Biuro podróży Aktywni+ niewypłacalne. Właściciel zniknął

Fot. materiały promocyjne

Marszałek Mazowsza ogłosił dzisiaj niewypłacalność biura podróży Aktywni+ z Warszawy. Dlaczego marszałek, a nie sam touroperator, jak nakazuje ustawa? Bo ten ostatni zniknął.

Na stronie organizatora można przeczytać komunikat: „UWAGA: W związku z zaistniałą sytuacją i zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się koronawirusa informujemy, że z biurem można kontaktować się mailowo kontakt@aktywniplus.com. W kwestii wyjazdów decyzje będą podejmowane na bieżąco, poinformujemy o nich na stronie internetowej oraz bezpośrednio skontaktujemy się z każdym uczestnikiem nie później niż 7 dni przed planowanym wyjazdem”.

CZYTAJ TEŻ: Biura podróży w kwietniu straciły prawie 100 procent klientów

– Niestety, nie ma kontaktu z właścicielem biura – mówi wicedyrektor departamentu turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie Izabela Stelmańska. – Ani my go nie mamy, jako urząd, ani klienci go nie mają. W tej sytuacji musieliśmy ogłosić niewypłacalność biura.

Aktywni Plus to firma działająca od 2016 roku. Organizowała krótkie wycieczki po Polsce i do krajów ościennych. Ceny – od 109 złotych za imprezę pod tytułem „20.06.2020 Sandomierz – Wąwóz Królowej Jadwigi i Winnica Sandomierska z Aktywni+” po 570 złotych za program „11-14.06.2020 Sudety Zachodnie IV (Śnieżka, Wysoka Kopa, Skalnik, Skopiec) z Aktywni+”.

Gwarancja touroperatora, wystawiona przez TU Europę, opiewa na 32 tysiące złotych i kończy się 19 czerwca tego roku.

– Według naszego rozeznania, wysokość pobranych zaliczek dwukrotnie może przewyższać wysokość gwarancji – wyjaśnia Stelmańska.

Jak wskazuje, część poszkodowanych klientów nie dostanie żadnego odszkodowania, wpłacili bowiem pieniądze na wycieczki jednodniowe, bez noclegu, a takie nie podlegają ochronie przewidzianej przez ustawę o imprezach turystycznych. Pozostali poszkodowani powinni dostać swoje pieniądze, jeśli nie z gwarancji, to z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Od wybuchu pandemii to drugi przypadek niewypłacalności biura podróży. W marcu niewypłacalność ogłosiło biuro Tourasia, również z Warszawy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

KLM rozszerzy rzeczywistość

„Wypróbuj, zanim polecisz!” to hasło nowej kampanii promocyjnej KLM-u, w której przewoźnik będzie reklamował ...

Lufthansa potrzebuje 10 miliardów euro

W pierwszym kwartale tego roku Lufthansa straciła z powodu epidemii 1,2 miliarda euro. Prognoza ...

Berlin pozwoli wynajmować mieszkania turystom

Ponad 26 tysięcy lokali jest obecnie dostępnych w Berlinie za pośrednictwem serwisu Airbnb, choć ...

Orbis sprzedaje trzy toruńskie hotele

Sprzedaż trzech toruńskich hoteli – Mercure’a Toruń Centrum, ibisa budget Toruń i nieukończonego jeszcze ...

Prezes Ryanaira kupił sobie pałac na Majorce

Kilkanaście milionów euro kosztował pałac, który kupił sobie Michael O’Leary w Palmie na Majorce ...

Zaczęło się przejmowanie klientów Thomasa Cooka

Brytyjski TUI powiększy flotę samolotów na zimę, żeby sprostać popytowi, jaki pojawi się na ...