkami, znanych sieci jak Magic, Jaz, Moevenpick, Iberostar, LTI, Carribean World, a do tego w większości zastrzeżone na polskim rynku dla Sun & Funa.

Niepoślednią rolę odgrywa też współpraca firmy z agentami turystycznymi. W przyszłym tygodniu Sun&Fun ponownie jedzie do Rzeszowa na spotkanie z nimi – tym razem z prezentacją całej swojej oferty, nie tylko tunezyjskiej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Europie szukanie lotu trwa dłużej niż podróż

Średnio 3,5 godziny zajmuje Europejczykom znalezienie idealnego połączenia lotniczego. To dłużej niż sama podróż ...

LOT poleci do Singapuru

Polskie Linie Lotnicze LOT od maja przyszłego roku uruchomią bezpośrednie połączenie na trasie Warszawa ...

Wizz Air poleci z Wrocławia na Cypr

Larnaka to pierwsza nowość sezonu letniego, którą ogłosiło wrocławskie lotnisko. Do cypryjskiego kurortu zawiezie ...

Tureckie referendum niepokoi rządy

Niemcy, Holendrzy i Austriacy zaostrzyli ostrzeżenia przed podróżowaniem do Turcji. Jak podają, w związku ...

Mali agenci zależni od touroperatorów

Im większe biuro agencyjne, tym mniejsze znaczenie w jego przychodach ma sprzedawanie gotowych wycieczek ...

Ubezpieczenie pokryje koszty leczenia zarażonego koronawirusem

Choroba COVID-19, którą wywołuje koronawirus, może być leczona w ramach ubezpieczenia turystycznego – zapewnia ...