Gut-Mostowy: W poniedziałek narada z branżą turystyczną

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut-Mostowy. Fot. Filip Frydrykiewicz

Ministerstwo Rozwoju zwołuje na poniedziałek spotkanie z branżą turystyczną. Narada ma dotyczyć sytuacji, w jakiej znaleźli się przedsiębiorcy wobec niepokoju wywołanego koronawirusem.

– Zapraszamy na poniedziałek przedstawicieli wszystkich organizacji ogólnopolskich, reprezentujących różne segmenty rynku turystycznego – mówi portalowi Turystyka.rp.pl wiceminister Andrzej Gut-Mostowy. – A więc do organizatorów turystyki, agentów turystycznych, hotelarzy,  przewoźników autokarowych, przewodników i pilotów turystycznych. Decyzja zapadła dzisiaj na posiedzeniu kierownictwa resortu. Zaproszenia będą rozsyłane po południu.

– Chcemy wysłuchać, jakie wobec trudnej sytuacji branża ma problemy, postulaty, propozycje rozwiązań – mówi Gut-Mostowy.

Czy ktoś policzył już straty branży? – Na pewno są one ogromne, ale za wcześnie na podsumowania, sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jedne grupy straciły więcej (na przykład przewoźnicy autokarowi), inne mniej (na przykład hotelarze). Na podsumowania przyjdzie jeszcze czas. Na razie najważniejsze zadanie to niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się wirusa, minimalizowanie strat. Bo proszę sobie wyobrazić, że koronawirus pojawi się w Krakowie czy Małopolsce… Efekt wizerunkowy, psychologiczny takiego obrotu spraw może na wiele miesięcy i lat zaszkodzić turystyce, to byłaby katastrofa.

Jakich sposobów można by ulżyć, żeby branży ulżyć lub zrekompensować jej straty? – Wstępnie rozmawialiśmy o tym z panią minister Jadwigą Emilewicz, ale teraz za wcześnie to ujawniać, więcej podamy po spotkaniu poniedziałkowym – wyjaśnia Gut-Mosotowy. Jak ujawnia, od tej pory spotkania z  przedstawicielami branży będą się odbywać co tydzień. Minister planuje też rozmowę z mediami publicznymi, w kwestii jednoznacznych komunikatów odnośnie turystyki.

W resorcie zapadła też decyzja, żeby na stronie Ministerstwa Rozwoju jeszcze dzisiaj zamieścić interpretację przepisów ustawy o imprezach turystycznych w zakresie praw i obowiązków klientów biur podróży i samych touroperatorów. Chodzi głównie o słynny już artykuł 47 pkt 4, mówiący o możliwości rezygnacji z wyjazdu z biurem podróży, bez ponoszenia kosztów. Ministerstwo zamierza wyjaśnić zasady z podanie przykładów z praktyki. – Jest pewna niespójność w komunikatach różnych instytucji na ten temat, ich przedstawiciele podają nieprecyzyjne informacje o możliwości rezygnowania z wykupionych wyjazdów. Mamy o to wiele zapytań. Nawet sama pani minister [Jadwiga Emilewicz] była ciekawa, jak to działa – wyjaśnia wiceminister.

Trzecia dobra wiadomość jest taka, że Ministerstwo Rozwoju wyśle pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o wskazanie jednej instytucji odpowiedzialnej za informowanie o krajach i regionach, do których odradza się wyjazdy turystom. Touroperatorzy wskazywali, że różne instytucje dają różne wytyczne i różne interpretacje. Potrzeba jednego autorytatywnie wypowiadającego się organu, na który można będzie się powoływać w rozmowach z klientami. Ministerstwo Rozwoju postuluje w piśmie do premiera, żeby było to Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

O zajęcie się problemem przedsiębiorstw turystycznych apelują do premiera Mateusza Morawieckiego od kilku dni różne organizacje zrzeszające przedsiębiorców i nie tylko: Krakowska Izba Turystyki, Polski Związek Organizatorów Turystyki, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych, Wielkopolska Izba Turystyki. Taka inicjatywę podjęła też Alina Dybaś-Grabowska, touroperator i agent turystyczny, która pod petycją do premiera zebrała 1350 podpisów touroperatorów, agentów, przewodników, pilotów i transportowców.

CZYTAJ: Czas na pakiet ratunkowy dla polskiej turystyki

Mogą Ci się również spodobać

Robot i gogle na służbie u hotelarzy

Wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja wspomogą hotele w kontaktach z klientem – zapowiadają autorzy ...

Nowy terminal w Szarm el-Szejk przekona Rosjan?

Lotnisko w Szarm el-Szejk ma nowy terminal. Nowoczesne wyposażenie do obsługiwania pasażerów i monitorowania ...

Marek Andryszak: Za pięć lat TUI będzie w Polsce liderem

– Nie jesteśmy instytucją charytatywną. Po prostu TUI w Polsce musiało uzyskać odpowiednią skalę. ...

Ćwierć miliarda euro za pół Alitalii

Lufthansa zaproponowała 250 mln euro za przejęcie większości floty Alitalii i połowy załogi, czyli ...

Wenecja pod wodą. Zginęły dwie osoby

Najwyższy od ponad pół wieku przypływ zanotowano w Wenecji. Woda zalała centrum miasta, w ...

Artur Godlewski zmienia Mouzenidisa na Neckermanna

Artur Godlewski, kierownik sieci sprzedaży w Mouzenidis Travel Polska opuszcza to biuro i przechodzi ...