W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 31 lipca a 6 sierpnia 2023 wzrosła o 27 złotych – odnotowuje w najnowszym, sporządzanym co tydzień, raporcie z badania cen Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Czytaj więcej

Traveldata: Zazieleniła się mapa wakacyjnych kierunków. Ceny poszły w dół

Taka zmiana nic właściwie nie mówi, pokazuje jedynie kontynuację niewielkich wahań cen. We wcześniejszych tygodniach cena wzrosła bowiem o 71 złotych, spadła o 72 złote, podniosła się o 55 złotych, a jeszcze wcześniej: spadała dwa razy o 36 złotych, wzrosła o 29 złotych, spadła o 15 złotych, wzrosła o 39 złotych, spadła o 2 złote, spadła o 3 złote, wzrosła o 13, 18 i 32 złote, spadła o 40 złotych i wzrosła o 43 złote.

Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu Traveldata zauważyła w odniesieniu do wyjazdów na półwysep Chalcydycki, o 418 złotych, na Sardynię, o 213 złotych, i do Maroka – o 154 złote.

Największe zniżki cen wystąpiły w wypadku podróży na Korfu, o 86 złotych, a na Cypr, o 61 złotych, i dp Dalamanu – o 59 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje poniższa mapka, a przebieg zmian w ostatnich siedmiu tygodniach wykres poniżej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu ceny wycieczek czterech z pięciu głównych w polskiej turystyce wyjazdowej kierunków wypoczynkowych wzrosły. Największe zwyżki miały miejsce w wypadku Wysp Kanaryjskich i Grecji - o 57 i 43 złote. Mniejsze zmiany objęły wakacje w Egipcie i Turcji - o 20 i 10 złotych. Jedynym kierunkiem który potaniał była Bułgaria - o 10 złotych.

Wcześniej kupujesz, setki złotych oszczędzasz

Porównanie średniej ceny imprez turystycznych z ceną sprzed roku z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia pokazało, że średnia cena z minionego tygodnia była większa o 905 złotych. Najwięcej rosły ceny wypoczynku na półwyspie Chalcydyckim – o 1445 złotych. Znaczący wzrost nastąpił też na tak zwanej Riwierze Tureckiej i na Sardynii – średnio o 1323 i 1294 złote. „Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków” - czytamy w raporcie.

Czy takie zmiany w skali roku znajdują uzasadnienie? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, eksperci z Traveldaty porównali ceny paliwa lotniczego i kursy walut, dwóch kluczowych składników mających wpływ na koszt wycieczki. Okazało się, że litr paliwa kosztował w zeszłym tygodniu 4,61 złotego wobec 3,48 złotego za litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 32,8 procent (przed tygodniem cena była wyższa o 30 procent, a przed dwoma o 30,7 procent). W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu była słabsza o 3,6 procent (przed tygodniem o około 5,1 procent, a przed dwoma o około 4,7 procent). W efekcie wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek nie sprzyjał organizatorom, zawierał się bowiem w przedziale 255-265 złotych (przed tygodniem 285-295, a przed dwoma tygodniami 275-285 złotych) – wyjaśniają autorzy raportu.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z pięciu najważniejszych kierunków najwięcej wzrosła. Licząc rok do roku, średnia cena wycieczek do Turcji i na Wyspy Kanaryjskie - o 1056 i 1042 złotych. Mniej podrożały wakacje w Grecji, o 900 złote, a najmniej do Egiptu i Bułgarii, średnio 744 i 736 złotych – relacjonują autorzy.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki, to najwięcej skoczyły w ciągu roku ceny podróży do Portugalii, na Majorkę i do Włoch - o 1148, 1148 i 1124 złote. Mniejsze zmiany zaszły w odniesieniu do Maroka, Hiszpanii kontynentalnej i Cypru – odpowiednio o 973, 957, 875 złotych. A w następnej kolejności: Tunezji, o 693 złote, Albanii, o 635 złotych i Malty – o 220 złotych.

Autorzy raportu przedstawili też w formie graficznej zestawienie danych obrazujących skalę teoretycznie możliwych oszczędności w cenach wycieczek z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 roku, kupowanych obecnie. Chodzi o ich porównanie z cenami z okresu last minute na dwa tygodnie przed wylotem, czyli pod koniec lipca 2023 roku, gdyby osiągnęły one poziom z lipca 2022 roku.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Obecnie są one mniejsze średnio o 233 złote od cen last minute wakacji 2022. Zwracają też uwagę znaczne zakresy skali ewentualnych oszczędności, w zależności od kierunku wyjazdu. Szczególnie duże będą one w wypadku Maroka (średnio 632 złote), Majorki (460 złotych), Albanii (385 złotych), Włoch (354 złote) i Turcji (332 złote).

Z kim na najtańsze wakacje?

W porównaniach średnich cen wycieczek u poszczególnych organizatorów najmniejsze wzrosty, liczone rok do roku, Traveldata odnotowała w Best Reisen, Coralu Travel, ETI i Itace - o 460, 740, 750 i 750 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 760 złotych (Prima Holiday) do 1300 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, pierwsze miejsce przypadło TUI Poland z liczbą 49 takich ofert. Za nim uplasowała się Itaka z liczbą 37 i Rainbow z liczbą 33 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów wakacyjnych do Egiptu Traveldata odnalazła w ofercie biura Coral Travel (9 ofert) i TUI Poland (6), do Grecji Itaki, TUI Poland (po 9), Rainbow, Corala Travel i Eximu Tours (po 5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (12), Itaki (10), do Turcji Corala Travel (7) i TUI Poland (6), do Tunezji Corala Travel (6) i Eximu Tours (4), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Best Reisen (2 oferty).

„W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i w Bułgarii, a biuro Rainbow w Egipcie” – piszą podsumowując ten wątek eksperci z Traveldaty.

Ostatnią część poświęcają zaś przedstawieniu tabeli z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. W siedemnastym zestawieniu dla sezonu lato 2023 skład biur podróży w tabeli pozostał ten sam, a jedyną zmianą było przesunięcie między pozycjami drugą i trzecią Grecosa i Corala Travel (ten drug awansował). Liderem zestawienia pozostawał TUI Poland.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje siedemnaste w tym roku porównanie cen wycieczek z biurami podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 26 stycznia 2022 roku i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 19 stycznia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 27 stycznia 2021 roku.