Emilewicz: Będzie odroczenie zwrotów za wycieczki

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, relacjonując podczas konferencji w Kancelarii Premiera szczegóły rozwiązań przewidzianych w pakiecie osłonowym, potwierdziła naszą nieoficjalną informację, że w specustawie znajdzie się przepis o odroczeniu terminu zwrotu pieniędzy wpłaconych na wycieczki biurom podróży.

CZYTAJ TEŻ: Rząd: Pięć filarów tarczy antykryzysowej

W nowym proponowanym rozwiązaniu ma to być 180 dni, a nie jak dzisiaj 30. Po tym terminie, albo klient odbierze swoje pieniądze, albo zgodzi się odebrać od touroperatora voucher na inną imprezę lub usługę turystyczną.

Jednocześnie Emilewicz zaapelowała do klientów biur podróży o zrozumienie nadzwyczajności tego rozwiązania, wywołanego nadzwyczajną sytuacją. – Dzięki temu będą mogły przetrwać, a to jest dobre dla nas wszystkich – mówiła.

O tym, i innych rozwiązaniach przewidzianych przez Ministerstwo Rozwoju rozwiązaniu, pisaliśmy dzisiaj w tekście „Ministerstwo Rozwoju – trzy pomysły dla turystyki”.

Emilewicz wskazywała też na przykładach, z jakich rozwiązań będą mogli skorzystać mali przedsiębiorcy, zatrudniający nie więcej niż 9 osób, samozatrudnieni lub na umowie zlecenie. Dla nich będą uruchomione dopłaty do wynagrodzeń – około 2000 złotych miesięcznie (80 procent minimalnego). Rząd szacuje, że z tego rozwiązania będzie mogło skorzystać około 2,2 mln ludzi, a koszt dla Funduszu Pracy wyniesie około 9 mld złotych.  – Jeśli osoby te opłacały składki na świadczenie zdrowotne, wówczas skorzystają – jeśli zajmują się dziećmi – z zasiłku opiekuńczego, który wypłacamy dzisiaj rodzicom opiekującym się dziećmi, które nie mogą iść do szkoły – dodała.

Mali restauratorzy, zatrudniający do 9 osób – ciągnęła przykłady Emilewicz – będą mogli skorzystać z mikro pożyczki, 5 tysięcy złotych, z Funduszu Pracy. Będzie ona bezzwrotna, jeśli taki przedsiębiorca nie zwolni przez pół roku żadnego pracownika. Poza tym będzie mógł odroczyć płacenie składek na ZUS i podatków, bez ponoszenia kosztów opłaty prolongacyjnej. Dodatkowo ZUS wstrzymał kontrole, nie będzie ich teraz nękał.

Jeśli taka firma ma kredyt obrotowy, który jej akurat wygasa, niemal automatycznie bank ją przedłuży.

Z kolei firmy przewozowe powinny skorzystać z „nowego instrumentu służącego refinansowaniu umów leasingowych”. na to rząd przeznaczył 1,7 miliarda złotych. – Chcemy być gotowi do refinansowania już za dwa tygodnie – zadeklarowała minister.

Według szacunków, które podała Emilewicz, na rynku przewozów 25-30 procent firm może utracić zdolność do obsługi rat leasingowych. W Polsce w flotach mikro- i małych firm jest 278 tysięcy wozów w leasingu.

Mogą Ci się również spodobać

Europejskie lotniska są za drogie

Obawiam się protekcjonizmu – mówi dyrektor generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych IATA Alexandre de ...

Branża wydarzeniowa rośnie w siłę

26 mld złotych w budżecie państwa i 170 tysięcy miejsc pracy. Konferencje i kongresy ...

OLT miało być szansą dla lotniska w Gdańsku

Linie lotnicze OLT Express miały być dla gdańskiego lotniska szansą na rozwój; nie wiedziałem, ...

Z LOT-em na Zaporoże

Od 2 lipca LOT uruchomi bezpośrednie połączenie między Warszawą a Zaporożem – sześć razy ...

Prywatne odrzutowce – nowy wymiar podróżowania

Rynek prywatnych odrzutowców w Polsce nabiera na sile. Coraz więcej osób decyduje się na ...