Mapa wakacyjnych cen. Taniej niż przed rokiem, drożej niż przed tygodniem

W ostatnim tygodniu oferty letnich wyjazdów w biurach podróży podrożały o 19 złotych. Jeśli jednak oceniać je z perspektywy roku, to potaniały o 46 złotych. Przy tym koszty organizatorów wzrosły o 20 – 30 złotych na klienta – podaje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Publikacja: 01.02.2021 01:51

Mapa wakacyjnych cen. Taniej niż przed rokiem, drożej niż przed tygodniem

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia tego roku, czyli w szczycie sezonu letniego, wzrosła o 19 złotych – pokazuje badanie cen w biurach podróży (dane do porównań zebrane 28 stycznia), przeprowadzone przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata i zamieszczone w najnowszym jego raporcie.

Dla porównania – w poprzednich tygodniach cena spadła o 2, wzrosła o 4 i 11 złotych, a wcześniej spadła o 31 złotych.

W ostatnim tygodniu najbardziej urosły ceny wycieczek na hiszpańskie wybrzeża Costa del Sol, Costa de la Luz i na Maltę – średnio o 112, 90 i 83 złote.

W spadkach cen wyjazdów przodował Kos, w wypadku tej wyspy cena była mniejsza o 58 złotych. Mniejsze ceny Traveldata odnotowała też na wyjazdy na Majorkę i do Turcji Egejskiej – o 34 i 32 złote.

CZYTAJ TEŻ: Betlej: Wirus w odwrocie w kierunkach turystycznych

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu pokazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony poniżej wykres.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu wycieczki we wszystkich kierunkach podrożały, z wyjątkiem Turcji, w której organizatorzy obniżyli je o 4 złote.

W największym stopniu w górę poszły ceny wycieczek do Bułgarii i Egiptu – o 26 i 16 złotych. Mniej dynamicznie rosły ceny podróży na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji – o 11 i 8 złotych.

Majorka, Malta, Teneryfa najbardziej w dół

Porównanie średniej ceny imprezy z ceną sprzed roku, z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia, pokazało, że w tym roku była ona niższa od tej z poprzedniego sezonu o 46 złotych – opisują autorzy raportu.

Jak te relacje kształtowały się we wcześniejszych tygodniach? W czterech ostatnich zestawieniach ceny były niższe od cen sprzed roku o 65, 66, 48 i 36 złotych.

Największe roczne spadki cen odnotowano w wypadku Majorki, Malty i Teneryfy – po 283 złote.

Najbardziej w skali roku, i to czwarty raz z rzędu, wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii, o 204 złote, do Albanii, o 114 złote, i na Cypr – o 97 złotych.

Cena paliwa i wartość złotego wobec euro i dolara w ostatnim tygodniu nie pomagały organizatorom. Paliwo kosztowało 2,21 złotego za litr, czyli mniej o 14 procent niż z rok wcześniej. A złoty był już szesnasty raz z rzędu słabszy, licząc rok do roku w uśrednionych rozliczeniach turystycznych, co dawało różnicę 3,7 procent. Sumaryczny wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek zawierał się więc w przedziale 20 – 30 złotych.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

Wśród wiodących kierunków największe roczne spadki cen wycieczek ponownie miały miejsce w wypadku Egiptu, – 85 złotych, licząc rok do roku. Niewiele mniejsze były tym razem roczne przeceny wakacji w Grecji – o 78 złotych.

Jeszcze mniejsza była roczna przecena wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie, gdzie ceny spadły o 51 złotych, i do Turcji – o 27 złotych.

Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków ze wzrostem cen w ujęciu rocznym była Bułgaria, w wypadku której różnica cen wyniosła 29 złotych – odnotowuje Traveldata.

Jeśli chodzi o kierunki mniej uczęszczane, zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek miały miejsce w wypadku ofert wakacji na Majorce, Malcie i Maroku – o 283, 253 i 207 złotych. Mniej spadły ceny wycieczek do Tunezji – o 52 złote. Pozostałe kierunki w tym ujęciu drożały. Portugalia o 204 złote, Albania o 114 złotych, a Cypr o 97 złotych.

ZOBACZ POPRZEDNI RAPORT: Traveldata: Wakacyjne ceny w dół, porównując rok do roku

300 złotych mniej w Eximie

Jak czytamy w opracowaniu, na lato ceny obniżył najbardziej Exim Tours, Rainbow i Coral Travel. Chodzi o odpowiednio 300, 225 i 220 złotych. Nieduże roczne zniżki Traveldata odnotowała też w TUI Poland i Sun & Fun – o 40 i 20 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny wakacji były wyższe niż przed rokiem od 20 (biuro Grecos) do 230 złotych.

Z kolei w liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pozycji lidera znalazł się TUI Poland (56 ofert). Organizator ten wyprzedzał Rainbowa (28) i Exim Tours (24).

W ubiegłym tygodniu najwięcej najtańszych ofert wakacji w Egipcie przedstawiały Exim Tours, TUI Poland (po 5) i Coral Travel (4), w Grecji Rainbow i TUI Poland (po 8), Coral Travel (6) i Grecos (5), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland (9), Rainbow (5) i Itaka (4), w Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (6), w Tunezji Exim Tours (4), TUI Poland i Coral Travel (3), w Bułgarii TUI Poland (3) – wylicza Traveldata.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Tunezji i w Turcji, Rainbow w Grecji i w Tunezji, a biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich – wyliczają autorzy.

Na koniec części raportu poświęconego cenom u touroperatorów Traveldata publikuje co tydzień tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom wyjazdy.

Skład czołowej piątki pozostał taki sam jak tydzień wcześniej. Zmianie uległa jedynie kolejność, a polegała ona na wymianie pozycji między Grecosem i Eximem Tours. Ten pierwszy z powodu podwyższenia cen przesunął się z pozycji drugiej na czwartą, a Exim Tours awansował z czwartej na drugą, co z kolei było skutkiem niedużej obniżki.

""

Foto: turystyka.rp.pl

Wizz Air też obniża

Traveldata śledzi też co tydzień ceny biletów w tanich liniach lotniczych. Na wykresach grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w szczycie sezonu letniego 2021, a cieńsza w poprzednim, czyli w sezonie letnim 2020. Zielone pole między liniami oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost.

Na wykresach uwzględniono jedynie te rejsy (tym razem 49 połączeń w Ryanairze i 23 w Wizz Airze), które występowały w obu wymienionych sezonach jednocześnie.

""

Foto: turystyka.rp.pl

Dla kierunków kanaryjskich (obecnie jedynie Teneryfa z Warszawy i z Wrocławia) widoczna jest kontynuacja spadku cen. Czwarty raz w tym sezonie znalazły się one poniżej poziomu ubiegłorocznego, a roczna różnica stała się największa w tym sezonie.

Obniżanie cen przelotów na Wyspy Kanaryjskie mimo wzrostu cen paliwa lotniczego może mieć związek z ponownym wzrostem skali zakażeń koronawirusem na niektórych wyspach archipelagu, co z kolei może mieć wpływ na popyt turystyczny na tym kierunku.

Na pozostałych kierunkach odnotowano stabilizację cen przy nadal dużej skali zniżek w odniesieniu do cen ubiegłorocznych (209 złotych, czyli o prawie 27 procent) co obrazuje znaczne zielone pole oznaczające spadek cen rok do roku.

W porównaniu z poprzednim sezonem w największym stopniu spadły średnie ceny rejsów do Bułgarii – o 335 złotych. Niewiele mniej do Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Grecji – o 288, 282, 273 i 246 złotych.

""

Foto: turystyka.rp.pl

Kierunki kanaryjskie w tych liniach reprezentowane są obecnie przez cztery rejsy tygodniowo na Teneryfę – dwa z Katowic i dwa z Warszawy oraz jeden na Fuerteventurę z Katowic. Ceny przelotów na tym kierunku po dłuższym okresie stabilizacji i poprzednim niewielkim wzroście wykazały teraz dość wyraźny spadek i już trzeci raz były niższe od cen z poprzedniego sezonu. utrzymują umiarkowany i względnie stabilny poziom i po raz drugi w tym sezonie stały się one niższe od cen sprzed roku. Różnica wykazuje tendencję do wzrostu (z 78 do 198, a następnie 417 złotych), na co wskazuje zielone pole.

Generalnie są już one znacząco, bo o 214 złotych, czyli o ponad 20 procent, niższe od cen sprzed roku.

W relacji z poprzednim sezonem podobnie jak w poprzednim zestawieniu najbardziej spadły ceny przelotów do Włoch – o 326 złotych. W mniejszej zaś skali i jednocześnie dość w podobnym stopniu spadły ceny rejsów do Grecji, Hiszpanii, Bułgarii i Portugalii – o odpowiednio 238, 232, 229 i 215 złotych.

Od pewnego czasu ceny przelotów do miejsc turystycznych w Ryanairze dość wyraźnie tanieją. Teraz dzieje się tak również w Wizz Airze. W połączeniu z niższymi od zeszłorocznych cen większości hoteli stwarza to bardziej konkurencyjną ofertę wyjazdów organizowanych samodzielnie, niż miało to miejsce przed rokiem. Mniej kosztowne są także oferty wycieczek z biurami podróży, ale skala ich przecen jest mniejsza.

Może to oznaczać mniejszą dynamikę odbudowy popytu w zorganizowanej turystyce wyjazdowej, gdyby wśród turystów w okresie post pandemicznym ustąpiły już obawy przed samodzielnymi wyjazdami wypoczynkowymi – zauważają na koniec autorzy raportu.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia tego roku, czyli w szczycie sezonu letniego, wzrosła o 19 złotych – pokazuje badanie cen w biurach podróży (dane do porównań zebrane 28 stycznia), przeprowadzone przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata i zamieszczone w najnowszym jego raporcie.

Dla porównania – w poprzednich tygodniach cena spadła o 2, wzrosła o 4 i 11 złotych, a wcześniej spadła o 31 złotych.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce ma nowy, dziewięcioosobowy zarząd
Biura Podróży
Rząd będzie deregulował turystykę. Zielone światło dla projektu biur podróży
Biura Podróży
Wycieczki zorganizowane? Młodzi turyści lubią je bardziej niż starsi. "Widzą więcej"
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biura Podróży
Ceny wakacji w Grecji, Turcji i Bułgarii wspięły się na nowe szczyty