IATA zaostrza warunki agentom, ECTAA protestuje

Fotolia

Linie lotnicze zrzeszone w Międzynarodowym Zrzeszeniu Przewoźników Powietrznych IATA zlikwidowały konsultacje z biurami podróży i podważają program mediacji między liniami lotniczymi a licencjonowanymi agentami. Europejscy touroperatorzy protestują

Pod koniec października (30-31 października) podczas konferencji w Genewie 41. PAConf-Passenger Agency Conference, mimo protestów środowiska agentów mających licencje na sprzedawanie biletów lotniczych przyjęto dwie zasadnicze zmiany w przepisach, które znacząco osłabiają konsultacje agentów dotyczące kryteriów akredytowania i możliwość odwoływania się do pomocy niezależnych mediatorów.

Jak wyjaśnia w komunikacie dla swoich członków Polska Izba Turystyki, aby „uzyskać akredytację agenci muszą spełniać kryteria finansowe (lokalne kryteria finansowe lub LFC) ustalane wspólnie przez linie lotnicze i agentów w ramach tzw. Wspólnej Rady Programów Agencji (APJC) na poziomie krajowym lub regionalnym w celu odzwierciedlenia potrzeb rynkowych. Nowe zasady umożliwią stronom trzecim dokonanie przeglądu LFC, jeżeli IATA uzna je za ‚niewystarczające’ i przedstawi zalecenia APJC. Zasadniczo oznacza to, że zdolność agentów do określania LFC jest poważnie ograniczona i czyni APJC nieistotnym”.

Agenci mogą domagać się oceny decyzji IATA, która wpływa na ich działalność, udając się do niezależnego mediatora, zwanego komisarzem biura podróży (TAC). Wszelkie zmiany w programie TAC muszą być omówione i uzgodnione przez linie lotnicze i agentów wspólnie w ramach tzw. Globalnej Wspólnej Rady ds. Programów Pasażerskich (PAPGJC). Ale mimo silnego sprzeciwu agentów i wbrew poszanowaniu własnych zasad, konferencja jednostronnie przyjęła zmiany w programie TAC, co znacznie ogranicza zdolność agentów do odwołania się do  niezależnego mediatora – opisuje sytuację PIT.

Jak dalej pisze w komunikacie agenci kilkakrotnie zgłaszali swoje obawy przed głosowaniem podczas genewskiej konferencji. Zapewniano ich, że ich obawy zostały wzięte pod uwagę. Niemniej jednak zmiany zostały przyjęte jednostronnie przez linie lotnicze będące członkami IATA podczas zamkniętej sesji.

– To policzek wymierzony wszystkim agentom IATA i społeczności agentów na całym świecie – komentuje cytowany w komunikacie Michel de Blust, sekretarz generalny Europejskiej Organizacji Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA), której PIT jest członkiem a prezes PIT Paweł Niewiadomski prezesem. De Blust dodaje, że „nie jest to podejście oparte na współpracy” i wskazuje że nowe zasady „zakłócają przepisy IATA dotyczące dystrybucji biletów lotniczych ze szkodą dla agentów”. – Jeśli podejście oparte na współpracy nie jest możliwe, będziemy musieli znaleźć inny sposób – dodaje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Riu wycofuje się z Turcji

Hiszpańska sieć hoteli Riu, w której udziały ma też Grupa TUI, wycofuje się z ...

TUI wypromuje Ajman

Niemieckie biuro podróży TUI włącza do oferty na zimę 2018/2019 nowy emirat arabski, Ajman ...

Podsumowanie polskiego lata – kapryśna pogoda nie zepsuła wakacji

Kapryśna pogoda spowodowała, że turyści później rezerwowali wakacyjne pobyty nad morzem i w górach, ...

Enter Air – przychody w górę, zysk w dół

Czarterowa linia lotnicza Enter Air podała, że w pierwszym półroczu zwiększyła przychody w porównaniu ...

Tureccy hotelarze mają dość fałszywych reklamacji

Tureccy hotelarze z prowincji Mugla tworzą wydziały do walki z fałszywymi reklamacjami składanymi przez ...

Portugalia najlepszym kierunkiem turystycznym w Europie

Portugalia została wybrana po raz drugi z rzędu najlepszym kierunkiem turystycznym w Europie w ...