Takie informacje przynosi coroczne badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Ipsos na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Mondial Assistance. Według badania, wyjazd na wakacje planuje 16,5 miliona Polaków. To 52 procent dorosłych obywateli. 13,8 miliona, czyli 44 procent nie ma takich planów lub już gdzieś wyjeżdżało (badanie przeprowadzono w maju*).
– W tegorocznym sezonie urlopowym nie wie dokąd pojedzie i nie wie w jakim terminie 3,4 miliona Polaków, to 1,3 miliona więcej niż w 2016 roku – zwracał uwagę podczas prezentacji wyników badania prezes Mondial Assistance Tomasz Frączek. – Spośród osób, które nie planują letniego wyjazdu wakacyjnego nie wie dokąd pojedzie 19 procent, czyli o 6 punktów procentowych więcej ludzi niż w 2016 roku, a nigdzie nie pojedzie 70 procent, czyli o 9 punktów procentowych mniej – dodawał.
Głównym powodem rezygnacji z wyjazdu są zbyt duże koszty – tak mówi co trzeci (35 proc.) ankietowany. To dużo, ale zarazem o 11 punktów procentowych mniej niż w zeszłym roku. Inni, jako powód podają „inne obowiązki” (27 proc.) lub „stan zdrowia – własnego lub najbliższej rodziny” (17 proc.).
Z tych, którzy zamierzają pojechać na wakacje, 74 procent zostanie w kraju, a 26 procent wypocznie za granicą. Co ciekawe, tych z pierwszej grupy będzie o 347 tysięcy mniej niż to wyszło w badaniu sprzed roku, a w drugiej 439 tysięcy mniej niż przed rokiem. W sumie więc na wakacje wybiera się o 786 tysięcy ludzi mniej.