Podobnie jak w Polsce, Niemczech i Austrii bankructwo czeskiego Neckermanna było wynikiem upadłości brytyjskiej spółki matki, Thomasa Cooka. W Czechach zarząd chciał ratować touroperatora i od września intensywnie poszukiwał inwestora. Jak informuje rzecznik prasowy firmy Jan Šrámek, nie udało się jednak znaleźć kogoś, kto zapewniłby firmie przyszłość, dlatego do końca roku biuro zakończy działalność.

CZYTAJ TEŻ: Turecki touroperator kupi niemieckiego Neckermanna

Jak donosi Radio Prague International na swojej stronie internetowej, nadal trwają próby pozyskania kupca przynajmniej na część spółki. Touroperator doszedł do porozumienia z biurem podróży Marco Polo International. Przejmie ono 1,5 tysiąca klientów, którzy zamówili w Neckermannie 400 wycieczek na przyszły rok.

Neckermann Czechy powstał w 2007 roku po przejęciu przez Thomasa Cooka biura podróży Travel Plus. W zeszłym roku rozliczeniowym, czyli od października 2017 roku do września 2018 roku touroperator o 21 procent podniósł obroty, licząc rok do roku. Wyniosły one 39 milionów euro. Zysk netto wyniósł 600 tysięcy euro. Firma ma jednak nadal długi z poprzednich lat, które łącznie wynoszą 4 miliony euro. W momencie zawieszenia sprzedaży, czyli 23 września, za granicą przebywało 1,1 tysiąca klientów.

ZOBACZ TAKŻE: Hotele po Neckermannie na Majorce już sprzedane