Komisja Europejska bada praktyki Amadeusa i Sabre’a

Bloomberg

Unia Europejska sprawdza, czy Amadeus i Sabre nie przekroczyli przepisów antymonopolowych przy zawieraniu kontraktów z liniami lotniczymi i agentami turystycznymi, donosi Reuter

Linie lotnicze sprzedają zazwyczaj około 70 procent biletów przez pośredników takich jak agenci turystyczni, ale w ostatnich czasach mają dość napięte stosunki z globalnymi systemami rezerwacji typu Amadeus i Sabre. Firmy te narzucają zazwyczaj o wiele wyższe marże niż sami przewoźnicy, których oferty dystrybuują. Podejmowane przez przewoźników próby ograniczenia tej współpracy i kierowania klientów na własne strony internetowe kończyły się zazwyczaj utratą części pasażerów i powrotem do poprzednich praktyk.

Komisja Europejska rozpoczęła w miniony piątek dochodzenie, które ma ustalić, czy Amadeus i Sabre nie łamią europejskich przepisów antymonopolowych, czego konsekwencją byłyby wyższe ceny biletów. Jeśli okazałoby się, że doszło do złamania przepisów, komisarz do spraw konkurencji może nałożyć na firmy karę w wysokości 10 procent ich obrotów.

Amadeus poinformował, że jego działania są zgodne z przepisami, a polityka handlowa linii lotniczych, to już ich problem. Sabre zapowiedział, że zamierza współpracować z Komisją Europejską i podkreślił, że jego celem było i będzie oferowanie agentom dostępu do oferty linii lotniczych i dostarczanie rozwiązań, które są korzystne dla przewoźników, agentów, korporacji i podróżnych.

Trzy lata temu Lufthansa wprowadziła opłatę za sprzedaż oferty przez systemy GDS, żeby lepiej kontrolować ceny i poprawić wyniki finansowe. W zeszłym roku tym samym tropem poszedł IAG, do którego należą British Airways i Iberia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Letni rozkład lotów – nowe połączenia z polskich lotnisk

539 regularnych połączeń z 15 polskich lotnisk. O 79 więcej niż w sezonie zimowym. ...

Hiszpania: Plaże bez pryszniców, za to z ekranami między leżakami

Odpowiednie odległości między leżakami, zamknięte strefy dla dzieci, nieczynne prysznice – to zasady zagospodarowania ...

UIA poleci z Kijowa do Ejlatu

Z końcem października ukraińskie linie lotnicze UIA uruchomią nową zimową trasę z Kijowa na ...

30. wakacje z Itaką już czekają

Więcej Grecji i Turcji, Fuerteventura i Lanzarote prawie na wyłączność, nowe hotele we Włoszech ...

Pół roku po pożarze Notre Dame są wreszcie pieniądze

Darczyńcy, którzy obiecywali złote góry na odbudowę Notre Dame a potem zamilkli, wreszcie zaczynają ...

Kreta myśli o kolejnym lotnisku

850 milionów euro kosztowałoby nowe lotnisko na Krecie. Nad tym, czy je wydać, zastanawia ...