Traveldata: Wakacje 2023 droższe o 1000 złotych. Listę otwiera Szarm el-Szejk

Egipt zdrożał o 1450 złotych, Hiszpania kontynentalna o 1020, Bułgaria o 920, Turcja o 890, a Grecja o 830 złotych – takie wyniki analizy cen wakacji w przyszłym roku w najpopularniejszych krajach przedstawia w najnowszym raporcie Traveldata.

Publikacja: 10.10.2022 10:35

Za wakacje w Szarm el-Szejk w przyszłym roku trzeba zapłacić ponad 1450 złotych więcej niż rok wcześ

Za wakacje w Szarm el-Szejk w przyszłym roku trzeba zapłacić ponad 1450 złotych więcej niż rok wcześniej

Foto: Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 31 lipca i 6 sierpnia 2023 wzrosła o 47 złotych – informuje w najnowszym, cotygodniowym raporcie z monitoringu cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu notowano w wypadku Majorki – o 332 złote, a wyraźnie mniejsze Gran Canarii i Hurghady – o średnio 161 i 129 złotych.

Największa zniżka cen wystąpiła natomiast w wypadku Portugalii i hiszpańskiego wybrzeża Costa de la Luz - o średnio 185 i 180 złotych, a mniejszy spadek wystąpił na Malcie – o 112 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu ceny wycieczek wszystkich pięciu głównych kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków z wylotem w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 dość istotnie zdrożały. Najwyraźniej rosły ceny Egiptu i Wysp Kanaryjskich - o 101 i 81 złotych. W mniejszym stopniu organizatorzy podnieśli ceny turystycznych imprez w Turcji, Grecji i Bułgarii – odpowiednio pierwszych dwóch o 46, a trzeciego o 42 złote.

Czytaj więcej

Traveldata: Końcówka sezonu letniego w biurach podróży bez tanich „lastów”

Szarm el-Szejk otwiera listę podwyżek

Porównanie średniej ceny z ostatniego tygodnia z ceną sprzed roku pokazało, że średnia z tego roku była wyższa o 1022 złote.

Najmocniej przez rok podrożały wycieczki do Szarm el-Szejk, o 1737 złotych, na Gran Canarię, o 1492 złote i do Portugalii – o 1361 złotych. Żaden kierunek nie był tańszy.

Eksperci z Traveldaty zbadali też, czy przyczyna wyższych cen nie leży we wzroście kosztów jakie ponoszą organizatorzy wyjazdów. Szczególnie istotne są dwa czynniki - cena paliwa lotniczego i kurs złotego wobec dolara i euro.

Okazało się, że w zeszłym tygodniu cena paliwa lotniczego wyniosła 4,76 zł/litr wobec 2,99 zł/litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 59,2 procent (tydzień wcześniej cena była wyższa o 64,8 procent, a przed dwoma o 71,6 procent). W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu kolejny raz z rzędu znacznie słabsza, porównując rok do roku, w uśrednionych rozliczeniach turystycznych. Tym razem osłabienie wyniosło 10,9 procent (tydzień wcześniej było to 9,6 procent, a przed dwoma 7,7 procent).

Wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek zdecydowanie nie sprzyjał organizatorom, zawierał się w przedziale 545-555 złotych, a zatem znacząco wyższym niż przed tygodniem i dwoma tygodniami, gdy wynosił odpowiednio 480-490 i 460-470 złotych – odnotowuje Traveldata.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jeśli chodzi o porównanie średnich cen rok do roku, to okazuje się, że najbardziej średnia cena wzrosła w wypadku podróży do Egiptu – o 1447 złote. W mniejszej skali zdrożały w ciągu roku wyjazdy do Bułgarii, Turcji, Grecji i na Wyspy Kanaryjskie, kolejno było to: 923, 883, 834 i 821 złotych.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki, największe zwyżki cen w ujęciu rocznym Traveldata odnotowała w odniesieniu do Portugalii, Cypru, Włoch, Majorki i Maroka – odpowiednio o 1361, 1209, 1192, 1173 i 1145 złotych. Nieco mniej znacząco wzrosły ceny wypoczynku w Hiszpanii kontynentalnej i na Malcie – o 1024 i 994 złote. A najmniej podniosły się ceny wyjazdów do Tunezji i Albanii – o 713 i 693 złote.

Wszędzie drożej

Żadne biuro podróży z monitorowanych przez Traveldatę nie miało mniejszych cen niż przed rokiem. Najmniejszy wzrost odnotowano w ETI, Itace i Grecosie - o 650, 690 i 820 złotych. Średnie ceny u pozostałych touroperatorów były wyższe niż przed rokiem od około 830 (TUI Poland) do prawie 1260 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie regiony Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoska Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), w pierwszym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 roku na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 52 ofert. Organizator ten wyprzedził Rainbow z liczbą 36 ofert i Itakę z 34 ofertami.

Najwięcej najtańszych ofert wakacji w Egipcie oferowały TUI Poland (7) i Rainbow (5), w Grecji TUI Poland (10), Rainbow (9) i Itaka (8), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland i Itaka (po 8), w Turcji Itaka (6), Rainbow i TUI Poland (po 4), w Tunezji TUI Poland (5) i Exim Tours (3), a w Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Grecji i Turcji, Rainbow wzmocniło ją w Egipcie, Tunezji i Bułgarii, a Itaka w Egipcie, Grecji, Tunezji, Turcji, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich – podsumowują autorzy raportu.

Materiał kończą zaś tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały po przekrojowo najniższych cenach imprezy turystyczne. Ponieważ jednak jest to pierwsze zestawienie dla sezonu lato 2023, nie można się na jego podstawie odnieść do sytuacji sprzed tygodnia. Na czele inauguracyjnego w tym sezonie letnim zestawienia widnieje TUI Poland, który jedynie w niedużym stopniu wyprzedził kolejne w zestawieniu biuro Grecos, a w większym Oasis i tradycyjnych dostawców atrakcyjnych ofert, czyli Itakę i Exim Tours.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje pierwsze w tym roku porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 6 października 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 29 września, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 7 października 2021 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 31 lipca i 6 sierpnia 2023 wzrosła o 47 złotych – informuje w najnowszym, cotygodniowym raporcie z monitoringu cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu notowano w wypadku Majorki – o 332 złote, a wyraźnie mniejsze Gran Canarii i Hurghady – o średnio 161 i 129 złotych.

Pozostało 94% artykułu
Popularne Trendy
Tunezja poprawia turystyczne wyniki. Pomóc mają sport, kulinaria i plenery filmowe
Popularne Trendy
Majorka wykupi hotele, a potem je zamknie. Tak chce się pozbyć pijanych turystów
Popularne Trendy
W październiku Polacy nie przestają latać do Grecji
Nowe Trendy
W Dubaju więcej Polaków niż w 2019 roku. „Chcemy jeszcze poprawić te wyniki”
Nowe Trendy
Polscy turyści szybko wracają po pandemii na Maltę. „Są u nas mile widziani”