Traveldata: Dziś kupujesz wycieczkę, jutro zyskujesz. Setki złotych na osobę

W zeszłym roku oferty last minute były droższe niż kupowane w first minute. W tym roku może być podobnie. Ile można zaoszczędzić kupując wakacje już dzisiaj? Setki złotych na osobę – pokazują dane zebrane przez Traveldatę.

Publikacja: 30.01.2023 01:41

Traveldata: Dziś kupujesz wycieczkę, jutro zyskujesz. Setki złotych na osobę

Foto: Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia 2023 wzrosła o 27 złotych – odnotowuje w najnowszym, sporządzanym co tydzień, raporcie z badania cen Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Czytaj więcej

Traveldata: Zazieleniła się mapa wakacyjnych kierunków. Ceny poszły w dół

Taka zmiana nic właściwie nie mówi, pokazuje jedynie kontynuację niewielkich wahań cen. We wcześniejszych tygodniach cena wzrosła bowiem o 71 złotych, spadła o 72 złote, podniosła się o 55 złotych, a jeszcze wcześniej: spadała dwa razy o 36 złotych, wzrosła o 29 złotych, spadła o 15 złotych, wzrosła o 39 złotych, spadła o 2 złote, spadła o 3 złote, wzrosła o 13, 18 i 32 złote, spadła o 40 złotych i wzrosła o 43 złote.

Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu Traveldata zauważyła w odniesieniu do wyjazdów na półwysep Chalcydycki, o 418 złotych, na Sardynię, o 213 złotych, i do Maroka – o 154 złote.

Największe zniżki cen wystąpiły w wypadku podróży na Korfu, o 86 złotych, a na Cypr, o 61 złotych, i dp Dalamanu – o 59 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje poniższa mapka, a przebieg zmian w ostatnich siedmiu tygodniach wykres poniżej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu ceny wycieczek czterech z pięciu głównych w polskiej turystyce wyjazdowej kierunków wypoczynkowych wzrosły. Największe zwyżki miały miejsce w wypadku Wysp Kanaryjskich i Grecji - o 57 i 43 złote. Mniejsze zmiany objęły wakacje w Egipcie i Turcji - o 20 i 10 złotych. Jedynym kierunkiem który potaniał była Bułgaria - o 10 złotych.

Wcześniej kupujesz, setki złotych oszczędzasz

Porównanie średniej ceny imprez turystycznych z ceną sprzed roku z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia pokazało, że średnia cena z minionego tygodnia była większa o 905 złotych. Najwięcej rosły ceny wypoczynku na półwyspie Chalcydyckim – o 1445 złotych. Znaczący wzrost nastąpił też na tak zwanej Riwierze Tureckiej i na Sardynii – średnio o 1323 i 1294 złote. „Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków” - czytamy w raporcie.

Czy takie zmiany w skali roku znajdują uzasadnienie? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, eksperci z Traveldaty porównali ceny paliwa lotniczego i kursy walut, dwóch kluczowych składników mających wpływ na koszt wycieczki. Okazało się, że litr paliwa kosztował w zeszłym tygodniu 4,61 złotego wobec 3,48 złotego za litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 32,8 procent (przed tygodniem cena była wyższa o 30 procent, a przed dwoma o 30,7 procent). W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu była słabsza o 3,6 procent (przed tygodniem o około 5,1 procent, a przed dwoma o około 4,7 procent). W efekcie wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek nie sprzyjał organizatorom, zawierał się bowiem w przedziale 255-265 złotych (przed tygodniem 285-295, a przed dwoma tygodniami 275-285 złotych) – wyjaśniają autorzy raportu.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu najważniejszych kierunków najwięcej wzrosła. Licząc rok do roku, średnia cena wycieczek do Turcji i na Wyspy Kanaryjskie - o 1056 i 1042 złotych. Mniej podrożały wakacje w Grecji, o 900 złote, a najmniej do Egiptu i Bułgarii, średnio 744 i 736 złotych – relacjonują autorzy.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki, to najwięcej skoczyły w ciągu roku ceny podróży do Portugalii, na Majorkę i do Włoch - o 1148, 1148 i 1124 złote. Mniejsze zmiany zaszły w odniesieniu do Maroka, Hiszpanii kontynentalnej i Cypru – odpowiednio o 973, 957, 875 złotych. A w następnej kolejności: Tunezji, o 693 złote, Albanii, o 635 złotych i Malty – o 220 złotych.

Autorzy raportu przedstawili też w formie graficznej zestawienie danych obrazujących skalę teoretycznie możliwych oszczędności w cenach wycieczek z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 roku, kupowanych obecnie. Chodzi o ich porównanie z cenami z okresu last minute na dwa tygodnie przed wylotem, czyli pod koniec lipca 2023 roku, gdyby osiągnęły one poziom z lipca 2022 roku.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Obecnie są one mniejsze średnio o 233 złote od cen last minute wakacji 2022. Zwracają też uwagę znaczne zakresy skali ewentualnych oszczędności, w zależności od kierunku wyjazdu. Szczególnie duże będą one w wypadku Maroka (średnio 632 złote), Majorki (460 złotych), Albanii (385 złotych), Włoch (354 złote) i Turcji (332 złote).

Z kim na najtańsze wakacje?

W porównaniach średnich cen wycieczek u poszczególnych organizatorów najmniejsze wzrosty, liczone rok do roku, Traveldata odnotowała w Best Reisen, Coralu Travel, ETI i Itace - o 460, 740, 750 i 750 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 760 złotych (Prima Holiday) do 1300 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, pierwsze miejsce przypadło TUI Poland z liczbą 49 takich ofert. Za nim uplasowała się Itaka z liczbą 37 i Rainbow z liczbą 33 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów wakacyjnych do Egiptu Traveldata odnalazła w ofercie biura Coral Travel (9 ofert) i TUI Poland (6), do Grecji Itaki, TUI Poland (po 9), Rainbow, Corala Travel i Eximu Tours (po 5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (12), Itaki (10), do Turcji Corala Travel (7) i TUI Poland (6), do Tunezji Corala Travel (6) i Eximu Tours (4), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Best Reisen (2 oferty).

„W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i w Bułgarii, a biuro Rainbow w Egipcie” – piszą podsumowując ten wątek eksperci z Traveldaty.

Ostatnią część poświęcają zaś przedstawieniu tabeli z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. W siedemnastym zestawieniu dla sezonu lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał ten sam, a jedyną zmianą było przesunięcie między pozycjami drugą i trzecią Grecosa i Corala Travel (ten drug awansował). Liderem zestawienia pozostawał TUI Poland.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje siedemnaste w tym roku porównanie cen wycieczek z biurami podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 26 stycznia 2022 roku i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 19 stycznia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 27 stycznia 2021 roku.

Popularne Trendy
Hiszpańska branża turystyczna: Goście wracają, ale przed nami dwa wyzwania
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nowe Trendy
Amerykanom nie podoba się, że rosyjscy turyści latają do Turcji. "A gdzie sankcje?"
Popularne Trendy
Wielkie Muzeum Egipskie ukończone. Wiadomo, ile trzeba będzie zapłacić za wstęp
Biura Podróży
Drogie wakacje singli. Płacą nawet 90 procent więcej niż pary
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Popularne Trendy
Travelist.pl turystycznym liderem reklamowym w internecie