Komisja Europejska bada praktyki Amadeusa i Sabre’a

Bloomberg

Unia Europejska sprawdza, czy Amadeus i Sabre nie przekroczyli przepisów antymonopolowych przy zawieraniu kontraktów z liniami lotniczymi i agentami turystycznymi, donosi Reuter

Linie lotnicze sprzedają zazwyczaj około 70 procent biletów przez pośredników takich jak agenci turystyczni, ale w ostatnich czasach mają dość napięte stosunki z globalnymi systemami rezerwacji typu Amadeus i Sabre. Firmy te narzucają zazwyczaj o wiele wyższe marże niż sami przewoźnicy, których oferty dystrybuują. Podejmowane przez przewoźników próby ograniczenia tej współpracy i kierowania klientów na własne strony internetowe kończyły się zazwyczaj utratą części pasażerów i powrotem do poprzednich praktyk.

Komisja Europejska rozpoczęła w miniony piątek dochodzenie, które ma ustalić, czy Amadeus i Sabre nie łamią europejskich przepisów antymonopolowych, czego konsekwencją byłyby wyższe ceny biletów. Jeśli okazałoby się, że doszło do złamania przepisów, komisarz do spraw konkurencji może nałożyć na firmy karę w wysokości 10 procent ich obrotów.

Amadeus poinformował, że jego działania są zgodne z przepisami, a polityka handlowa linii lotniczych, to już ich problem. Sabre zapowiedział, że zamierza współpracować z Komisją Europejską i podkreślił, że jego celem było i będzie oferowanie agentom dostępu do oferty linii lotniczych i dostarczanie rozwiązań, które są korzystne dla przewoźników, agentów, korporacji i podróżnych.

Trzy lata temu Lufthansa wprowadziła opłatę za sprzedaż oferty przez systemy GDS, żeby lepiej kontrolować ceny i poprawić wyniki finansowe. W zeszłym roku tym samym tropem poszedł IAG, do którego należą British Airways i Iberia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rabat dla klienta, cała prowizja dla agenta

Niemiecki touroperator FTI zachęca klientów do kupowania wyjazdów licznymi zniżkami. Skorzystają na tym agenci ...

DRV: Nie ma powodu, by zwracać pieniądze za Egipt

Klienci, którzy kupili wycieczkę do Egiptu, nie mają prawnych podstaw, by domagać się teraz ...

Samoloty wypromują hotele Cooka

Thomas Cook reklamuje swoje marki hotelowe na samolotach należących do koncernu. Konkretnie mowa o ...

Maj miesiącem wzrostu w Rainbow

Biuro podróży Rainbow podało w komunikacie giełdowym, że w maju zarobiło o 16,5 procent ...

Odwołane rejsy z Niemiec

Stewardesy i stewardzi należących do Lufthansy linii lotniczych Eurowings, SunExpress Germany, Germanwings i Lufthansa ...

Niemieccy touroperatorzy z lepszym wynikiem

O 8,3 procent, do 27,5 miliarda euro, wzrosły przychody touroperatorów w Niemczech, Austrii i ...