Traveldata: Ceny paliwa w górę, ceny w biurach podróży w dół

Niekorzystny kurs złotego i cena paliwa lotniczego podniosły koszty organizowania zagranicznych wakacji o 55 – 65 złotych. Mimo to biura podróży sprzedawały swoje wycieczki o 87 złotych taniej niż przed rokiem – pokazują wyliczenia Traveldaty.

Publikacja: 22.02.2021 13:09

Traveldata: Ceny paliwa w górę, ceny w biurach podróży w dół

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

Jak co tydzień Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zaczyna swój raport z badania cen w biurach podróży od podania różnicy z ostatniego tygodnia. Okazuje się, że średnia cena wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia w biurze podróży spadła w tym czasie o 17 złotych.

W poprzednim tygodniu średnia cena też spadała, o 8 złotych, za to wcześniej wzrosła o 2 i 19 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Wycieczki tańsze niż przed rokiem. Rainbow i Exim na czele obniżek

W minionym tygodniu organizatorzy najbardziej przecenili wycieczki na Costa de la Luz (poprzednio ceny tam znacznie wzrosły) – średnio o 117 złotych. Opuścili też ceny letnich wyjazdów na Lanzarote i w Maroku – o 73 i 70 złotych.

Z kolei najbardziej podnieśli ceny wakacji na półwyspie Chalcydyckim, na Cyprze i na Korfu – odpowiednio o 67, 62 i 45 złotych – podaje Traveldata.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawiony jest na wykresie niżej.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu ceny wycieczek w dniach 2-8 sierpnia 2021 roku, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem, najbardziej spadły w wypadku Wysp Kanaryjskich i Turcji – o 47 i 34 złote. Znacznie mniejsze opusty Traveldata zauważyła w odniesieniu do wyjazdów do Egiptu i Bułgarii – o 9 i o złotówkę. Wyższe ceny widać było w wypadku Grecji – o 16 złotych.

Maroko i Malta w czołówce przecenionych

Badanie średniej ceny imprez w porównaniu ze średnią ceną sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia) pokazało, że tegoroczna stawka była mniejsza od zeszłorocznej o 87 złotych. Tak duża różnica nie była notowana od dawna. Ostatnie tygodnie pokazywały bowiem różnicę (ujmną) wynoszącą: 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych.

Największe roczne spadki cen ponownie odnotowano w Maroku i na Malcie, o 297 złotych w obu wypadkach, a nieco mniejszy spadek na Majorce – o 238 złotych.

Najbardziej w odstępie roku zdrożały ceny wyjazdów do Portugalii, o 163 złote, na Kos, o 93 złote, i do Albanii – o 69 złotych.

ZOBACZ TEŻ: Betlej: Czeka nas eksplozja podróży zagranicznych

Od tygodni systematycznie pogarszają się – zauważa Traveldata – warunki dla organizatorów turystyki. Utrzymuje się niski kurs złotego wobec dolara i euro, a do tego rośnie cena paliwa lotniczego (w ostatnim tygodniu była ona już tylko o 3,3 procent niższa niż rok wcześniej, podczas gdy tydzień wcześniej różnica wyniosła 5,5 procent). Oba te składniki są istotne z punktu widzenia kosztów organizatorów. Jak policzyła Traveldata, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów zawierał się w przybliżeniu w przedziale 55 – 65 złotych.

„Była to jak dotychczas najbardziej niekorzystna sytuacja w tym względzie dla touroperatorów jaka wystąpiła w zakresie potencjalnych kosztów wycieczek w szczycie sezonu letniego 2021.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)” – dodają autorzy raportu.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

Największe spadki cen wycieczek, licząc rok do roku, kolejny raz miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich, gdzie średnia cena były niższa o 140 złotych. Mniejsza była skala opustów w Egipcie, Grecji i Turcji. Wyniosła odpowiednio: 80, 64 i 42 złote.

Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, w wypadku którego cena wzrosła w ujęciu rocznym była Bułgaria – różnica wyniosła 17 złotych.

Wakacje w mniej uczęszczanych miejscach najbardziej potaniały przez rok w Maroku, na Malcie i Majorce, o: 297, 297 i 238 złotych. Mniejsze były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji i na Cypr – o 75 i 68 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny w tym ujęciu rosły. Największe zwyżki ponownie miały miejsce w Portugalii – o 163 złote, a w mniejszej skali wrosły ceny wyjazdów do Albanii – o 69 złotych – wymienia raport.

WARTO: Polacy chętnie rezerwują wakacje. Co trzeci planuje urlop w Turcji

Exim 5 złotych przed Rainbowem

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w Eximie Tours i Rainbow – o około 280 i 275 złotych.

Znaczne roczne zniżki cen odnotowano również w Coralu Travel – o około 190 złotych. A w mniejszej skali w Sun & Funie i TUI Poland – o około 115 i 75 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 80 złotych do 310 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszych miejscach znalazły się TUI Poland (56 takich ofert), Rainbow (35) i Coral Travel (28).

W ubiegłym tygodniu najwięcej najtańszych ofert wakacji w Egipcie miały Exim Tours i TUI Poland (po 7), w Grecji Rainbow i TUI Poland (po 10) oraz Coral Travel (8), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland (10), Rainbow (6) i Itaka (4), w Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (5), w Tunezji Coral Travel (6) i TUI Poland (3), a w Bułgarii TUI Polandi i Coral Travel (po 3 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji, Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i Tunezji, a Coral Travel w Grecji, Tunezji, Turcji i Bułgarii.

Raport kończy zestawienie biur podróży, które „w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne”. Drugi raz z rzędu zarówno skład czołowej piątki, jak i kolejność organizatorów, pozostała taka sama sama. „Warto jednak zwrócić uwagę, że dzięki umiarkowanej obniżce cen wycieczek w TUI Poland i Exim Tours obaj organizatorzy znacząco zbliżyli się pod względem wielkości ujemnego odchylenia od poziomu referencyjnej rynkowej ceny ofertowej do obecnego lidera, czyli biura Coral Travel”.

""

Foto: turystyka.rp.pl

Jak co tydzień Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zaczyna swój raport z badania cen w biurach podróży od podania różnicy z ostatniego tygodnia. Okazuje się, że średnia cena wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia w biurze podróży spadła w tym czasie o 17 złotych.

W poprzednim tygodniu średnia cena też spadała, o 8 złotych, za to wcześniej wzrosła o 2 i 19 złotych.

Pozostało 93% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Nowa dyrektor w zespole Exim tours. Pokieruje sprzedażą i marketingiem
Biura Podróży
Grecos: To był udany sezon. Urośliśmy o jedną piątą
Biura Podróży
Polska spółka TUI rozwija biznes turystyczny w Czechach. „Podwoimy liczbę klientów”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biura Podróży
W polskiej turystyce startuje nowa marka. "Prosta, krótka, dobrze się kojarząca”