Traveldata: W biurach podróży spadają ceny, ale i koszty

Kolejny tydzień średnie ceny wyjazdów na wakacje z biurami podróży spadały. Malały więc potencjalne zyski organizatorów. Na szczęście również ich koszty szły w dół – opisuje sytuację na rynku turystyki wyjazdowej Traveldata.

Publikacja: 24.02.2020 12:50

Traveldata: W biurach podróży spadają ceny, ale i koszty

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

O 10 złotych spadła w minionym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami między 3 i 9 sierpnia 2020 roku organizowanych przez biura podróży – podaje w najnowszym, cotygodniowym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Był to czwarty spadek z rzędu. Poprzednie wyniosły 23, 11 i 15 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Touroperatorzy tną ceny wakacji

Największa zniżka wystąpiła w wypadku wyjazdów na Majorkę – o 67 złotych, Gran Canarię – o 62 i do Portugalii – o 60 złotych. Umiarkowanie duże wzrosty cen Traveldata odnotowała na wakacje na Malcie – o 60 złotych, na Korfu – o 53 i na Rodos – o 50 złotych.

Zmiany cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie poniżej.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

Ostatni tydzień przyniósł przeważnie niezbyt duże spadki cen wycieczek – pisze autor raportu prezes Traveldaty Andrzej Betlej. Tym razem największe z nich miały miejsce w wypadku wyjazdów do Bułgarii i Egiptu – o 25 i 22 złotych.

W mniejszym stopniu spadły ceny wakacji na Wyspach Kanaryjskich – o 9 złotych. Pozostałe kierunki lekko drożały. Turcja średnio o 2 złote, a Grecja po trzech kolejnych spadkach cen (w sumie o 136 złotych), o 12 złotych.

„Mimo że w poprzednich sezonach luty był przeważnie miesiącem wyraźnych wzrostów cen wycieczek, tym razem wystąpił już czwarty kolejny ich spadek – w sumie o 59 złotych. Wpisuje się on przedłużającą się bardziej generalną tendencję do stopniowego słabnięcia dynamiki cen wycieczek obserwowaną już od ponad miesiąca. Jest ona widoczna zwłaszcza w Grecji i w Egipcie. Na tych kierunkach niższe niż obecnie średnie ceny notowano już stosunkowo dawno, czyli w trzeciej dekadzie października, w tym w Grecji sytuacja taka wystąpiła pomimo ich wzrostu w ostatnim tygodniu” – komentuje Betlej.

Nadwyżka topnieje

Porównanie średniej ceny z zeszłego tygodnia z ceną sprzed roku pokazało, że ta obecna była jednak większa o 44 złote. Ale różnica była zdecydowanie najmniejsza od początku sprzedaży lata 2020. W zeszłym tygodniu różnica wynosiła 84 złote na korzyść sezonu 2020. Największą natomiast Traveldata zanotowała 10 tygodni temu i było to 224 złote.

W minionym tygodniu już siódmy raz z rzędu najbardziej istotny roczny wzrost cen wycieczek odnotowano na Lanzarote – o 277 złotych, a duże zwyżki cen miały też miejsce na Chalkidiki i w Tunezji Kontynentalnej (na obu tych kierunkach trzeci raz z rzędu) – o 264 i 195 złote.

Kierunkiem, na którym Traveldata odnotowała największą zniżkę cen wycieczek była (piąty raz z rzędu) Malta. W jej wypadku spadła one w ujęciu rocznym o 726 złotych. Zdecydowanie mniej w odniesieniu do Korfu i Gran Canarii – o 142 i o 111 złotych.

Z punktu widzenia organizatorów wyjazdów, poprawiła się w ostatnim tygodniu sytuacja z czynnikami rodzącymi koszty. Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,40 zł za litr wobec 2,62 zł za litr przed rokiem, a zatem była od niej niższa o 8,4 procent (przed tygodniem była niższa o 6,7 procent, a przed dwoma o 2,8 procent). Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem złoty był w minionym tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych słabszy o prawie 0,2 procent (w poprzednich dwóch zestawieniach był odpowiednio silniejszy o 0,6 i słabszy o 0,4 procent). Razem dało to obniżenie kosztów średnio o 25 – 35 złotych na jedną wycieczkę – wyjaśnia autor opracowania.

Perspektywy w tym względzie są relatywnie korzystne, co wynika z negatywnego wpływu epidemii tzw. koronawirusa w Chinach na globalną gospodarkę i nadal kulejąca koniunktura gospodarcza w strefie euro. Mniejsze zapotrzebowanie na loty powoduje np. obniżenie cen paliwa.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu średni roczny wzrost cen wyniósł w wypadku Egiptu 118 złotych, Wysp Kanaryjskich – 75 złotych, Grecji – 55 złotych, a Bułgarii – o 39 złotych. Turcja tym razem potaniała o 3 złote.
.
Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce na Majorce i w Tunezji, gdzie wyniosły średnio 134 i 125 złote. Mniej znacząco wrosła cena wakacji na Cyprze – o 64 złote, a zupełnie nieznacznie w Portugalii – o 2 złote. Na pozostałych kierunkach miały miejsce duże spadki średnich cen w ujęciu rocznym, mniejsze w Maroku i Albanii – o 14 i 60 złotych, a bardzo duże na Malcie – o średnio 726 złotych – opisuje Betlej.

Organizatorzy mniej zarabiają

Do końca grudnia przebieg cen wycieczek sezonu letniego, jak również zimowego był zdecydowanie korzystny dla organizatorów. Podobnie było z cenami wyjazdów last minute (na razie dotyczą sezonu zimowego), które były znacznie wyższe niż w tym samych okresach ubiegłego sezonu. Styczeń przyniósł jeszcze niewielkie osłabienie dynamiki cen wycieczek, ale w lutym zniżki cen stały się już całkiem wyraźnie – wyjaśnia prezes Traveldaty i przedstawia wykres rocznych zmian cen wycieczek w tym sezonie (czerwona linia przerywana) i w sezonie poprzednim (cienka linia niebieska). Przy czym dla sezonu ubiegłego obejmuje on jeszcze kilka następnych tygodni.

""

Foto: turystyka.rp.pl

Do końca stycznia ceny wycieczek były bardzo korzystne dla touroperatorów, a zwłaszcza do końca 2019 roku. Pozwalała im dobrze zarobić. Można szacować wzrost zysków ogółem na 75 mln złotych.

Treaz jednak sytuacja się zmienia i duży spadek bieżącej i rocznej dynamiki cen w lutym „może być sygnałem, że w kolejnych miesiącach sytuacja może nie kształtować się aż tak korzystnie”, chociaż ceny paliwa lotniczego i kursy głównych walut pomagają utrzymaniu rentowności.

Stabilizacja cen

Grecos, TUI Poland i Best Reisen to biura podróży, w których w minionym tygodniu ceny nieco spadły w rocznych porównaniach.

Spadek ten nie był duży i w tych wszystkich trzech wypadkach wyniósł 15 złotych. Stabilną sytuację w zakresie średnich cen ofertowych odnotowano w biurze Prima Holiday, w którym ceny pozostały na tym samym co przed rokiem poziomie. Inni organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie ubiegłego roku w granicach od około 30 złotych (biuro Exim Tours) do ponad 280 złotych – pisze Betlej.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znajdował się TUI Poland z liczbą 45 ofert, za nim uplasowała się Itaka z liczbą 20 ofert i Rainbow z liczbą też 20 ofert.

Najwięcej najniższych cen na wakacje w Egipcie miały TUI Poland i Coral Travel – po 6 ofert. W Grecji przodowały Rainbow, Itaka, TUI Poland i Grecos – odpowiednio 9, 8, 7 i 6 ofert, a w wyjazdach na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland – 11 ofert, Itaka – 6 i Rainbow – 5 ofert. Z kolei do Turcji najtaniej można było kupić podróż w TUI Poland – 4 oferty, Itace i Coralu Travel – po 3. Do Tunezji zdecydowanie najtaniej można było pojechać z Eximem Tours – 6 ofert, a do Bułgarii z TUI Poland i Eximem Tours – 3 i 2 oferty.

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją ofertę w Egipcie, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i w Tunezji (Dżerba), a Rainbow w Grecji i w Turcji.

W ostatniej części materiału Traveldata zamieszcza tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne. Skład pierwszej ich piątki w trzynastym zestawieniu dla sezonu letniego 2020 pozostał bez większych zmian. Na czele, podobnie jak poprzednio, znalazły się TUI Poland, Grecos i Coral Travel. Ci sami co poprzednio pozostali również organizatorzy na pozycjach czwartej i piątej.

„Świadczy to o nadal znaczącej stabilizacji cen w lutym, który w przeszłości często implikował dość istotne zmiany cen imprez turystycznych” – zamyka komentarzem raport Andrzej Betlej.

""

Foto: turystyka.rp.pl

O 10 złotych spadła w minionym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami między 3 i 9 sierpnia 2020 roku organizowanych przez biura podróży – podaje w najnowszym, cotygodniowym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Był to czwarty spadek z rzędu. Poprzednie wyniosły 23, 11 i 15 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Touroperatorzy tną ceny wakacji

Pozostało 96% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Polska spółka TUI rozwija biznes turystyczny w Czechach. „Podwoimy liczbę klientów”
Biura Podróży
W polskiej turystyce startuje nowa marka. "Prosta, krótka, dobrze się kojarząca”
Biura Podróży
Seria wakacyjnych obniżek przerwana. Pierwszy raz od 11 tygodni jest drożej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biura Podróży
Itaka zachęca: Dzięki nam „Langkawi Best Wey”, czyli "Langkawi naprawdę najlepsze"