Najszybciej wrócą wycieczki jednodniowe

Fot. AFP

Po kryzysie turyści najpierw ruszą na wycieczki jednodniowe, potem na kilkudniowe, następnie na wyjazdy służbowe, a dopiero na końcu na dłuższy wypoczynek i w podróże typu MICE – uważają analitycy rynku turystycznego.

Dwif, niemiecka firma konsultingowa specjalizująca się w analizowaniu i strategiach dla rynku turystycznego, przygotowała opracowanie, z którego wynika, że po kryzysie najszybciej odbudują się wycieczki jednodniowe. Analitycy uważają, że na początku turyści będą podróżować w pobliżu miejsca zamieszkania. Tu odbudowa popytu będzie szybka i sytuacja zacznie wracać do normy. Regionalne i krajowe organizacje i biura podróży (DMO) powinny przygotować się na boom, opracować zawczasu strategię promocji i zadbać o dostępność komunikacyjną.

CZYTAJ TEŻ: Sondaż: Czy koronawirus wpłynie na plany wakacyjne Polaków?

Do segmentów, które po koronawirusie odbudują się szybko, należą też wycieczki krótkookresowe. Dwif zachęca DMO, by przygotowały oferty gwarantujące przeżycia dopasowane do oczekiwań różnych turystów i opracowały kilka strategii komunikacji dla poszczególnych grup. Turyści mogą w większym stopniu niż zazwyczaj zwracać uwagę na ceny, ponieważ prawdopodobnie będą czasowo mieć mniejsze przychody.

Równie szybko odrodzą się podróże służbowe – tu także powrót do stanu sprzed wybuchu kryzysu powinien nastąpić w niedługim czasie. Trzeba jednak pamiętać, że im dłużej obecna sytuacja będzie się utrzymywać, tym bardziej pracownicy przyzwyczają się do korzystania z narzędzi cyfrowych. To może się negatywnie odbić na podróżach biznesowych. DMO powinny na bieżąco informować, w jakim zakresie działają środki komunikacji miejskiej, obiekty noclegowe i gastronomiczne. Warto podjąć współpracę z przedsiębiorstwami przewozowymi i gestorami bazy noclegowej.

Dłuższe wyjazdy na urlop będą odradzały się ze średnią szybkością. Wszystko zależy od tego, jak długo potrwa kryzys i w którym momencie sytuacja się ustabilizuje. Im dłużej bieżący stan będzie się utrzymywał, tym gorzej odbije się to na rynku pracy – dotyczy to zarówno redukcji wymiaru zatrudnienia, jak i bezrobocia, co dalej przełoży się na spadek przychodów. Na razie analitycy nie podają, jaki będzie stopień zainteresowania wyjazdami krajowymi, a jaki zagranicznymi, sugerują jednak, żeby zawczasu przygotować produkty i strategie dopasowane do różnych grup. Trzeba też liczyć się z tym, że turyści będą dysponować mniejszymi kwotami na podróże.

ZOBACZ TAKŻE: Turystyka zmieni się, ale nie straci na znaczeniu

Choć analitycy przewidują, że sektor MICE będzie odradzał się w perspektywie średnioterminowej, to przy mniejszych wydarzeniach powrót do normalności może nastąpić szybko, a nawet bardzo szybko. Z kolei duże imprezy zaplanowane na pierwsze półrocze tego roku będą przesunięte na dalsze terminy. Im dłużej potrwa kryzys, tym chętniej firmy będą korzystać z rozwiązań mobilnych przy mniejszych spotkaniach do 10, a nawet 15 uczestników. Do odbudowy rynku DMO powinny przygotować się wspólnie z hotelami organizującymi konferencje, firmami cateringowymi, obiektami konferencyjnymi, convention bureaux i innymi uczestnikami rynku MICE.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

British Airways chce nowej oceny rozbudowy Heathrow

Brytyjska grupa lotnicza IAG, której przewodzi British Airways, zwróciła się do premiera Borisa Johnsona ...

Prawie 400 tysięcy turystów w Mucznem

Prawie 400 tysięcy osób odwiedziło istniejącą od prawie pięciu lat zagrodę aklimatyzacyjną żubrów w ...

Hotelarze krytykują pakiet pomocowy dla turystyki

Przedstawione przez rząd pomysły na ratowanie branży turystycznej nie rozwiązują naszych problemów – pisze ...

Egipt chroni rafę przed nurkami

Minister turystyki Egiptu, Rania al-Maszat, zawiesiła na rok wydawanie licencji centrom nurkowym i jachtowym ...

Traveldata: Ferie drożeją drastycznie

Po symbolicznych spadkach o 1, 5, 12 i 29 złotych, w ostatnim tygodniu średnia ...

Podwyżka cen egipskich wiz będzie, ale od lipca

Doniesienia z Egiptu w sprawie ewentualnej podwyżki cen wiz do tego kraju nie dają ...