Traveldata: Ceny wakacji nie bez wpływu koronawirusa

Ostatni tydzień przyniósł raczej zamrożenie cen w biurach podróży – pokazuje badanie Traveldaty.

Publikacja: 04.03.2020 02:31

Traveldata: Ceny wakacji nie bez wpływu koronawirusa

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

Polskę, jak mało który kraj ogarnęła nerwowa atmosfera spowodowana rozprzestrzenianiem się zarażeń koronawirusem, choć nie zanotowano u nas jeszcze żadnego przypadku zarażenia nim. Stało się tak w dużej mierze za sprawą mediów i polityków – ocenia na wstępie cotygodniowego podsumowania badania cen w biurach podróży prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej.

CZYTAJ TEŻ: Betlej: Byle do lata, słońce przegoni wirusa

Za pozytywny przykład stawia Polsce Francję, w której odnotowano 204 zachorowania, w tym cztery zakończone śmiercią pacjentów, a mimo to „panuje [tam] spokojna i rzeczowa atmosfera odpowiadająca powadze problemu”.

Obecne kłopoty biur podróży [wstrzymywanie się turystów przed kupowaniem wyjazdów i próby anulowania już zarezerwowanych imprez] biorą się – zdaniem eksperta – w dużej mierze właśnie z „negatywnego nakręcania emocji związanych z potencjalną epidemią, która z kolei zdecydowanie wzmacnia obawy obywateli”. To zdaniem autora aspekt emocjonalny sytuacji na rynku turystyki wyjazdowej.

Drugi aspekt, racjonalny, odnosi się do przebiegu epidemii w różnych rejonach świata. Jest on „mniej więcej zgodny” z przypuszczeniami opartymi na cyfrowych symulacjach przebiegu zakażeń i przypadków śmiertelnych. Wynika z nich, że w Chinach epidemia weszła już w fazę schyłkową, a liczba dziennych zgonów powinna spaść poniżej dwudziestu do 10-12 marca. „Rozwój sytuacji wskazuje, że jest to scenariusz całkiem prawdopodobny”.

Inaczej w Europie. Tu podobnie uzyskany scenariusz zakłada stopniowy wzrost zachorowań i zgonów „z apogeum w pobliżu końca tego miesiąca i stopniowe przechodzenie do fazy schyłkowej”.

Na razie wtorek był dniem, w którym liczba zachorowań w Europie (604) już bardzo znacznie przekroczyła ich liczbę w Chinach (126), a liczba śmierci była bardzo podobna – w Europie 28, podczas gdy w Chinach 33. „Być może już w tym tygodniu (możliwe, że nawet we środę lub czwartek) krzywe zgonów (…) ulegną przecięciu” – prognozuje Betlej.

3 złote na tydzień

Dopiero po tym wstępie autor przechodzi do omówienia wyników badania cen. W zeszłym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 3 a 9 sierpnia (szczyt sezonu letniego) spadła o 3 złote. Był to już siódmy jej spadek w tym sezonie i jeden z najmniejszych. W poprzednim miesiącu było to: 10, 23, 11 i 15 złotych.

Największa zniżka w minionym tygodniu wystąpiła w wypadku wyjazdów na drogą w tym sezonie wyspę Lanzarote – średnio o 134 złote. W mniejszej skali taniały Rodos – o 74 i Maroko – o 46 złotych.

Niespodziewanie duży wzrost cen w ostatnim tygodniu wykryła Traveldata w wypadku Riwier Tureckiej – o 131 złotych. Dużo mniej podrożały Kreta i Zakintos – o 34 i 31 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawiony jest na wykresie poniżej.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

Ostatni tydzień przyniósł ponownie przewagę spadków cen wycieczek. Tym razem wyraźnie największe z nich miały miejsce w wypadku Wysp Kanaryjskich – o 47 złotych. Na tym kierunku średnie ceny stały się najniższe od pierwszego tygodnia listopada.

W Grecji po trzech kolejnych spadkach w sumie o 136 złotych i jednorazowym wzroście o 12 złotych w tygodniu ubiegłym, średnie ceny ponownie spadły, tym razem stosunkowo niewiele, bo o 9 złotych. Również nieduży spadek Traveldata odnotowała w wypadku wakacji w Bułgarii, w której średnia cena obniżyła się o 11 złotych (przed tygodniem o 25 złotych).

Dość istotnie wzrosła natomiast cena wyjazdów z biurami podróży do Turcji – o 32 złote (poprzednio wzrosła o 2 złote), a w mniejszym stopniu do Egiptu – o 8 złotych (poprzednio spadła o 22 złote).

Ostatni spadek średniej ceny (o 3 złote) wpisuje się w przedłużającą się tendencję słabnięcia dynamiki wzrostu cen wycieczek – podsumowuje ten wątek Betlej.

32 złote na rok

Badanie średniej ceny wyjazdów wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia pokazało, że tegoroczna średnia była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 32 złote. Był to kolejny najsłabszy roczny wzrost cen w tym roku od początku sprzedaży lata. Poprzedni dotychczas najmniejszy o 44 złote miał miejsce przed tygodniem, a największy przed 11 tygodniami i wyniósł 224 złote.

W minionym tygodniu największy roczny wzrost cen odnotowano w Tunezji kontynentalnej i było to 207 złotych. Za nią uplasowała się Lanzarote ze średnim wzrostem ceny o 198 złotych. Duża zwyżka miała też miejsce w wypadku wyjazdów na Fuerteventurę – o 182 złote.

Najmocniej taniały z kolei (szósty raz z rzędu) wycieczki na Maltę – o 344 złotych, na Korfu – o 164 i na i Gran Canarię – o 106 złotych.

Jak wyjaśnia autor raportu, znacznie korzystniej niż przed rokiem wyglądała dla touroperatorów sytuacja z kosztami. Cen paliwa lotniczego w ubiegłym tygodniu wyniosła 2,42 złotych za litr i była niższa o 10 procent. Jednocześnie w stosunku do euro i dolar złoty był słabszy o jeden procent.
Te czynniki wspólnie powodowały, że koszt wycieczki był mniejszy o 15-25 złotych.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

Najbardziej rok do roku drożały wakacje w Tunezji, o 149 złotych. O 130 złotych wzrosła cena wypoczynku letniego w Egipcie. Wyspy Kanaryjskie podrożały o 57 złotych.

Inne zmiany cen w skali roku: Turcja o12 złotych, Bułgaria o 11 złotych, Grecja o 4 złote.

W większej skali wrosły ceny na Cyprze i Majorce – o 70 i 52 złote,. Na pozostałych kierunkach wystąpiły spadki. Były one umiarkowane w Maroku, Portugalii i Albanii – o odpowiednio 23, 55 i 59 złotych, a bardzo duże na Malcie – o średnio 344 złote.

Prezes Traveldaty uważa jednak, że ceny z 27 lutego jedynie w małej części oddają wpływ nagłego wzrostu obaw przed koronawirusem w Polsce. „Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że obecny materiał pokazuje ceny z mniej więcej środka tygodnia, który nastąpił po weekendzie 22-23 lutego, gdy po publikacji danych o postępach epidemii koronawirusa w Europie, w tym zwłaszcza we Włoszech, nagle uświadomiono sobie skalę zagrożenia nie w dalekich Chinach, czy Korei, która wydawała się dość abstrakcyjna, ale jak to się czasem mówi – tu i teraz” – pisze. I dodaje, że bardziej adekwatny obraz będzie odzwierciedlać dopiero kolejny materiał przygotowany na bazie danych z 5 marca.

Przeceny największe w Beście i Primie

W skali roku w największym stopniu spadły średnie ceny w biurach podróży Best Reisen i Prima Holiday, po około 90 złotych. Dość istotnie opuściły swoje ceny też Grecos i Exim Tours, w których były one niższe o około 65 i 40 złotych, a nieznacznie TUI Poland – o 10 złotych. Inni organizatorzy mieli wyższe średnie ceny niż przed rokiem od około 30 (Coral Travel) do ponad 300 złotych.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znajdował się ponownie TUI Poland z liczbą 42 ofert. Za nim Rainbow z 21 ofertami i Itaka z 20 ofertami.

Najtaniej wakacje w Egipcie można było kupić w Coralu Travel (6 ofert) i TUI Poland (4), w Grecji w Itace, TUI Poland, Grecosie i Coralu Travel (wszystkie po 7), na Wyspach Kanaryjskich w TUI Poland (10), Itace (6) i Rainbow (5), w Turcji w TUI Poland (4), Itace i Coralu Travel (po 3), w Tunezji w Eximie Tours (6), a w Bułgarii w TUI Poland (3) i Eximie Tours (2 oferty).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją ofertową pozycję w Egipcie, w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, Itaka i Rainbow w Turcji, a Coral Travel w Grecji – wyjaśnia Betlej.

Traveldata tradycyjnie pokazuje też tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Skład pierwszej piątki pozostał bez zmian.

""

Foto: turystyka.rp.pl

Ryanair w górę, Wizz Air w dół

Ostatni segment raportu stanowią wykresy, pokazujące zmianę cen biletów w tanich linach lotniczych – Ryanairze i Wizz Airze.

W tym pierwszym w porównaniu z sezonem ubiegłym zdecydowanie najbardziej wzrosły ceny przelotów do Grecji i do Włoch – średnio o 111 i 76 złotych. Mniejsze natomiast drożały do Hiszpanii i do Bułgarii – o 44 i 16 złotych. Jedyne spadki, ale za to duże, widać w wypadku Portugalii – o 266 złotych.

""

Foto: turystyka.rp.pl

W Wizz Airze rok do roku ponownie najbardziej obniżyły się ceny przelotów do Hiszpanii, Włoch i Grecji – o 487, 348 i 322 złote. Znaczna zniżka na kierunkach hiszpańskich miała w dużej mierze związek z dużym spadkiem cen rejsów na Teneryfę i Fuerteventurę z Katowic (na innych kierunkach hiszpańskich ceny spadły średnio 223 złote).

Mniejsze roczne spadki cen odnotowano w Portugalii – o 118 złotych, zaś w Bułgarii wzrosły one o średnio 177 złotych.

""

Foto: turystyka.rp.pl

Polskę, jak mało który kraj ogarnęła nerwowa atmosfera spowodowana rozprzestrzenianiem się zarażeń koronawirusem, choć nie zanotowano u nas jeszcze żadnego przypadku zarażenia nim. Stało się tak w dużej mierze za sprawą mediów i polityków – ocenia na wstępie cotygodniowego podsumowania badania cen w biurach podróży prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej.

CZYTAJ TEŻ: Betlej: Byle do lata, słońce przegoni wirusa

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Grupa Anex Tour rozbudowuje swoje sieci hotelowe. Przywróci dawną markę
Biura Podróży
Początek roku nie rozpieszcza klientów biur podróży. Wakacje coraz droższe
Biura Podróży
Zmiana we władzach TOO. W tle oskarżenia o brak przejrzystości działania zarządu
Biura Podróży
Niemcy szykują się już na wakacje. Wydadzą 85 miliardów euro