Liczba starszych Niemców podróżujących w celach turystycznych będzie mocno rosnąć. Jak podaje portal branżowy FVW, powołując się na badania instytutu FUR Reiseanalyse, w zeszłym roku osoby w wieku 65 – 74 lata wyjechały łącznie na 8,65 miliona wycieczek. Dla porównania – ci między 55 a 64 rokiem życia, którzy jeszcze pracują, zrealizowali w 2016 roku 7,1 miliona wyjazdów. Do 2025 roku turyści w wieku 60 – 69 lat będą mieli 17-procentowy udział w ogólnej liczbie podróżujących, obecnie jest to 14 procent. Z kolei ci powyżej 70 roku życia – 19-procentowy, chociaż teraz mają 16-procentowy udział. Innymi słowy, ponad jedna trzecia rynku będzie należeć do seniorów.
– Znaczenie emerytów będzie rosnąć w najbliższych latach, co związane jest z trendami demograficznymi – mówi dyrektor Instytutu Badań nad Turystyką i SPA na Europę Północną i główny analityk w FUR Martin Lohmann. – Starsi są dziś zdrowsi, mają więcej czasu i możliwości podróżowania niż w latach poprzednich.
A co z młodymi turystami? FUR szacuje, że poza grupą wiekową 30 – 39 lat, której udział w rynku wyjazdowym wzrośnie do 14 procent, w pozostałych będą notowane spadki.
Analityk zwraca uwagę, że pracującymi i emerytami kierują inne motywy przy wyborze wakacji. Podczas gdy ci pierwsi stawiają na odpoczynek, ci drudzy chcą nawiązywać kontakty, szukają odmiany i rozrywki. Różne preferencje przekładają się też na wybór kierunków podróży. Starsi częściej decydują się wypoczywać w kraju, choć statystyki pokazują, że nadal większość wakacji spędzają za granicą.