Turystyka po covidzie – szansa dla touroperatorów i agentów

W niepewnych czasach biura podróży mają przewagę nad tanimi liniami lotniczymi, bo zapewniają klientom kompleksową opiekę. Powinni zyskiwać też sprzedawcy wycieczek, bo ludzie potrzebują więcej niż zwykle porad – wskazuje Traveldata.

Publikacja: 06.07.2020 02:47

Turystyka po covidzie – szansa dla touroperatorów i agentów

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

Jak pisze Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata w swoim cotygodniowym raporcie o cenach w biurach podróży, w minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 3 i 9 sierpnia wzrosła o 2 złote. W poprzednich tygodniach spadała o 28 i 56 złotych, a w dwóch jeszcze wcześniejszych wzrosła o 42 i 7 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Wakacyjne kierunki tanieją, ale jest wyjątek

Największą zwyżkę średniej ceny odnotowano w ubiegłym tygodniu w wypadku wyjazdu do Maroka – o 172 złote. Dużo urósł też koszt wypoczynku na Synaju i w Tunezji kontynentalnej (bez Dżerby) – o 138 i 95 złotych.

Z kolei najbardziej spadła cena wyjazdu na Majorkę – średnio o 235 złotych. Wakacje na Malcie biura podróży przeceniły o 133 złote, a na Teneryfie – o 131 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

Początek lipca przyniósł w wypadku wyjazdów między 3 i 9 sierpnia zamrożenie średniej ceny w biurach podroży. Wzrosły ceny wycieczek do Egiptu i Turcji – o 83 i 45 złotych. Pozostały w miejscu do Bułgarii – plus 1 złoty. A staniały wyjazdy do Grecji i na Wyspy Kanaryjskie – średnio o 63 i 58 złotych.

W Bułgarii o stabilizacji cen przesądziły obniżki w Eximie Tours i, w mniejszym stopniu, TUI Poland.

Grecja taniała dzięki korzystnym zmianom cen u większości organizatorów, a wycieczki na Wyspy Kanaryjskie notowały zniżki w biurach Itaka, Rainbow i TUI Poland. Ogólna tendencja do wzrostu cen podróży do Turcji hamowała Itaka, zwłaszcza w kategorii 5 gwiazdek, i w pewnym stopniu Rainbow.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Emilewicz: 22 lipca ustawa z rozwiązaniami dla branży turystycznej

Rekordowa przecena roczna

O 74 złote spadła średnia cena imprezy w biurach podróży, jeśli porównać tegoroczną z ostatniego tygodnia to zeszłorocznej, z tego samego okresu. Przed tygodniem i dwoma cena była niższa o 69 i 37 złotych od tej z roku 2019, ale przed trzema tygodniami roczna zmiana cen wyniosła plus 51 złotych.

Przecena o 74 złote to największa zniżka średniej ceny wycieczek w tym sezonie i zarazem identyczna jak przed sześcioma tygodniami. Dotychczasowy największy roczny wzrost średniej ceny wyjazdów miał miejsce 29 tygodni temu i wyniósł 224 złote.

Zdecydowanie najbardziej biura podróży przeceniły wycieczki na Maltę – średnio o 967 złotych. Mocno taniały też Cypr i Kreta – o 488 i 355 złotych.

Największe roczny wzrost cen, też czwarty raz z rzędu, miał miejsce w wypadku wyjazdu do kurortów na Synaju – o 541 złotych oraz. A także do Marsa Alam i Portugalii – o 257 i 228 złotych.

Warto przy tym odnotować, że paliwo lotnicze kosztowało w zeszłym tygodniu 1,79 zł za litr, a to znaczy, że było tańsze niż przed rokiem o 31,4 procent. Jednocześnie złoty w relacji do euro i dolara był słabszy o 5,2 procent. W sumie te dwa czynniki powodowały, że koszty organizatorów wyjazdów były o około 10 złotych mniejsze. „Należy jednak pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)” – wskazują autorzy raportu.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu jedynym kierunkiem o znacznie wyższych cenach wycieczek niż przed rokiem był Egipt, a różnica to 305 złotych. W niewielkim stopniu zdrożała Bułgaria – o 15 złotych. W wypadku pozostałych kierunków ceny spadały, licząc rok do roku.

W umiarkowanej skali obniżyły się one w wypadku wycieczek do Turcji – o 49 złotych. W znacznej skali również na wyjazdy na y Kanaryjskie i wdo Grecji – o 130 i 161 złotych.

Jak notuje instytut, w wypadku mniej popularnych kierunków w minionym tygodniu w skali roku zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Maltę – o 967 złotych. Dużą, bo o 488 złote, przecenę Traveldata zauważyła w odniesieniu do Cypru, a znaczące w wypadku wakacji na Majorce i w Albanii – o 259 i 214 złotych. Umiarkowanie spadły ceny wyjazdów z biurami podróży do Maroka – o 96 złotych, a roczny wzrost cen miały miejsce w odniesieniu do Tunezji i Portugali – o 85 i 228 złotych.

TUI trzyma niskie ceny

Licząc rok do roku średnie ceny wycieczek najbardziej obniżyły biura ETI i Exim Tours – o około 475 i 450 złotych. To pierwsze biuro powrót na pozycję lidera rocznych przecen zawdzięcza bardzo istotnej zniżce dokonanej w przedostatnim tygodniu. Bardzo zbliżoną skalę rocznych spadków cen prezentują teraz oferty Grecosa i TUI Poland – o około 210 i 205 złotych, a nieco mniejszą Itaka – o około 160 złotych. W pozostałych biurach ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 30 do 410 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i trzech kategorii hoteli, w minionym tygodniu na pierwszym miejscu pozostawało TUI Poland (49). Za nim znalazły się Exim Tours (24 ofert) i Itaka (15 ofert).

W poszczególnych kierunkach sytuacja wyglądała następująco: Egipt – TUI Poland (7) i Coral Travel (4), Grecja – TUI Poland (10) i Exim Tours (5), Wyspy Kanaryjskie – TUI Poland (8), Turcja – TUI Poland (6) i Coral Travel (4), Tunezja – TUI Poland (6) i Exim Tours (3), Bułgaria – Exim Tours (3) i TUI Poland (2 oferty).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Egipcie, Grecji i w Turcji, Exim Tours w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii, a Itaka w Egipcie.

Raport podaje też jak zwykle czołowe biura podróży uszeregowane według przekrojowo najkorzystniejszych cen ofert z zeszłego tygodnia. Skład pierwszej piątki pozostał ten sam co tydazień wcześniej z tą różnicą, że nastąpiła zamiana na dwóch pierwszych pozycjach. Dzięki zniżce średnich cen wycieczek TUI Poland wysunęło się na pozycję pierwszą, przesuwając dotychczasowego 12-krotnego przodownika tabeli biuro Exim Tours na pozycję drugą.

""

Foto: turystyka.rp.pl

Mocne przeceny w tanich liniach

Traveldata śledzi też zmiany cen biletów w tanich liniach lotniczych. Oto jej najnowsze ustalenia.

Dla kierunków kanaryjskich (obecnie jedynie Teneryfa z Warszawy i z Wrocławia) w Ryanairze ceny pozostają wyraźnie poniżej poziomu ubiegłorocznego.

Śpadki cen pozostałych połączeń w czerwcu zdecydowane przyspieszyły, tak że stały się już zdecydowanie niższe niż przed rokiem.

W relacji z poprzednim sezonem ponownie w najmniejszym stopniu obniżyły się ceny przelotów do Grecji i Bułgarii – średnio o 124 i 228 złotych.

Bardziej dynamiczne były spadki cen rejsów do Hiszpanii – o 358 złotych, a największe roczne zniżki cen stały się ostatnio udziałem kierunków włoskich i Portugalskich – o średnio 432 i 477 złotych.

""

Foto: turystyka.rp.pl

W Wizz Airze kierunki kanaryjskie reprezentowane są obecnie przez cztery rejsy tygodniowo na Teneryfę – dwa z Katowic i dwa z Warszawy (od 2 czerwca 2020) oraz jeden na Fuerteventurę z Katowic. W przypadku połączenia z Warszawy na Teneryfę nie ma jeszcze możliwości porównania cen rok do roku, natomiast jest już w nim uwzględniane połączenie na Fuerteventurę.

W ostatnim okresie trend uległ zmianie i ceny przelotów spadły do mniej więcej poziomu zeszłorocznego.

Na pozostałych kierunkach turystycznych w ostatnim czasie bilety ponownie silnie tanieją, do poziomu znacznie niższego od notowanego w tym samym okresie w poprzednim sezonie.

„Przez dwa ostatnie lata ceny poruszały się dość ściśle według trajektorii obrazowanej na wykresie przez cienką linię, ale rozpoczęty w połowie lutego bardzo znaczny spadek cen spowodował, że ich przebieg znacznie oderwał się od trajektorii z poprzedniego sezonu, co obrazuje znacznych rozmiarów zielone pole. Zasadniczą przyczyną takiej sytuacji mógł być rozwój epidemii koronawirusa, a dodatkową wcześniejsze rozszerzanie oferowania często poprzez większą liczbę rejsów na funkcjonujących już w Wizzair kierunkach turystycznych” – czytamy w raporcie.

W porównaniu z poprzednim sezonem zdecydowanie najmocniej spadły jednak ceny przelotów do Portugalii, Grecji i Bułgarii – odpowiednio o 503, 458 i 439 złotych. Wizz Air znacznie mniej obniżył cenę podróży do Włoch i Hiszpanii – średnio o 192 i 142 złote, przy czym spadek cen na tych ostatnich bez uwzględnienia kierunków kanaryjskich był nieco większy i wyniósł 253 złote.

""

Źródło wykresów, map i tabeli: Traveldata

Foto: turystyka.rp.pl

Pożytki z turystyki zorganizowanej

Jak piszą autorzy analizy, ostatnie dwa tygodnie przyniosły w tanich liniach duże przeceny biletów na trasy do miejsc turystycznych. Ich zdaniem to prawdopodobnie efekt mniejszego od spodziewanego ruchu. Trudno im wypełnić samoloty, mimo znaczącej redukcji liczby tygodniowych rejsów. W lipcu liczbę oferowanych połączeń obniżył zwłaszcza Ryanair tnąc oferowanie na wielu kierunkach o połowę.

„W pierwszej fazie po restarcie ruchu lotniczego wielu turystów nie jest jeszcze wolnych od licznych obaw wywołanych sytuacjami spotykanymi w pierwszym okresie rozwoju pandemii. Co oczywiste, chcą mieć pewność niezakłóconego powrotu oraz wsparcia i opieki w razie wystąpienia jakiś nieprzewidzianych okoliczności. W znacznie większym stopniu sytuację taką zapewnia uczestnictwo w imprezie zorganizowanej przez biuro podróży niż wyjazd turystyczny zorganizowany samodzielnie” – czytamy konkluzję.

Zdaniem ekspertów z Traveldaty z powodu obaw i niepewności, powinny zyskiwać też – kosztem zwłaszcza sprzedaży internetowej – agenci turystyczni i sami touroperatorzy. Wielu klientów przed podjęciem decyzji w tak nietypowym okresie bardziej niż zwykle potrzebuje bowiem rozmowy, konsultacji i opinii specjalistów.

„Najbliższe miesiące powinny być relatywnie dobrym okresem dla biur agencyjnych i sprzedawców w sklepach firmowych. Może się on przedłużyć nawet do szczytu przyszłego sezonu, gdyby słuszne okazały się obawy wielu specjalistów przed jesienno-zimowym nawrotem epidemii, który w konsekwencji wydłuży okres nieoczywistych decyzji przy wyborze sposobu i miejsca spędzenia swoich wakacji” – kończy raport Traveldata.

WARTO: Komisja Europejska karci Polskę za 180 dni

Jak pisze Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata w swoim cotygodniowym raporcie o cenach w biurach podróży, w minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 3 i 9 sierpnia wzrosła o 2 złote. W poprzednich tygodniach spadała o 28 i 56 złotych, a w dwóch jeszcze wcześniejszych wzrosła o 42 i 7 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Wakacyjne kierunki tanieją, ale jest wyjątek

Pozostało 96% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Grecos: To był udany sezon. Urośliśmy o jedną piątą
Biura Podróży
Polska spółka TUI rozwija biznes turystyczny w Czechach. „Podwoimy liczbę klientów”
Biura Podróży
W polskiej turystyce startuje nowa marka. "Prosta, krótka, dobrze się kojarząca”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biura Podróży
Seria wakacyjnych obniżek przerwana. Pierwszy raz od 11 tygodni jest drożej